Drukarnie

Białostockie Zakłady Graficzne – rys historyczny

Początek drukarni wiąże się z adaptacją na drukarnię zdewastowanego w czasie wojny budynku przy ul. Brukowej 9 w lipcu 1944 roku. W listopadzie 1944 r. uruchomiono produkcję w budynku przy ul. Malmeda 1. W 1951 r. Minister Przemysłu Lekkiego zarządził utworzenie przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą Białostockie Zakłady Graficzne. W 1971 roku po pięciu latach budowy oddano do użytku nowy zakład mieszczący się do dziś przy Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego. Od 1 stycznia 2000 r. drukarnia na mocy ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych działa jako jednoosobowa spółka Skarbu Państwa pod nazwą Białostockie Zakłady Graficzne S.A.

Drukarnia oferuje usługi poligraficzne w zakresie druku i opraw introligatorskich (zeszytowa, twarda i zintegrowana). W szerokim portfolio znajdują się książki czarno-białe i wielobarwne, czasopisma, kalendarze, druki reklamowe, akcydensy i inne. Produkcja dziełowa to podręczniki, słowniki, encyklopedie, albumy, książki beletrystyczne, poradniki, przewodniki, książki dla dzieci. Wiele z nich wykonywana jest dla klientów zagranicznych z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Danii, Szwecji, Norwegii.
BZGraf oferuje również usługi związane z uszlachetnianiem arkuszy folią i lakierem UV, sztancowanie i nacinanie arkuszy, złocenie i tłoczenie okładek, wycinanie registrów i numerację.

W BZGraf wdrożony jest System Zarządzania Jakością zgodny z wymaganiami normy ISO 9001:2000, obejmujący działalność drukarni w zakresie druku offsetowego i prac introligatorskich. Gwarantuje on stałą, wysoką jakość wykonywanych prac, zgodną z wymaganiami, ustaleniami i oczekiwaniami klienta.

Białostockie Zakłady Graficzne S.A. otrzymały wiele nagród i wyróżnień, w tym m.in.
– nagrodę IKAR `98 za wysoką jakość produkcji dziełowej przyznaną przez Kapitułę Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego – wrzesień 1998 r.
– nagrodę w 40. Konkursie „Najpiękniejsze Książki roku 1999” za udział w opracowaniu książki „Ilustrowany słownik języka polskiego” przyznaną przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek – kwiecień 2000 r.
– Złoty Gryf 2001 za zajęcie I miejsca w kategorii „Książka (album) wielobarwna w oprawie złożonej” za tytuł „Safari” w konkursie Polskiej Izby Druku.
– nagrodę w 41. Konkursie „Najpiękniejsze Książki roku 2000” za udział w opracowaniu tytułu „Aktor doskonały. Traktaty Zeaniego o sztuce NO” przyznaną przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek – kwiecień 2001 r.
– nagrodę w 41. Konkursie „Najpiękniejsze Książki roku 2000” za udział w opracowaniu książki Charles`a Baudelaire`a „Rozmaitości Estetyczne” przyznaną przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek – kwiecień 2001 r.
– nominacja na Najlepszą Książkę Roku 2001 za „Encyklopedia szkolna. Chemia” przyznana podczas X Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.
– Medal Europejski za przewodnik „Polska” przyznany przez Komisję Integracji Europejskiej i Business Centre Club. Komisja wyróżnia wyroby i usługi, które swoim standardem nie odbiegają od poziomu europejskiego – listopad 2001 r.
– Złoty Gryf 2003 za zajęcie I miejsca w kategorii „Książka (album) wielobarwna w oprawie złożonej” za tytuł „Polska. Zaproszenie do podróży” w konkursie Polskiej Izby Druku.
– Złoty Gryf 2004 za zajęcie I miejsca w kategorii „Książka jednobarwna w oprawie złożonej” za tytuł „Nie wszystko na sprzedaż” w konkursie Polskiej Izby Druku.
– Diamentowy Gryf za wybitne osiągnięcia w produkcji poligraficznej najwyższej jakości.
– W 2008 roku drukarnia została laureatem Międzynarodowego Konkursu „EuroCertyfikat” – w kategorii Certyfikat Wiarygodności Firmy.

Dodaj komentarz