EDYCJA 2009/2010 Konkursy

KONKURS EDYCJA 2009/2010 ROZSTRZYGNIĘTY – WYGRYWA “MARCO POLO”

Przedstawicielka W.A.B. Edyta Woźnica odbiera z rąk Michała Sawki nagrodę

Opisane świata Marco Polo, wspaniała edycja Wydawnictwa W.A.B. zdobyła tegoroczny Konkurs na Książkę Edytorsko Doskonałą EDYCJA. Uroczyste wręczenie dyplomu i nagrody – jest nią paleta papieru Munken sponsorowana przez firmę Arctic Polska – odbyło się pierwszego dnia XIV Targów Książki w Krakowie.


Jury Konkursu w składzie: Andrzej Tomaszewski przewodniczący), Michał Skrzyniarz (Arctic Paper Polska), Andrzej Palacz (magazyn ,,Wydawca”) na posiedzeniu 28 października przyznało wydanej przez W.A.B. książce Marco Polo – Opisanie świata w tłumaczeniu Anny Ludwiki Czerny i z przedmową Umberto Eco Nagrodę Główną Konkursu za Eleganckie i pełne szacunku dla czytelnika opracowanie graficzne oraz staranne wykonanie.

Przeczytaj ocenę książki >>>


W kategorii „Druk na papierach Munken” dyplom oraz paletę papieru otrzymało Warszawskie Wydawnictwo Literackie „MUZA” S.A. za wydanie książki: Vladimir Nabokov Oryginał Laury (przekład i posłowie: Ryszard Engelking, skład i łamanie: Margraf s.c. z Bydgoszczy, druk i oprawa: Druk-Intro S.A z Inowrocławia). Nagrodę Jury Konkursu przyznało za dobór materiałów poligraficznych, nienaganny druk i szlachetność układu typograficznego.


Tradycyjnie Jury Konkursu przyznaje wyróżnienia. W tym roku otrzymali je:

– Wydawnictwa MILA za wydanie książki Opowieść (tekst: Joanna Papuzińska, ilustracje: Stasys Eidrigevicius, projekt, skład i łamanie: Urszula Kurzawa-Butlewska, druk i oprawa: Poligrafia – Janusz Nowak) – umiejętne połączenie ilustracji z tekstem i stworzenie urokliwej graficznie książki dla dzieci

– Wydawnictwo ARKADY za album Malarstwo polskie. Symbolizm i Młoda Polska (tekst: Irena Kossowska i Łukasz Kossowski, opracowanie graficznie: Maciej Buszewicz, druk i oprawa: Olsztyńskie Zakłady Graficzne OZGRAF S.A.) – przemyślana kompozycja, nienaganny druk i oprawa

– Instytut Teatralny i Wydawnictwo Naukowe PWN za wydanie książki Teatra polskie. Historia (tekst: Dariusz Kosiński, opracowanie graficzne: Rafał Bednarek, Agnieszka Zawadowska, druk i oprawa: Druk-Intro S.A.) – znalezienie formuły pozwalającej na połączenie tekstu z ilustracją, wysokiej jakości druk i oprawę

– Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – za kunszt edytorski i poligraficzny wydawanych publikacji. Utrzymywanie od lat wysokiego poziomu sztuki wydawniczej.

W imieniu wyróżnionych wydawnictw nagrody odebrali:
– W.A.B. – Edyta Woźnica (dyrektor działu promocji)
– Muza S.A. – Mariusz Jaśtak (dyrektor ds. produkcji)
– Wydawnictwo Naukowe PWN – Krystyna Wieczorkiewicz (kierownik marketingu i promocji publikacji akademickich)

Pocztą zostały wysłane dyplomy pozostałym wyróżnionym wydawnictwom: niestety, wydawnictwo Mila nie miało swego stoiska na Targach, a je właścicielka Pani Elżbieta Krygowska-Butlewska w tym czasie przebywała na targach książki na Węgrzech, samochodowe kłopoty techniczne zatrzymały po drodze na Targi przedstawiciela Wydawnictwa Naukowego UMK Pana Tomasza Jaroszewskiego, wypadek samochodowy (na szczęście niegroźny) miał na drodze do Krakowa przedstawiciel Instytutu Teatralnego.

Uroczystość ogłoszenie wyników i wręczenia nagród tradycyjnie towarzyszyła rozstrzygnięciu Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych. Nagrody wręczali Michał Sawka – prezes Arctic Paper Polska oraz redaktor naczelny magazynu ,,Wydawca” Andrzej Palacz. Jak zwykle w uroczystości wzięło udział ponad 100 osób-ludzi książki: wydawców, grafików i drukarzy, a ona sama od lat jest już jedną z ważniejszych imprez Targów Książki w Krakowie.

Dodaj komentarz