Edytorstwo Różne

KRÓLEWSKA KSIĘGA O KONIACH

Zamówienie na wydanie faksymile dzieła ,,Kniga o łoszadi” (,,Książką o koniu’’) trafiło do jednego z moskiewskich wydawnictw. Zamówienie złożył pewien rosyjski hodowca koni, i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie nakład – jeden egzemplarz. Wartość druku tej cennej książki wyniosła 2 milion dolarów.

Książka została wydrukowana na ręcznie czerpanym papierze z bawełny, z wodnymi znakami, zawiera wiele barwnych ilustracji. Okładka skórzana, tłoczona, z wieloma kamieniami szlachetnymi. Tłoczenia wykonała grupa jedenastu moskiewskich artystów animalistów. Najpiękniejszy jest relief arabskiego rumaka inkrustowany 4216 małymi brylantami, 2130 rubinami. Do wykończenia okładki księgi wykorzystano kość słoniową.

,,Kniga o łoszadi’’, to encyklopedia kniazia Sergieja Urusowa, cenionego znawcy koni. Za jego życia była dwa razy wydana (1902, 1911 rok) – zawiera zestaw materiałów dotyczących hodowli koni, opowiada o ich maściach, budowie; uczy jak je żywić, leczyć; uczy podstaw jazdy, zawiązywania uprzęży itd.

Na rynku ukazało się natomiast ,,nieco” tańsze, 130 tys. rubli, wydanie dla VIP-ów. Wykończone jest 24 karatowym złotem 999 próby, boki bloku książki są pokryte barwnym rysunkiem. Wydawca, Centrpoligraf, wykonał 50 numerowanych egzemplarzy.

Dodaj komentarz