Konkursy Różne

OLGA TOKARCZUK LAUREATKĄ NIKE 2008

Olga Tokarczuk

Nagrodę literacką Nike 2008 otrzymała Olga Tokarczuk za powieść ,,Bieguni” (Wydawnictwo Literackie). Autorka zdobyła również nagrodę czytelników ,,Gazety Wyborczej” – warto dodać, że już po raz czwarty w historii nagrody.


W laudacji Małgorzata Szpakowska, przewodnicząca jury powiedziała m.in.: ,,W uznaniu kunsztu, z jakim autorka przez poszarpaną narrację swojej powieści potrafiła oddać nieciągły i pośpieszny styl współczesnego życia, splatając niezależne od siebie wątki wspólnym motywem podróży, pośpiechu, biegu. W tym biegu upodabniają się do siebie obrończyni zwierząt spotkana przypadkiem na lotnisku w Sztokholmie; emigrantka, która po latach przybywa do Polski, aby ułatwić śmierć umierającemu ex-kochankowi; pan Kunicki, któremu żona z dzieckiem w niewytłumaczalny sposób zaginęła na adriatyckiej wysepce; holenderski preparator zwłok z XVII wieku, którego kolekcję zakupił car Piotr I; albo moskiewska matka, do szczętu znużona opieką nad niepełnosprawnym synem, która rzuca wszystko, by zostać bezdomną. I wiele innych, podobnych osób w pogoni bez końca – w której jakoś uczestniczymy wszyscy”.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w niedzielny wieczór w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Olga Tokarczuk odebrała statuetkę autorstwa Gustawa Zemły i czek na 100 tys. zł.

Olga Tokarczuk (ur. 1962) – wybitna prozaiczka i eseistka, uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrodą Fundacji im. Kościelskich oraz trzema nominacjami do nagrody literackiej Nike. Trzykrotna laureatka nagrody czytelników Nike. Jej powieść Dom dzienny, dom nocny znalazła się na tzw. krótkiej liście nominowanych do Międzynarodowej Dublińskiej Nagrody Literackiej IMPAC.

NIKE jest nagrodą za książkę roku. Przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę roku poprzedniego. Celem Nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść.

Laureatkę, z dwudziestu nominowanych pozycji wybrało jury w składzie: Dariusz Nowacki, Kinga Dunin, Małgorzata Szpakowska (przewodnicząca), Marcin Król, Marian Stala, Marta Wyka, Tadeusz Bartoś, Tadeusz Bradecki, Tadeusz Drewnowski.

A oto książki, które dotarły do finału:
Bronisław Świderski – ,,Asystent śmierci”
Olga Tokarczuk – ,,Bieguni”
Małgorzata Szejnert – ,,Czarny ogród”
Krzysztof Varga – ,,Nagrobek z lastryko”
Włodzimierz Nowak – ,,Obwód główny”
Urszula Kozioł – ,,Przelotem”
Piotr Matywiecki – ,,Twarz Tuwima”

Dodaj komentarz