Edytorstwo Historia książki i druku Muzeum Drukarstwa Warszawskiego

T.E.M. W MUZEUM DRUKARSTWA WARSZAWSKIEGO

T.E.M. to oczywiście znana Księgarnia i Dom Wydawniczy Trzaski, Everta i Michalskiego, mieszczące się przed wojną w Hotelu Europejskim, założone w 1920 roku i specjalizujące się w wydawnictwach encyklopedycznych oraz luksusowo wydanych wydawnictwach pomnikowych, takich jak np. Polska, jej dzieje i kultura (nagrodzone Grand Prix na Światowej Wystawie w Paryżu w 1937 roku).

To zasłużone wydawnictwo odrodziło się w 1945 roku na gruzach Warszawy i działało do końca 1950 roku, gdy zlikwidowano w PRL wydawnictwa prywatne. Sygnetem firmy był zaprojektowany przez Edmunda Bartłomiejczyka wizerunek mitycznej Europy siedzącej na byku Zeusie z kartą papirusu w dłoni. Historię tej firmy i jej dorobek wydawniczy, oraz osoby, które zadecydowały o jej sukcesie przypomina wystawa w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, której wernisaż odbył się 15 maja, a czynna będzie do końca tego roku. Wystawie towarzyszy starannie opracowany katalog informacyjny, do którego dodano Balladę o firmowym znaku T.E.M. napisaną z okazji jubileuszu pracy Władysława Trzaski w 1949 roku. Uczestnicy wernisażu mogli też sami wydrukować “Druk okolicznościowy” przypominający dzień wernisażu ozdobiony sygnetami T.E.M. oraz Muzeum Drukarstwa.
O firmie Trzaska -Evert – Michalski zamieściliśmy obszerny, interesujący artykuł pióra związanego rodzinnie z tą firmą Filipa Trzaski (“Wydawca”, 10-11/2006). (b)

Dodaj komentarz