Targi Targi w Polsce

Święto książki Krakowie

370 stoisk, na których swoje publikacje prezentuje 412 wydawców, to rekord Targów Książki w Krakowie. Jubileuszowa, 10 edycja, ściągnęła również rekordową ilość autorów, i, organizatorzy mają nadzieję, również gości.


Na uroczystość otwarcia przybyły władze miasta, przedstawiciele organizacji branżowych (PIK, PTWK, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich). Prezes PTWK Rafał Skąpski wręczył prezes Targów w Krakowie okolicznościową, przygotowaną z okazji 85-lecia Towarzystwa statuetkę PTWK.

Pierwszy dzień Targów to tradycyjnie rozstrzygniecie nagród. Najważniejszą jest wręczenie Nagroda im. Jana Długosza. Nagrodę – statuetkę dłuta prof. Bronisława Chromego oraz 50 tys. zł. od Kulczyk Holding S.A. otrzymał Piotr Piotrowski za „Awangardę w cieniu Jałty. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej” w latach 1945-1989” wydaną przez poznański Rebis. Nagroda została wręczona na uroczystym wieczorze w Filharmonii, a towarzyszył mu koncert artystów z Piwnicy pod Baranami.
W konkursie na Książkę Edytorsko Doskonałą EDYCJA nagroda przypadła Międzynarodowemu Centrum Kultury z Krakowa za „Bibliografię…”, Ranking Polskich Drukarń Dziełowych 2005 wygrał Druk-Intro z Inowrocławia.

Elżbieta Sawicka z „Rzeczpospolitej”, Barbara Marcinik z Radiowej Trójki i Tomasz Fijałkowski to tegoroczni laureaci drugiej edycji PIK-owego Laura, przyznawanego przez Polską Izbę Książki dziennikarzom wnoszącym istotny wkład w promocję książek. Wręczenie nagród miało miejsce drugiego dnia Targów na terenie MCK.

 


Targi  w liczbach 

 

  • Ilość wystawców: 412; (w roku 2005 – 366)

  • Szacunkowa ilość osób, które w tym roku odwiedziły Targi Książki – ponad 20 tys.

  • Spotkania w salach seminaryjnych: wykłady, prezentacje, prelekcje, warsztaty – 65

  • Spotkania z autorami, wydawcami, dziennikarzami na stoiskach w obrębie targów – ok. 400

  • Spotkania poza terenem targów – 26

  • Wystawy w obrębie targów i poza terenem: 10

  • Powierzchnia wystawowa – wzrost o 20% (2 dodatkowe hale: wejściowa + sale seminaryjne)

  • Ilość akredytowanych dziennikarzy: 120

 

Dodaj komentarz