Targi Targi w Polsce

Niemcy na 51. MTK – podsumowanie

Sukces niemieckiej prezentacji na 51. Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie, na których Niemcy były Gościem Honorowym.


Obecność najwyższych urzędników państwowych i najlepszych pisarzy na niemieckim stoisku narodowym podczas 51. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie mówi za siebie: dużym sukcesem 21 maja zakończyły się największe targi książki w Europie Środkowej i Wschodniej. Niemieckie stoisko narodowe odwiedzili Prezydent RP Lech Kaczyński i Prezydent Niemiec Horst Köhler a także Günter Grass i Michael Krüger. W dniach 18 do 21 maja tylko na stoisku niemieckim odbyło się 20 spotkań autorskich z udziałem pisarzy z Niemiec i z Polski, a przysłuchiwała im się zdecydowanie młoda publiczność.

Na Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie zawitało blisko 48 000 (w ubiegłym roku 42 000) odwiedzających: miłośników literatury i ludzi z branży wydawniczo-książkowej. W Pałacu Kultury i Nauki swoje stoiska miało prawie 700 wystawców z 30 krajów, w tym ponad 90 wystawców z Niemiec. Jak podaje polski organizator, o wydarzeniach targowych informowało 550 dziennikarzy z całego świata. W swoich doniesieniach polskie media w dużej mierze koncentrowały się na programie i tematach spotkań Niemiec jako Gościa Honorowego tego wydarzenia. A to także dlatego, że wystąpienie w tej zaszczytnej roli było uroczystym zwieńczeniem Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006.

Wyjątkowym wydarzeniem programu była rozmowa Güntera Grassa i Tadeusza Różewicza, która przyciągnęła blisko 200 słuchaczy na niemieckie stoisko narodowe (360 m2). Podczas wieczoru poezji obaj wielcy poeci czytali wspólnie z Hansem Magnusem Enzensbergerem swoje wiersze w wypełnionym po brzegi Teatrze Dramatycznym. Bilety wyprzedano także na polsko-niemieckie spotkanie zatytułowane „Rozkłady jazdy i inne utensylia podróżne”, w którym Hans Magnus Enzensberger i Juli Zeh wystąpili wspólnie z Piotrem Sommerem, Andrzejem Kopackim i Adamem Krzemińskim.

Podczas targów całkowicie wyprzedano także książki z oferty księgarni Omnibus stanowiącej część stoiska niemieckiego. Wyjątkowym popytem cieszyły się przede wszystkim tytuły młodych pisarzy z Niemiec od Jakoba Arjouni po Raula Zelika. Zaskakujące było zainteresowanie książkami z Niemiec w języku oryginału – to doświadczenie spowodowało, iż polski importer książek, księgarnia Omnibus, rozważa wprowadzenie niemieckojęzycznych tytułów w oryginale na stałe do oferty jednej ze swych filii w Warszawie.

Wymiana licencji między polskimi i niemieckimi wydawcami nabrała rumieńców dzięki wystąpieniu Niemiec w roli Gościa Honorowego. W 2005 roku Polska znalazła się na pierwszym miejscu pod względem nabytych praw autorskich. Także w 2005 roku 25 wystawców z Polski zaprezentowało indywidualnie swoją ofertę na Targach Książki we Frankfurcie; wielu innych mniejszych wydawców było obecnych na polskim stoisku narodowym.

Wystąpienie Niemiec w roli Gościa Honorowego targów w Warszawie przypadło na okres szczególnego ożywienia na polskim rynku książki. W roku 2005 wydano w Polsce ponad 21 000 tytułów, a sprzedaż zamknęła się kwotą blisko 620 mln euro (2,5 mld zł) i tym samym wzrosła o 11% w stosunku do poprzedniego roku. 80% z tej kwoty sprzedaży zrealizowało 100 największych wydawców, reszta to obroty 2 000 mniejszych wydawnictw.

Organizatorem niemieckiego wystąpienia w roli Gościa Honorowego 51. MTK w Warszawie były Frankfurckie Targi Książki. Partnerzy projektu to polski Instytut Książki, Goethe-Institut w Warszawie oraz niemiecka fundacja S. Fischer Stiftung. Projekt sfinansowany został przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. W realizacji programu niemieckiej prezentacji uczestniczyły także liczne inne instytucje i organizacje.

Frankfurckie Targi Książki to największe targi książki na świecie. Uczestniczy w nich 7 200 wystawców z ponad 100 krajów świata. Oprócz targów we Frankfurcie Frankfurckie Targi Książki organizują również prezentacje niemieckich wydawców na ponad 25 międzynarodowych targach książki i prowadzą najobszerniejszy i najczęściej odwiedzany portal branżowy na świecie www.buchmesse.de.

(info Barbara Owsiak, Frankfurckie Targi Książki)

Dodaj komentarz