Rynek wydawniczy

Karakter – nowe wydawnictwo z Krakowa

W Krakowie powstała oficyna wydawnicza. W planie – ambitna proza.

O to co mówią o swej firmie jej założyciele – Małgorzata Szczurek, Magdalena Hajduk-Dębowska oraz Przemek Dębowski:

Założyliśmy wydawnictwo, ponieważ wierzymy w siłę prawdziwej literatury. Chcemy wydawać ambitną prozę, która pozwala – parafrazując Schopenhauera – czas wykorzystać, a nie tylko spędzić. Podobają się nam powieści, które łamią przyzwyczajenia, zmieniają spojrzenie na świat.

Rolę wydawcy rozumiemy jako misję: misję odkrywcy i uważnego obserwatora rzeczywistości. Będziemy odkrywać nowe literackie lądy, to, co dzieje się na peryferiach, na styku kultur: w Afryce, na Karaibach, w Azji. Tam rodzi się dziś najciekawsza literatura, która mówi coś istotnego o świecie i ludzkich sprawach.

Nasze publikacje będą wyróżniały się pod każdym względem, również edytorskim. Chcemy czerpać z tradycji i doświadczeń europejskiej sztuki książki; słowo „karakter” w szesnastowiecznej polszczyźnie oznaczało krój pisma.

Nowemu wydawnictwu życzymu spełnieia planów.

Małgorzata Szczurek: Studiowała romanistykę na UJ. Wydawniczego fachu nauczyła się w Znaku, gdzie pracowała przez dziewięć lat – najpierw jako redaktor, potem kierownik redakcji literackiej, a przez ostatnie dwa lata także zastępca redaktora naczelnego.
Od kilku miesięcy współpracuje z Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Magdalena Hajduk-Dębowska: absolwentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim). Od drugiego roku zaczęła pracę w wydawnictwie Znak: przez siedem lat zajmowała się sprzedażą i kupnem licencji.

Przemek Dębowski: polonista (Gdańsk), w Krakowie studiował edytorstwo, przez dwa lata pracował w dziale prozy zagranicznej Znaku. W nowym wydawnictwie będzie zajmować się głównie projektowaniem książek, co, jak sam mówi, lubi najbardziej.

Więcej informacji o wydawnictwie Karakter: www.karakter.pl

Dodaj komentarz