Konkursy Różne

NAGRODA LITERACKA M.ST. WARSZAWY PRZYZNANA. LAUREATEM NAGRODY GŁÓWNEJ ZOSTAŁ T. KONWICKI

Tadeusz Konwicki

W piątkowy wieczór 14 listopada w warszawskim Teatrze Wielkim po 70-letniej przerwie wręczono Nagrodę Literacką stolicy.


Z klasą przygotowana Gala wręczenie nagród ściągnęła do Sali Redutowej znamienitości polskiej literatury i branży wydawniczej. Otwierając uroczystość prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreślała wagę Nagrody dla środowiska kultury miasta ciesząc się, że stolica dołączyła do grona miast przyznających literacka nagrodę (po Gdyni i Wrocławiu) – Jestem szczęśliwa, że dobie kultury obrazkowej udało nam się wskrzesić nagrodę dla twórców literatury. Mają ją inne miasta, jak Gdynia i Wrocław, nasza powinna być nie mniej prestiżowa i mam nadzieję, że jako taka będzie traktowana – powiedziała Pani prezydent. Wyraźnie wzruszona przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (również wydawca) wyraziła nadzieję, że dzięki Nagrodzie czytelnicy częściej będą odwiedzać księgarnie.

Przypominamy: Nagroda Literacka została powołana na początku września tego roku przez władze miasta, które nawiązały do przedwojennych tradycji. Nagrodę tę przyznawano bowiem od 1926 r. aż do wybuchu wojny, a jej laureatami byli m.in. Władysław Mickiewicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Pola Gojawiczyńska, Maria Kuncewiczowa, Leopold Staff. Z inicjatywą przywrócenia nagrody wystąpili Rafał Skąpski (prezes PTWK oraz PIW) oraz dziennikarz i propagator czytelnictwa Tadeusz Górny. Idea spotkała się z entuzjastycznym przejęciem przez przewodniczącą Rady Warszawy Ewę (znanej raczej jako Dorota) Malinowską-Grupińską, w niedalekiej przeszłości szefowej Polskiej Izby Książki.

  • A oto tegoroczni laureaci:

 • w kategorii Literatura piękna dla dzieci i młodzieży
  Joanna Kulmowa za książkę ,,Kulmowa dzieciom” (Oficyna Wydawnicza G&P 2007; książka z płytą CD – wiersze poetki czyta Jerzy Zelnik);

 • W kategorii edycja warszawska
  Tomasz Pawłowski i Jarosław Zieliński za album ,,Żoliborz. Przewodnik historyczny” (wydawnictwo Rosner i Wspólnicy);

 • w kategorii literatura piękna
  Julia Hartwig za ,,Poezje wybrane. Selected poems” (Wydawnictwo Literackie);

 • nagroda główna – warszawski twórca
  Tadeusz Konwicki.

W uroczystej scenografii z portretami pierwszego i ostatniego laureata przedwojennej edycji konkursu (Mickiewicz i Staff) prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz i przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska przekazały laureatom nagrody. Autor ,,Wniebowstąpienia” wyraźnie wzruszony podziękował jurorom i Warszawie – ,,za wszystko”.

Dla Andrzeja Z. Makowieckiego (przewodniczący jury), które prezentował sylwetkę laureata, pisarstwo Konwickiego organicznie zrosło się z Warszawą. – Warszawiakiem stał się w 1947 r., z okna swego domu patrzył na Pałac Kultury i Nauki, który w jego książkach pojawia się jako symbol podległości. O Warszawie pisał lirycznie i ironicznie, ukazując tragiczne i groteskowe oblicze mieszkańców tego miasta. W ,,Kompleksie polskim”, ,,Małej Apokalipsie” pokazał Warszawę realistyczną i odrealnioną, naturalną i zdeformowaną, odbieraną na granicy jawy i snu, sensualnie i metafizycznie.

Laureatów wybiera siedmioosobowe jury (powołane na 3-letnią kadencję). Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach, w tym ,,warszawski twórca” jest nagrodą główna – laureat otrzymuje czek na 100 tys. zł, dyplom i medal (pozostali po 20 tys.). Honorowo wyróżniani są wydawcy wybranych książek.
Nagrodę ufundowało miasto.

Na uwagę zasługuje oprawa i przygotowanie uroczystości. Wręczenie nagród przerywane było piosenkami z tekstami przedwojennych autorów – Mariana Hemara, Juliana Tuwima, Tadeusza Boya-Żeleńskiego. W doskonałej aranżacji Jerzego Satanowskiego śpiewali je Magda Umer, Katarzyna Groniec, Mirosław Baka, Piotr Machalica, Natalia Sikora, Dorota Osińska, Aneta Todorczuk-Perchuć, Mariusz Drężek. Całość z klasą prowadził dziennikarz Tadeusz Sznuk.

Nagrody zwykle wzbudzają kontrowersje. Tym razem tak nie było. Większość gości gali zgodziła się, że wybrano ,,najbardziej warszawskie” książki, a nagrodzenie Konwickiego przyjęto owacją na stojąco. Przyznawano jednak, że poprzeczkę jury ustawiło bardzo wysoko. Kto więc zostanie laureatem przyszłorocznej edycji Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy? Przekonamy się o tym we wrześniu przyszłego roku, podczas II Warszawskiego Salonu Książki (18-20.09.2009).
(info ap)

Dodaj komentarz