Różne

DWA MILIONY DOLARÓW ZA “KOPERNIKA”

W Nowym Jorku emerytowany lekarz wystawił na sprzedaż pierwsze wydanie dzieła Mikołaja Kopernika ,,O obrotach sfer niebieskich” z 1543 r. Za wydany w Norymberdze starodruk, jedno z najważniejszych dzieł w historii świata anonimowy nabywca zapłacił 2,21 miliona dolarów – czytamy w “Dzienniku”‘.

To niezwykła aukcja, podjęliśmy wyjątkowe środki ostrożności – powiedział “Dziennikowi”‘ Matthew Paton z domu aukcyjnego Christie’s, gdzie wystawiono dzieło. Spośród ponad tysiąca wydrukowanych w 1543 r. ksiąg do dziś zachowało się 269, a większość z nich przechowują muzea i inne instytucje publiczne. Kupienie pierwszego wydania De revolutionibus orbium coelestium, z przedmową Mikołaja Kopernika i dedykacją dla papieża Pawła III graniczy z cudem.

Licząca 202 strony księga pochodząca ze słynnej norymberskiej drukarni Jana Petreiusa, zrewolucjonizowała świat, dowodząc, że to Ziemia i inne planety krążą wokół słońca.

Zdaniem ekspertów dzieło Kopernika jest obok Biblii Gutenberga najbardziej wartościową książką świata. A egzemplarz wystawiony wczoraj w Nowym Jorku jest tym cenniejszy, że zachowany został w znakomitym stanie. Jest wyjątkowo czysty, widać, że poprzedni właściciele umieli o niego zadbać – powiedział Paton. Dlatego nie dziwiła nikogo astronomiczna cena wywoławcza szacowana tuż przed aukcją na 0,9 – 1,2 mln dol. Christie’s, największy na świecie dom aukcyjny, sprzedał do tej pory zaledwie kilka dzieł w zbliżonej cenie.

Emocje i cenę podbijał fakt, że księga pochodzi z pierwszego wydania pracy Kopernika. Wolumin pochodzący z drugiej, bazylejskiej edycji, również wystawiony na sprzedaż przez Richarda Greena, Christie’s wyceniło na ,,jedyne” 60 – 80 tys. dol.

Zdaniem ekspertów na tak kosztowny zakup jak wczorajszy mogli się zdobyć najwięksi prywatni kolekcjonerzy i to raczej z Rosji czy Bliskiego Wschodu, niż Europy czy USA.

Równie pasjonująca jak wczorajsza aukcja jest historia wystawionego wczoraj egzemplarza.

Richard Green kupił go w 1975 r., jednak oryginalnie książka pochodzi ze zbiorów znanego bibliofila żyjącego na przełomie XVI i XVII w. polityka Nicolasa-Josepha Foucaulta. Unikatowe egzemplarze pierwszego wydanie dzieła Kopernika są też w Polsce. W sumie jest ich 13, losy czternastego są nieznane – w 1998 r. został on skradziony z biblioteki PAN w Krakowie.

Dodaj komentarz