Konkursy

DZIECIĘCY BESTSELLER ROKU 2005

Ewa Stiasny z Dużym Dongiem

30 maja w Klubie Księgarza na Starym Mieście w Warszawie odbyła się miła uroczystość przyznania Dongów w kolejnym konkursie „Dziecięcy Bestseller Roku”.

W tym roku tytuł „Dziecięcy Bestseller Roku” przyznany został już po raz piętnasty. Ma on na celu nagrodzenie i promocję książek ukazujących się na rynku księgarskim, wartościowym pod każdym względem: literackim, merytorycznym, graficznym i poligraficznym, co oznacza, że dla jurorów tego konkursu słowo bestseller ma znaczenie o wiele szersze od potocznego. Nagradzani są wydawcy, a nie autorzy, tłumacze czy ilustratorzy.

Nagrody, którymi są wykonane przez dzieci statuetki znaku Fundacji – Dongi oraz dyplomy honorowe, przyznają dwa niezależne zespoły jurorów: jeden złożony z profesjonalistów – pisarzy, krytyków, redaktorów, grafików i poligrafów; oraz drugi, w skład którego wchodzą dzieci, adresaci książek.

Jurory profesjonalne w składzie: Irena Bolek (przewodnicząca), Bohdan Butenko, Krystyna Liszyk, Anna Onichimowska, Hanna Szeliga-Czajkowska, Mira Weber, po zapoznaniu się z wyjątkowo w tym roku bogatą ofertą bardzo dobrych książek i po burzliwej dyskusji postanowiło przyznać DUŻEGO DONGA Wydawnictwu Kowalska/Stiasny za opowiadania Toona Tellegena ,,Nie każdy umiał się przewrócić” z ilustracjami Ewy Stiasny w tłumaczeniu Jadwigi Jędryas – madrą i piękną książkę holenderskiego autora, która równie dużo mówi o naszym świecie dzieciom, jak i dorosłym.

Wyróżnienie główne otrzymało Wydawnicywo Znak za ,,Nowe przygody Mikołajka” Rene Goscinny’ego i Jeana-Jacquesa Sempego w tłumaczeniu Barbary Grzegorzewskiej – książkę łączącą pokolenia.

Pięć równorzędnych wyróżnień otrzymały:
– Wydawnictwo Egmont Polska za przyswojenie polskim czytelnikom wartościowych książek: ,,Atramentowe serce” Cornelii Funke (przeł. Jan Koźbiał), ,,Mali Darlingowie” Sama Llewellyna (przeł. Anna Wichlińska-Kasprzak) i ,,W pogoni za Vermeerem” Blue Balliet (przeł. Zuzanna Naczyńska)

– Wydawnictwo Nasza Księgarnia za książkę Paula Maara ,,W głębokim, ciemnym lesie…” z ilustracjami Vereny Ballhaus w tłumaczeniu Anny Gamroth – inteligentną i pełną humoru zabawę baśniowymi wątkami.

– Wydawnictwo Fro9 za konsekwentne wydawanie wysmakowanych książek.

– Wydawnictwo Wytwórnia za effektowny debiut na rynku księgarskim.

– Wydawnictwo Muchomor za serię miniporadników, które mówiąc o poniżaniu, rasizmie i nietolerancji, przemocy oraz złym dotyku, pomagają rodzicom rozmawiać z dziećmi o trudnych sprawach.

Niezależnie obradujące jury dziecięce przyznało swoją nagrodę – MAŁEGO DONGA – Wydawnictwu Egmont Polska za powieść ,,Mali Darlingowie” Sama Llewellyna.

Wszystkie książki nadesłane przez Wydawców na tegoroczny konkurs zastały przekazane Fundacji na Rzecz Dzieci z Chorobą Nowotworową, kilku szkolnym bibliotekom w małych miejscowościach, m. in. Bibliotece Szkolnej w Biesalu oraz Centrum Zdrowia Dziecka.

Statuetki Dongów – według projektu graficznego Bohdana Butenki – w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, wykonały dzieci z Fundacji Atelier.

…………………………………….

Celem fundacji ,,Swiat Dziecka” jest popularyzacja najwartościowszych dokonań sztuki dla dziecka tak w kraju, jak i za granicą, ułatwianie dzieciom z Polonii kontaktów z polską sztuką, stymulacja wrażliwości estetycznej i możliwości twórczych dzieci, ułatwianie dostępu do kultury i sztuki dzieciom w domach dziecka, ośrodkach wychowawczych i szpitalach oraz wszystkim innym dzieciom, które pomocy takiej potrzebują.
Prezesem Fundacji jest znany plastyk, Bohdan Butenko, dyrektorem Zarządu – pisarka, Anna Onichimowska, zastępcą dyrektora – Hanna Szeliga-Czajkowska, ponadto zaś działają (wszyscy społecznie): Krystyna Liszyk oraz Mirosława Weber. Poza wspomnianym już konkursem Fundacja stara się propagować dokonania sztuki dla dziecka, organizując wystawy w kraju i za granicą, spotkania w Ośrodkach Kultury Polskiej w poszczególnych krajach, współpracując z pismami zajmującymi się profesjonalną krytyką literacką. Ogłasza także konkursy literackie i plastyczne dla dzieci. Dzięki pomocy wielu instytucji i ludzi dobrej woli, tak w kraju, jak i za granicą, przekazuje pacjentom szpitali dziecięcych, dzieciom ze świetlic, domów dziecka i ośrodków opiekuńczo-wychowawczych liczne dary w postaci książek, czasopism, plakatów, zabawek, gier, kaset i płyt i innych.

Dodaj komentarz