Różne Rynek wydawniczy

Republika Książki zawiązana

Koalicja na rzecz promocji książek po dumnym hasłem REPUBLIKA KSIĄŻEK została zawiązana. Wchodzą w nią przedstawiciele władz, twórców, bibliotekarzy i czytelników a honorowym patronatem objęła ją prezydentowa Anna Komorowska. W spotkaniu założycielskim, które miało miejsce 8 grudnia w Bibliotece Narodowej uczestniczył minister kultury Bogdan Zdrojewski, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, członek Rady Ministrów Michał Boni, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Piotr Kołodziejczyk.

Tak liczne grono rządowe pozwala sądzić, że sprawa czytelnictwa i książki może być potraktowana przez władze kraju poważnie.

W zakresie inwestycji w obszarze czytelnictwa rok 2011 będzie absolutnie rekordowy. Około 35 milionów zł przeznaczymy na digitalizację zasobów bibliotecznych, minimum 15 milionów zł na zakupy do bibliotek, około 20 milionów na poprawę infrastruktury bibliotek. Te kwoty pochodzą bezpośrednio z budżetu ministerstwa kultury, podobna kwota na poprawę infrastruktury bibliotek przeznaczona zostanie z programów operacyjnych, czyli Funduszu Promocji Kultury. W sumie przeznaczymy w przyszłym roku na książkę ponad 100 milionów złotych – powiedział Zdrojewski.

Zapytany o przewidywane skutki wprowadzenia od nowego roku 5 proc. podatku VAT na książki, minister powiedział, że nie przewiduje, aby ta zmiana wywarła jakiś większy wpływ na poziom czytelnictwa w Polsce. – Mam nadzieję, że rok 2011, pierwszy, w którym podatek VAT na książki będzie wynosił 5 proc., będzie też pierwszym rokiem, w którym czytelnictwo wzrośnie – powiedział minister kultury powołując się na przykład Danii, gdzie VAT na książki jest wysoki, ale także poziom czytelnictwa jest najwyższy w Europie. – Polska miała dotąd najniższy możliwy VAT na książki i najniższe czytelnictwo – podkreślił minister. Jego zdaniem wzrost podatku VAT na książki o 5 proc. spowoduje wzrost cen książek o 2-3 proc., co nie powinno spowodować żadnych ujemnych skutków na rynku czytelniczym.

Bogdan Zdrojewski spodziewa się, że działalność zawiązanej w środę Republiki Książki przyczyni się do dwukrotnego wzrostu zakupów książek przez Polaków w ciągu dwu lat. – Obecnie na książki wydajemy przeciętnie około 17-18 zł rocznie. Oceniam, że możemy wydawać dwa razy więcej. Czytelnictwo obecnie wygląda tak, że około 40 proc. Polaków deklaruje przeczytanie jednej książki rocznie. Wedle mojej oceny jesteśmy w stanie poprawić ten wskaźnik, tak, aby wyrównać do poziomu Niemiec lub Francji. Liczę też na wzrost czytelnictwa e-booków – dodał Zdrojewski.

Dodaj komentarz