Targi Targi w Polsce

Od czwartku 20 maja 55. MTK

Mimo nieuczciwej konkurencji, która miała miejsce tydzień temu, Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie mają się dobrze”. Tak zaczął trzecią konferencję prasową poprzedzająca 55. edycję Targów prezes Zarządu Ars Polony S.A. Grzegorz Guzowski, mając na myśli zakończone właśnie I. Warszawskie Targi Książki. W rozpoczynających się w czwartek 20 maja MTK weźmie udział 494 wystawców z 29 państw. Zajmą oni 204 stoiska, z czego na rodzime oficyny przypadnie 159 stoisk Po raz pierwszy Targi rozlokowane zostaną wyłącznie na jednym piętrze.


Celem konferencji było zaprezentowanie najciekawszych elementów programu Targów, który, przypominamy, w tym roku w dużej części poświęcony jest Roku Chopina. Prowadzący spotkanie rzecznik MTK Roman Czejarek podkreślił, że patronat medialny nad Targami, a w zasadzie nad Salonikiem Chopina objęła TVP. Salonik to wydzielona na Targach przestrzeń, na której odbywać się będzie cykl imprez poświęconych publikacjom związanym z naszym genialnym muzykiem, jak również, na wstawionym tam fortepianie, szereg minikoncertów uczestników Festiwalu Chopinowskiego. Nagrany tam reportaż zostanie zaprezentowany w pierwsza po targach sobotę o godzinie 8:15. Z przygotowanych imprez promocyjnych warto wymienić spotkanie z Wandą Chotomską, autorką książki i słuchowiska „Muzyka Pana Chopina” (Wydawnictwo Literatura, Media Rodzina , Narodowy Instytut Fryderyka Chopina) oraz „Chopin – Norwid – spotkanie geniuszy” – promocję książki Cypriana Kamila Norwida „Chopin/Szopen”, wydanej w języku polskim i francuskim. W spotkaniu wezmą udział tłumacz (Krzysztof Andrzej Jeżowski), Maria Ekier, która graficznie opracowała publikację oraz Hanna Galant – wydawca książki (Wydawnictwo Gal). W sumie w Saloniku Chopina odbędzie się 20 spotkań, w tym kierowany do szkół cykl spotkań z Moniką Gromek, autorką zeszytu edukacyjnego „Fryderyk Chopin” (Oficyna Wydawnicza Multico). Ze względu na ogromne zainteresowanie tymi spotkaniami przedłużono je o trzy godziny, do 16:00.

Interesująco zapowiada się program Ars Fantastica, przygotowywany przez Ars Polonę wspólnie z Wydawnictwem Runa. Cykl paneli, między innymi piątkowy pt. „Avatary przyszłości: SF i nowe granice człowieczeństwa” (z udziałem Wojciecha Orlińskiego, Wawrzyńca Podrzuckiego, Michała Radomira Wiśniewskiego) zainteresuje z pewnością miłośników fantastyk, podobnie jak spotkania z autorami: Andrzejem Sapkowskim, Jackiem Komudą, Marcinem Wolskim, Mają Lidią Kossakowską, Jarosławem Grzędowiczem. Książki tych autorów można będzie kupić w Sali Sienkiewicza PKiN, w której odbywać się będą spotkania, oraz na stoisku Ars Polony.

Najmłodszych gości Targów oraz ich rodziców powinny zainteresować warsztaty twórcze organizowane przez Wyspy Leonarda. Warsztaty – plastyczne, muzyczne i taneczne, poświęcone muzyce i osobie Chopina – odbywać się będą każdego dnia, a na dzieci czekać będą nagrody ufundowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Ars Polonę.

Cykl spotkań przygotowało A.P.A.J.T.E. – Polskie Stowarzyszenie Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie. Z czytelnikami spotka się 17 autorów, m.in. Irena Duchnowska z Litwy, Magdalena Bykowska-Pignard z Francji, Bolesław Bienisz z Belgii.

Tradycyjnie targi książki to okazja do rozstrzygania konkursów czytelniczych i branżowych. I tak, poznamy rezultaty Konkursu na Najlepszą Książką Dziecięcą „Przecinek i Kropka” zorganizowanego przez Empik; z grona 10 nominowanych tytułów, przeznaczonych dla dzieci w wieku od 5 do 8 lat, czytelnicy wybrali najbardziej wartościową i najpiękniej wydaną, a głosowanie odbywało się za pośrednictwem portalu www.przecinekikropka.pl (jak podano na konferencji, zagłosowało ponad 6 tys. osób).Pierwszego dnia targów poznamy nominowane tytułu do Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Literackiej NIKE, w sobotę 22 maja rozstrzygnięty zostanie Konkurs na Najlepszy Serwis Internetowy o Książce „Papierowy Ekran” organizowany przez Fundację NadWyraz.

