Targi Targi w Polsce

5 listopada 2008 roku rusza druga edycja Targów Książki Akademickiej i Naukowej Academia.


Przez trzy dni (5-7 listopada) w salach Biblioteki Uniwersyteckiej na Dobrej 56/66 w Warszawie studentom, pracownikom naukowym uczelni, osobom zainteresowanym tego typu publikacjami swoja ofertę przedstawi 57 wystawców. Wśród nich znajdują się m.in. Akademia Humanistyczna im. Gieysztora w Pułtusku, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Wydawnictwo Naukowe PW.N Na 42 stoiskach (dwa zbiorowe) goście targów będą mogli zapoznać się z nowościami i sięgnąć po poszukiwane publikacje, w tym te zgłoszone do konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową Academia 2008 (10 wydawców zgłosiło 37 tytułów) – rozstrzygnięcie dziś, podczas uroczystego otwarcia Targów.

Dla gości i uczestników targów organizatorzy przygotowali dość skromny program imprez towarzyszących (patrz niżej).

Targi organizują Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego oraz firma Murator EXPO (organizator wykonawczy), patronują im Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

To druga edycja imprezy i pierwsza, w którą zaangażował się Murator Expo. Na wczorajszej konferencji prasowej, na której z dziennikarzami spotkali się Henryk Podolski (przewodniczący Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych, Ryszard Burek – dyrektor Wydawnictwa UW, Jacek Oryl – prezes Muratora Expo mówiono o przygotowaniach do rozpoczynającej się dziś imprezy i planach na przyszłość. Podkreślano, że po zawieszeniu przez Ars Polonę ATENY Academia jest najważniejsza imprezą prezentującą dorobek wydawniczy środowiska akademickiego. W przyszłym roku być może impreza rozrośnie się o o targi wydawnictw technicznych w Auli Politechniki Warszawskiej – praktyka pokazuje, że na tego typu spotkania z książką przychodzą prawie wyłącznie studenci uczelni, w salach której ma ona miejsce. Dlatego logiczne jest zorganizowanie targów na kilku uczelniach. Pytanie tylko, jak to wytrzymają wydawcy.

PROGRAM TARGÓW

5 LISTOPADA 2008 (środa)

godz. 12.00 Uroczystość otwarcia Targów ACADEMIA 2008 oraz rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2008
Gmach Biblioteki UW, przy ul. Dobrej 56/66 – sala 316

godz. 13.30 Spotkanie dyskusyjne „Sytuacja wydawców akademickich i naukowych w obecnej sytuacji rynku Książki” z udziałem Henryka Podolskiego (Prezes Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych), Ryszarda Burka (Dyrektor Wydawnictw UW), Piotra Dobrołęckiego (Wiceprezes PIK), Danuty Trzpil (Przewodnicząca Sekcji Wydawców Akademickich i Naukowych PIK). Organizator: Sekcja Wydawców Akademickich i Naukowych Polskiej Izby Książki.
Gmach Biblioteki UW, przy ul. Dobrej 56/66 – sala 256

godz. 15.00 Promocja książki „Niemcy sudeccy” 1848-1948: historia pewnego nacjonalizmu z udziałem autora Piotra M. Majewskiego z Instytutu Historycznego UW.
Gmach Biblioteki UW, przy ul. Dobrej 56/66 – sala 256

godz. 17.00 Wykład prof. Ryszarda Kasperowicza połączony z promocją książki Jacoba Burckhardta Wykłady o sztuce. Wybór. Wprowadzenie wygłosi prof. Andrzej Pieńkos dyrektor Instytutu Historii Sztuki UW.
Gmach Biblioteki UW, przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 – sala 105

6 LISTOPADA 2008 (czwartek)

godz. 10.30 Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich: “Książka w Polsce a zbiory bibliotek publicznych”.
Blok I (10.30-11.30)Katarzyna Wolff – Zasięg książki w Polsce
Blok II (11.30-12.30) Barbara Budyńska – Kształtowanie zbiorów bibliotek publicznych
Gmach Biblioteki UW, przy ul. Dobrej 56/66 – sala 256

godz. 13.00 Umowy prawa autorskiego w obrocie zagranicznym. Spotkanie poprowadzi mecenas Joanna Hetman-Krajewska z Kancelarii Prawnej Patrymonium. Organizator: Biblioteka Analiz. Gmach Biblioteki UW, przy ul. Dobrej 56/66 – sala 256

7 LISTOPADA 2008 (piątek)

godz. 13.15 Czy Judaistyka w Polsce ma przyszłość? – młodzi polscy naukowcy o Żydach. Spotkanie poprowadzi dr Jolanta Żyndul z Instytutu Historycznego UW.
Gmach Biblioteki UW, przy ul. Dobrej 56/66 – sala 256

Dodaj komentarz