Konkursy Różne

LAUREACI “GDYNI” 2007 WYŁONIENI

Bonowicz, Środa, Myśliwski i… Tulli. Prezydent Gdyni oraz Kapituła Nagrody wspólnie postanowili o wyróżnieniu aż czworga nominowanych autorów. Werdykt został ogłoszony podczas Gali Finałowej 29 listopada w Gdyni.


Uroczystość przyciągnęła do Muzeum Miasta wielu miłośników literatury, od nałogowych czytelników po znakomitych literaturoznawców. Decyzje Prezydenta Gdyni oraz Kapituły Nagrody w sprawie laureatów w trzech kategoriach: proza, poezja oraz esej, zostały ogłoszone w nietypowy sposób. Otóż, poprzez filmy, w których wybitni aktorzy interpretowali fragmenty ich książek (Anna Dymna, Piotr Adamczyk, Kinga Preis) w połączeniu z laudacjami członków Kapituły, które po nich nastąpiły.

Laureatem w kategorii poezja został Wojciech Bonowicz za tomik “Pełne morze” (Biuro Literackie), a w kategorii proza Wiesław Myśliwski za “Traktat o łuskaniu fasoli” (ZNAK). Za najlepszy esej uznano “Projekt handlu kabardyńskimi końmi” (Świat Literacki) Krzysztofa Środy.

Czwartkowy wieczór był wyjątkowy jeszcze przynajmniej z jednego powodu. Specjalną “Nagrodę Osobną” za cykl uwieńczony powieścią “Skaza” otrzymała Magdalena Tulli (Wydawnictwo W.A.B.).

Dodaj komentarz