Odeszli od nas

Zmarła Lidia Burska

8 sierpnia 2008 roku niespodziewanie, w pełni sil twórczych odeszła, związana z Instytutem Badań Literackich, dr Lidia Burska.

A oto tekst autorstwa profesor Aliny Brodzkiej-Wald, przekazany na ręce ks. Wacława Oszajcy do odczytania w warszawskim Kościele OO. Jezuitów, podczas Nabożeństwa Żałobnego poświęconego śp. Lidii Burskiej, w dniu 20 sierpnia 2008 roku:

Lidka była, jest i pozostanie Kimś niezwykłym w naszej kulturze. I – w naszym życiu. Jako studentka już pisała do „Twórczości”. Jako ledwie-absolwentka wyższej uczelni – uczestniczyła w książce „Literatura źle obecna” i napisała dwa, może najważniejsze, teksty do „Słownika literatury polskiej XX wieku”. Potem przyszły znakomite eseje i recenzje w najciekawszych pismach badawczych, literackich i na łamach ważnych pism codziennych. Następnie, książka – jedyna w swoim rodzaju – o kłopotliwym dziedzictwie wiedzy o historii w naszych dziejach, świadomości i literaturze.
Teraz jest gotowa Jej fascynująca książka o losach kultury ojczystej od późnych lat sześćdziesiątych. A Jej pomysłów, Jej wystąpień na sesjach, w księgach zbiorowych, w dyskusjach Instytutu Badań Literackich i wielu uniwersytetów w kraju, nie można zliczyć. Ale każdy, kto był – pamięta. Lidki NIKT nie zastąpi. Dbajmy o Jej dziedzictwo. Jej – kto Ją znał – nie zapomni. Jej – nie tylko jako Autorki, ale także Osoby, która kochała ludzi bez cienia ostentacji. I, w każdym trudnym czasie, była bez granic gotowa nieść pomoc.

    PTWK i Redakcja „Wydawcy”

Dodaj komentarz