Konkursy Różne

LITERACKI NOBEL DLA DORIS LESSING

Doris Lessing

Laureatką literackiej nagrody Nobla w 2007 r. została angielska pisarka Doris Lessing. Decyzja Akademii Nagrody była zaskoczeniem dla krytyków, nie brano pod uwagę jej kandydatury.


Lessing urodziła się w 1919 r. w Persji (dzisiejszym Iranie), w wieku pięciu lat zabrano ją do Rodezji (obecnie Zimbabwe), a następnie przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii.

Noblistka jest pisarką, której epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą – napisano w uzasadnieniu jury. Lessing znana jest z krytycznych opinii o polityce wewnętrznej RPA. Uznanie zdobyła pisząc książki psychologiczne i obyczajowe, szczególnie o życiu kobiet. Najbardziej znane książki noblistki to: ,,Lato przed zmierzchem”, ,,Pamiętnik przetrwania”, ,,Piąte dziecko”. Opublikowała również pięć powieści fantastycznych pod tytułem ,,Canopus in Argus. Archives”. W Polsce ukazało się pięć jej książek ( ,,Mrowisko”, PIW 1956, ,,Lato przed zmierzchem”, Czytelnik 1976, ,,Pamiętnik przetrwania” Wydawnictwo Literackie, 1990, oraz ,,Piąte dziecko” i ,,Podróż Bena”, PIW, 2005).

Lessing, która ma już prawie 88 lat, jest najstarszym w historii zdobywcą nagrody Nobla – Brytyjka ,,wyprzedziła” Theodora Mommsena, niemieckiego historyka i pisarza, który laur ten otrzymał jako 85-latek, w 1902 r.
(wg IK, onet.pl)

Dodaj komentarz