Wydawnictwa

Czarne podsumowuje 2007 rok

Szanowni Państwo,

Pod koniec 2007 roku chcielibyśmy podsumować mijające miesiące oraz podzielić się z Wami sukcesami naszych autorów.

W 2007 roku wydaliśmy 35 nowych tytułów, zaprosiliśmy do Polski 15 autorów zagranicznych, zorganizowaliśmy kilkadziesiąt spotkań autorskich (wśród nich m.in. Tydzień Ukraiński towarzyszący Międzynarodowym Targom Książki w Warszawie).

Na początku roku ukazała się kolejna pozycja w serii Reportaż: „Obwód głowy” Włodzimierza Nowaka. Zagraniczne prawa do tej książki zakupiło już niemieckie wydawnictwo Eichborn. Książka ukaże się w przekładzie Joanny Manc.

Poprzednia książka z tej serii, czyli „Gottland” Mariusza Szczygła cieszy się ogromną popularnością za granicą i prawa do niej nabyły już wydawnictwa z Niemiec (Suhrkamp Verlag), Rosji (NLO), Francji (Actes Sud), Czech (Dokoran) i Węgier (Europa).

Jednak nie tylko literatura faktu wydawana przez nas budzi zainteresowanie wśród zagranicznych wydawców. W tym roku sprzedaliśmy prawa do obu książek Huberta Klimko-Dobrzanieckiego „Dom Róży. Krýsuvík” oraz „Kołysanka dla wisielca” do Francji (Editiones Belfond) oraz Włoch (Keller Editore). Obie pozycje spotkały się również z dużym uznaniem krytyki oraz czytelników w Polsce. „Dom Róży. Krýsuvík” znalazł się wśród książek nominowanych do Literackiej Nagrody Nike 2007. A dzisiaj tygodnik „Polityka” ogłosiła nominację Huberta Klimko-Dobrzanieckiego do Paszportu Polityki.

Do tej nagrody zgłoszeni zostali także inni nasi autorzy: Ignacy Karpowicz, Grzegorz Kopaczewski, Krzysztof Varga i Piotr Śliwiński. Podsumowując, aż pięciu autorów na trzynastu zauważonych i nominowanych w konkursie to autorzy Czarnego.

Opublikowane w serii Linie Krajowe „Zero osiemset” Katarzyny Sowuli ukaże się w niemieckim wydawnictwie Tzuika Verlag,. „Bombel” Mirosława Nahacza w niemieckim wydawnictwie weissbooks, „Ulica” Daniela Odiji w austriackim wydawnictwie Paul Zsolnay Verlag, a „Tartak” w ukraińskim wydawnictwie V. Books-XXI, „Tequila” i „Bildungsroman” Krzysztofa Vargi na Węgrzech (Wydawnictwo Poligraf), a „Wszystko jest” Macieja Malickiego w Rosji (NLO). Zaś liczba wydanych i przygotowywanych przekładów książek Andrzeja Stasiuka przekroczyła liczbę 85.

Rok 2007 obfitował w wyróżnienia i nagrody przyznawane naszym autorom. Szczególnie doceniany w tej materii był „Gottland” Mariusza Szczygła. Zakwalifikował się zarówno do finału Literackiej Nagrody Nike 2007, jak i do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Otrzymał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej oraz tytuł Książki Stycznia 2007, a także Nagrodę im. Beaty Pawlak. Został uhonorowany również Nagrodą Literacką Nike 2007 przyznawaną przez czytelników.

Bardzo cieszymy się z nagród, którymi wyróżniono Martina Pollacka: został on m.in. tegorocznym laureatem nagrody im. Karla Dedeciusa przyznawanej przez Fundację Roberta Boscha oraz – z czego jesteśmy szczególnie dumni – jego książka “Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu” została doceniona i nagrodzona przez jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Przypomnijmy, że poprzednim, pierwszym laureatem tej nagrody był także autor Czarnego – Jurij Andruchowycz za powieść „Dwanaście kręgów”.

Trzeba też wspomnieć o znakomitym debiucie Ewy Kujawskiej „Dom Małgorzaty”, który został bardzo wysoko oceniony przez krytykę. Powieść zdobyła Nagrodę Fundacji Kultury oraz została wyróżniona w konkursie na Najlepszą Książkę Roku o „Pióro Fredry”. Krzysztof Varga został nagrodzony przez jury poznańskiego przeglądu nowości wydawniczych “Książka Zimy 2006/2007” za “brawurową powieść o wyczerpywaniu się płodności naszych symbolicznych rodziców – Matki Niepokalanej i Ojca Chojraka” czyli „Nagrobek z lastryko”, zaś Andrzej Stasiuk otrzymał Bursztynowego Motyla – Nagrodę im. Arkadego Fiedlera – za książkę „Fado”. Natomiast jego nowa książka „Dojczland” , która tej jesieni przez szereg tygodni nie schodziła z list bestsellerów, otrzymała od czytelników i klientów księgarni Merlin tytuł „Książki Października”.

Jeśli chodzi o autorów zagranicznych to rok 2007 upłynął nam głównie pod znakiem książek bałkańskich i ukraińskich. Dynamicznie rozwija się niezwykle popularna wśród Czytelników seria Sulina. W tym roku ukazały się w niej następujące tytułu: „Bałkany – terror kultury” Ivana Čolovicia, „Pocztówki z grobu” Emira Suljagicia, „Podróż przez Niemcy” Wolfganga Buschera, „Czarnobylskie truskawki” Vesny Goldsworthy oraz nowe wydanie „Mojej Europy” Jurija Andruchowycza i Andrzeja Stasiuka. Najwięcej, bo aż 12 książek ukazało się w serii Inna Europa Inna Literatura. A wśród nich m.in.: „Anarchy in the Ukr” Serhija Żadana, „Z tego można zrobić kilka opowieści” Tarasa Prochaśki, „Blisko Jedenew” Kevina Vennemann, „Biały król” György Dragomána. Warto przy okazji wspomnieć, że niedzielę 16 grudnia ogłoszono nazwisko laureata nowej nagrody literackiej – Nagrody im. Josepha Conrada – ufundowanej przez Instytut Polski w Kijowie i przeznaczonej dla najlepszej książki ukraińskiej, jaka ukazała się w ubiegłym roku. Zwyciężył Taras Prochaśko. Pozostali dwaj finaliści – Natalka Śniadanko i Serhij Żadan – to także autorzy Czarnego, czym się niezwykle szczycimy.

Po tak obfitym w wydarzenia artystyczne roku wydawniczym życzymy Państwu i sobie kolejnych równie owocnych lat i równie pięknych, mądrych i poruszających książek.

    Wydanictwo Czarne

 

Dodaj komentarz