Targi Targi w Polsce

Ruszyły XV Targi Książki Katolickiej

7 kwietnia w warszawskich Stegnach (Sala Sportowa Zespołu Szkół Integracyjnych nr 62, ul. Św. Bonifacego 10) ruszyły XV Targi Wydawców Katolickich. Impreza trwać będzie przez 3 dni. W tym roku swoją ofertę zaprezentuje 90 wydawców, wśród nich oficyny znane i zasłużone: ZNAK, W drodze, Wydawnictwo WAM, Święty Wojciech czy choćby Instytut Wydawniczy PAX, ale i zupełnie młode, jak Wydawnictwo Esprit z Krakowa lub Chrześcijańskie Wydawnictwo Cywilizacja Miłości z Opola. Nadto – podobnie jak w latach poprzednich – wystawiać się będzie Edizioni San Paolo z Włoch.

Goście Honorowi Jubileuszowych Targów organizowanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich w tym roku przybędą z Czech i Słowacji. Pierwszy z krajów reprezentować będą: Wydawnictwo Portal należące do Salezjańskiej Inspektorii w Pradze oraz Telewizja Noe oferująca niekomercyjny, co nie znaczy nieciekawy, program dla całej rodziny, drugi natomiast: Wydawnictwo Salezjańskie Don Bosco z Bratysławy oraz TV Lux mająca także siedzibę w słowackiej stolicy.

Patronat honorowy nad XV TWK objęli m.in. Prymas Polski – kard. Józef Glemp oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski.

Solą tych spotkań z książką, „jedynych takich na świecie” – jak mawiał nieżyjący już ks. biskup Ignacy Jeż – są towarzyszące Targom od początku ich istnienia panele podejmujące tematy ważne społecznie i żywo dyskutowane w mediach. I tak już w pierwszym dniu odbędzie się spotkanie, które winno wzbudzić duże zainteresowanie. Mowa o debacie: «Jakich chcemy mieć księży?» z udziałem o. Joachima Badeniego OP. Będzie o celibacie i – jak zapowiada Wydawnictwo M, organizator dyskusji – o małżeństwie z rozsądku. W sobotę kolejny panel podejmujący problem «księżowski» – «Ksiądz ponad prawem» z udziałem m.in. ks. Dariusza Kowalczyka SJ oraz ks. Remigiusza Sobańskiego [UKSW]. W tym samym dniu dyskusja – «Faustyna – święta wśród nas: jak rozpoznać doświadczenia nadprzyrodzone?». Nieco później debata, której punktem wyjścia będzie książka Aparat represji wobec księdza Jerzego Popiełuszki 1982-1984. Należy domniemywać, iż będzie to dyskusja ważna z różnych przyczyn, także tych, które nie bywają wymieniane wprost. W tym samym dniu promocja książki Piotra Kraśki – Rok reportera. Sobotnim popołudniem panel, który wzbudzić może moc emocji i to absolutnie skrajnych: «Teściowa – twój przyjaciel czy wróg?». Bohaterami spotkania będą Marek i Wojciech Wareccy autorzy książki: Jak być teściową? [Wydawnictwo Księży Marianów MIC]. W niedzielę, poza kawą rzecz jasna, do życia winna zbudzić dyskusja: «Feminizm w Kościele. Moda czy realna potrzeba?». Udział wezmą m.in.: Łukasz Kubiak OP [religia.tv] oraz Aneta Gawkowska [Uniwersytet Warszawski].

W pierwszym dniu Targów, 17 kwietnia, ogłoszeni zostaną laureaci Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2009. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi dzień później, w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa [ul. Kawęczyńska 53], czemu towarzyszyć będzie koncert Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego.

Wszelkie informacje dotyczące XV Targów Wydawców Katolickich dostępne są stronie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich pod adresem: www.swk.pl.
(info SWK)

Dodaj komentarz