Targi to dla wydawców, księgarzy i bibliotekarzy również czas nauki, Kilka spotkań poświęconych zostanie zagadnieniom związanym z prawem autorskim i nowymi mediami. Interesująco zapowiada się prezentacja programu komputerowego Centralna Baza Tytułów oferowanego przez firmę mediaSens wspólnie z Izbą Księgarstwa Polskiego i Polskim Zrzeszeniem Bibliotek. Zaprezentowany podczas konferencji prasowej program ma ułatwić księgarzom i bibliotekarzom zamawianie i zakup książek przez Internet. W czwartek 20 maja program zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności przez jego twórcę – Dominika Morzyńskiego, a w spotkaniu udział wezmą Leszek Gowin – wiceprezes Małopolskiego Oddziału IKP oraz Jan Krajewski – prezes PZB.

Ciekawą ofertę przygotowali zagraniczni wystawcy: na stoisku niemieckim zostanie zaprezentowana kolekcja publikacji dziecięcych pod tytułem „New Children’s Books” – 72 tytuły specjalnie wybrane spośród dorobku najlepszych austriackich i niemieckich wydawnictw, w ramach serii współczesnej literatury niemieckojęzycznej zobaczymy ostatnie pozycje wydane w polskim przekładzie w ramach programu Kroki/Schritte. Wyróżniać się będzie Ekspozycja Narodowa „Knyhy Ukrainy”, która przygotowała kilkanaście spotkań i prezentacji: Pastwowe Wydawnictwo „Kamenyar” zaprezentuje dwujęzyczną powieść (w języku ukraińskim i polskim) Gabrieli Zapolskiej „Kaśka Kariatyda”, Państwowe Wydawnictwo Naukowe „Kartografija” atlas i przewodnik turystyczny po Ukrainie „Ukraina. Forteci, zamky i palacy”, Informacyjno-Analityczna Agencja „Nasz czas” popularnonaukową serię „Newidoma Ukraina” (spotkanie odbędzie się w Budynku Centralnym Uniwersytetu Warszawskiego, Katedra Ukrainistyki), na samym stoisku można będzie obejrzeć książki wydane w 2009 roku w ramach programu „Knyhy Ukrainy” (komplet książek zostanie przekazany bezpłatnie społeczności ukraińskiej w Polsce).

Znajdzie się również coś dla oka. Wspólnie z wydawcami przygotowano kilka wystaw: „Chopin. Nastroje kompozytora w fotograficznych obrazach Tomka Sikory” – to wystawa wybranych prac artysty z albumu pod tym samym tytułem; „Mistrzowie ilustracji” – wystawa przygotowana przez Wydawnictwo Dwie Siostry zaprezentuje prace ośmiorga wybitnych ilustratorów, którzy współtworzyli świetność polskiej grafiki książkowej w jej najlepszym okresie: Bohdana Butenki, Anny Kołakowskiej, Danuty Konwickiej, Zbigniewa Lengrena, Marii Orłowskiej-Gabryś, Mirosława Pokory, Jana Marcina Szancera i Teresy Wilbik.

Sobota i niedziela to głównie spotkania z czytelnikami: przy stolikach z książkami zasiądzie kilkudziesięciu pisarzy, m.in. Julia Hartwig, Józef Hen, Grzegorz Kasdepke, Beata Pawlikowska, Małgorzata Strzałkowska, Aleksandra Ziółkowska-Boehm, Łukasz Wierzbicki, Tomasz Łysiak. Ten ostatni podpisywać będzie swoją najnowszą książkę pt. „Psy Tartaru” – trzecią część „Trylogii szalbierskiej” przygotowywanej specjalnie na MTK. Na konferencji autor przyznał się, że do ubiegłego roku nigdy nie był na targach książki, zakładając, że formuła tego typu promocji książki nie sprzyja kontaktowi z literaturą. Dopiero jako autor zrozumiał sens tak gremialnego spotkania z czytelnikami, wymiany z nimi uwag i spostrzeżeń, radości z obcowania z tysiącami książek.

Organizatorzy mają nadzieję, że ten bogaty program przyciągnie czytelników, mimo to, że w salach PKiN zabraknie większości z czołówki polskich oficyn wydawniczych, zabraknie też „wielkich” nazwisk współczesnej literatury (ap)

Dodaj komentarz