Targi Targi w Polsce

W Krakowie ruszyła największa w Polsce targowa impreza wydawnicza

Tradycyjne, w ostatni tydzień października stolica Małopolski ściąga wydawców z całej polski. W tym roku do hali przy ul. Centralnej 41a zjechało 481 wydawców, czyli kilkadziesiąt więcej niż przed rokiem. Już pierwszy targowy dzień pokazał, że mieszkańcy Krakowa kochają książki – przez halę przeszło kilka tysięcy osób, co dobrze wróży całej imprezie.


Targi Książki w Krakowie zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego,
natomiast Salon Wydawców Katolickich, odbywający się w ramach 12. Targów Książki w Krakowie został objęty Patronatem Honorowym Jego Eminencji Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza.

Pierwszy dzień tradycyjnie traktowany jest jako branżowy. Rozstrzygane są konkursy, odbywają sie seminaria branżowe. Najważniejszą imprezą jest ogłoszenie wyników Nagrody Długosza, najważniejszego konkursu na ksiązkę z zakresu humanistyki. W tym roku, z grona 10 nominowanych książek jury wybrało książkę prof. Stanisława Mossakowskiego „Kaplica Zygmuntowska 1513-1533” wydaną przez Liber Pro Arte z Warszawy. Nagrodę – statuetkę oraz czek na kwotę 35 tys. zł laureat odebrał podczas uroczystego wieczoru przepriowadzonego w Nowohuckim Centrum Kultury. Sponsorami nagrody sa Empik, Polska Izba Książki i Targi Książki w Krakowie.

PTWK, Sekcja Poligrafów SIMP, miesięcznik „Wydawca” rozstrzygnęły Ranking Polskich Drukarń Dziełowych – najlepszą drukarnią sezonu 2007/2008 został Zakład Poligraficzno-Wydawniczy POZKAL z Inowrocławia. Wybrano równnież Książkę Edytorsko Doskonałą – to w ramach konkursu miesięcznika „Wydawca” i firmy Arctic Paper Polska. Został nią cykl albumów „Znaki na paprze. Herbert, Norwid” wydany przez Wydawnictwo Bosz.

Wręczono nagrody w „Konkursie na Najlepszy Podręcznik i Skrypt Akademicki w 2008 roku”. Do Konkursu zgłoszono 27 publikacji książkowych wydanych przez polskie oficyny akademickie, wydawnicze. Jury po zapoznaniu się z nimi ogłosiło laureatów:
– do nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za wydanie podręcznika “Analiza DNA” pod redakcją Ryszarda Słomskiego
– do nagrody Targów w Krakowie – Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie za wydanie podręcznika “Przemiany ludnościowe.Fakty-Interpretacje-Opinie” pod redakcją Janusza Balickiego, Ewy Frątczak, Calesa B. Nama.
– do nagrody Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych – Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie za wydanie podręcznika “Wersyfikacja Polska” pod redakcją Marii Woźniakiewicz-Dziadosz, Mirosławy Ryszkiewicz.
– do nagrody specjalnej Dziennikarzy – Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Katowicach za wydanie podręcznika “Podstawy logistyki miejskiej” autorstwa Jacka Szołtyska.

Do Krakowa przyjechali także pierwsi zagraniczni goście imprezy. W Dworku Białoprądnickim z czytelnikami spotkała się Xiao Rundcrantz, autorka książki “Czerwona prokurator. Opowieść o przemocy, władzy i korupcji w Chinach”. Z kolei w Austriackim Konsulacie Generalnym odbył się wieczór autorski Thomasa Glavinica (właśnie ukazuje się u nas jego “Za sprawą nocy”). W mieście jest już także litewski pisarz Sigitas Paraluskis, autor powieści “Trzy sekundy nieba”.

o dopiero początek. Dzisiaj poznamy laureatkę pierwszej Feministycznej Nagrody Literackiej im. Narcyzy Żmichowskiej. W ramach targów zostanie też rozstrzygnięty konkurs “Lista Goncourtów: polski wybór 2008”. Z tej okazji do Krakowa przyjechała laureatka poprzedniej edycji – Michele Lésbre nominowana do prestiżowej francuskiej Nagrody Goncourtów za “Czerwoną sofę”. Swój wieczór autorski będzie miał w ramach targów także Ukrainiec Jurij Andruchowycz. Przed nami wciąż jeszcze spotkania z takimi polskimi autorami, jak Paweł Huelle czy Leszek Kołakowski.

Dodaj komentarz