Organizacje branżowe Rynek wydawniczy

Nowa reforma, nowe podręczniki

Minister edukacji Katarzyna Hall

Na czwartkowym (13 marca 2008) spotkaniu z wydawcami minister edukacji Katarzyna Hall zdradziła szczegóły opracowywanej właśnie reformy szkolnictwa. Zyskają na niej wydawcy bo reforma wsparta zostanie nowymi wersjami podręczników. Niestety, nowe podstawy programowe MEN opracuje dopiero w czerwcu. Czy wydawcy zdążą na czas? Przygotowanie podręcznika trwa przecież blisko rok. I kolejne pytanie. Kto z to wszytko zapłaci?


O tych sprawach mówi dzisiejszy „Dziennik’. Reforma oświaty polegająca na wysłaniu sześciolatków do pierwszych klas zaczyna się od wymiany szkolnych programów i podręczników. Zapłacą za to rodzice, i to słono.

Przez kolejnych sześć lat, począwszy od września 2009 r., rodzice będą musieli kupować tylko nowe podręczniki. A to wydatek niemały – od 200 do 400 zł na jedno dziecko. Nie będą mogli odkupywać używanych. Książki szkolne, z których korzystali starsi koledzy, będą bowiem nieaktualne. Dotychczas, dzięki możliwości kupna używanych książek, cenę kompletu można było zmniejszyć nawet o połowę.

Zdaniem gazety, Ministerstwo Edukacji nie ma pomysłu, jak pomóc uboższym rodzicom. A pomoc jest konieczna, bo nowe książki będą oni musieli kupować każdego roku. Szefowa MEN Katarzyna Hall tylko apeluje do wydawców, by ograniczyli wydatki na promocję podręczników i w ten sposób obniżyli ich ceny. Ci twierdzą, że kosztów promocji nie da się zmniejszyć. Zwracają uwagę, że i tak będą mieć zaledwie dwa, trzy miesiące na wypromowanie swoich tytułów, bo nowe podstawy programowe MEN opracuje dopiero w czerwcu, a przygotowanie podręcznika trwa blisko rok.

Teraz rynek szkolnych książek wart jest około 600 mln zł. Po reformie jego wartość co najmniej się podwoi. „Walka będzie zacięta” – nie ukrywa Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki. Dlatego PIK namawia resort edukacji, by ustalił zasady etycznego docierania wydawnictw ze swoimi książkami do nauczycieli. Bywa, że nauczyciele i szkoły w zamian za wskazanie konkretnego podręcznika dostają komputery, sprzęt RTV i zaproszenia na drogie wyjazdy.

„Etyczne zasady spowodują oszczędności w wydawnictwach i ucywilizują rynek” – uważa Marciszuk. Dzięki temu książki mogą być tańsze. Wydawcy proponują, aby prawo wyboru podręczników przekazać radom rodziców, które zadbają o to, by wybrać najlepsze i najtańsze – pisze „Polska”.
(wg PAP)

Dodaj komentarz