Targi Targi za granicą

Międzynarodowe Targi Książki w Moskwie bez Polskiego Stoiska Narodowego

Polska nie będzie miała swojego stoiska narodowego na rozpoczynających się w środę XXI Międzynarodowych Targach Książki w Moskwie – dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych w stolicy Rosji.

To pierwszy od wielu lat przypadek, że Polska nie będzie oficjalnie reprezentowana na tej dorocznej imprezie.

W ostatnich latach polskie stoisko narodowe na tych targach organizował Instytut Książki w Krakowie przy wsparciu Ministerstwa Kultury. W 2005 roku Polska była nawet gościem honorowym moskiewskiego przeglądu.

W tym roku swoje stoisko w Moskwie – tradycyjną księgarnię z polskimi książkami i słownikami – będzie miała tylko Ars Polona.

PAP dowiedziała się również ze źródeł zbliżonych do rządu Rosji, że wyjazd do Polski odwołali w tych dniach rosyjski minister kultury Aleksandr Awdiejew, doradca prezydenta Dmitrija Miedwiediewa ds. współpracy kulturalnej z zagranicą Michaił Szwydkoj i wiceszef Federalnej Agencji ds. prasy, radia, telewizji i wydawnictw Władimir Grigoriew.

Mieli oni uczestniczyć w pierwszym polsko-rosyjskim forum dialogu społeczeństw, które odbędzie się w Warszawie 10-11 września. Rozmówca PAP dał do zrozumienia, że ich rezygnacja z wyjazdu do Warszawy związana jest ze stanowiskiem Polski wobec konfliktu w Gruzji.

Powołanie do życia tego forum, pomyślanego jako miejsce do dyskusji intelektualistów i przedstawicieli organizacji pozarządowych z obu krajów, ogłoszono po styczniowej wizycie polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Moskwie i jego rozmowach z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Forum współprzewodniczą: ze strony Polski – znany reżyser Krzysztof Zanussi, a Rosji – były ambasador Federacji Rosyjskiej w Warszawie Leonid Draczewski. Według źródła PAP, Draczewski na warszawską imprezę prawdopodobnie przyjedzie.

Nadal trwają też – jak zapewniło PAP źródło dyplomatyczne w Moskwie – przygotowania do wizyty ministra Ławrowa w Warszawie, planowanej na 11 września.
(info PAP)

Dodaj komentarz