Targi Targi w Polsce

Targi Książki w Krakowie kończą przygotowania do kolejnej odsłony spotkań wydawców z czytelnikami

Komisarz Targów w Krakowie Katarzyna Popieluch

3-6 listopada 2011 wydawcy spotkają sie w stolicy Małopolski na jubileuszowych, piętnastych już, Targach Książki w Krakowie. Z komisarzem Targów – Katarzyną Popieluch-Kmiecik – rozmawiamy o przygotowaniach do tej najważniejszej już chyba imprezy wydawniczej w Polsce.


Redakcja: Właśnie zamieściliśmy na naszym portalu notatkę o tegorocznych Międzynarodowych Targach Książki w Moskwie: 180 tys. gości, 1572 wystawców z 57 krajów. Targi reklamują się jako największa impreza wydawnicza w tej części świata. A co z naszymi targami? W którym miejscu my jesteśmy?
Katarzyna Popieluch-Kmiecik:
Targi w Moskwie to impreza międzynarodowa, o dłuższej niż nasza tradycji (odbyły sie już 24 edycje), organizowana w 12-milionowej metropolii – daleka zatem droga przed nami, choć jest do czego równać. Targi Książki w Krakowie pomyślane były jako impreza o charakterze krajowym. Od kilku lat wzmacniamy naszą pozycję na rynku targów, pora zatem na kolejny krok. Targi Książki w Krakowie są dziś bez wątpienia liderem w branży Targów Książki w Polsce. Naszą rangę podkreśla nie tylko wypracowana przez lata w branży wydawniczo-księgarskiej pozycja ale również fakt ponownego objęcia Targów honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Nasze Targi znalazły się również na liście Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Do programu towarzyszącego Targom dołączyły też kolejne Konkursy (m. in. Papierowy Ekran Konkurs na Książkę Audio Roku czy Literacki Blog Roku), których rozstrzygnięcie wraz z galą odbywać będzie się podczas Targów Książki w Krakowie. Targi wspiera również swoim autorytetem Honorowa Rada Patronacka.
Co będzie dalej, zobaczymy. Warto jednak podkreślić, iż tegoroczna edycja zgromadzi rekordową liczbę 520 Wystawców!

Właśnie, co do targów w kraju – przybył Wam konkuret w postaci Targów Książki w Katowicach, i to impreza organizowana na dwa tygodnie przed Waszym targami.
Żyjemy w wolnym państwie, i każdy może organizować targi książki kiedy i gdzie zechce. Na to nie mamy wpływu. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że wiele tego typu imprez regionalnych nie sprostało regułom rynku i musiało zrezygnować ze swoich planów targowych. Zorganizowanie imprezy targowej to ogromny wysiłek, organizacyjny, logistyczny, marketingowy. Zachęcenie gości do odwiedzenia hal targowych, to cel bez którego nie odbędzie się żadna impreza targowa – bez Czytelników nie ma Targów Książki. Targi w Krakowie na swój sukces – ponad 32 tysiące gości w 2010 r. – pracowały przez lata. Każdego roku rozbudowujemy program towarzyszący Targom. Tegoroczną, jubileuszową edycję Targów wzbogaciliśmy o Salon Małych Ojczyzn, który rozpoczynamy od Śląska. Salon ma zwrócić uwagę gości targowych na znaczenie regionów, ich odrębność kulturową, językową. Na Targach dominować będzie oczywiście Literatura inspirowana regionem oraz gwarą śląską. Program merytoryczny Salonu Małe Ojczyzny – Śląsk przygotowały dwie znakomite śląskie instytucje – Biblioteka Śląska oraz Muzeum Śląskie.

Zapowiada się interesująco.
Katarzyna Popieluch-Kmiecik:
Istotnie. Biblioteka Śląska pokaże, poprzez pryzmat dzieł pisanych, specyfikę językową Śląska. Zaprezentowana zostanie m.in. działalność Instytutu Mikołowskiego (jednego z najlepszych w kraju salonów literackich) oraz dorobek nagradzanych w konkursach twórców śląskich. Będzie można poznać unikatowy zbiór biblioteki Teatru Lwowskiego, przechowywany w Bibliotece Śląskiej, nabyć książki naukowe oraz niepublikowane dotąd mowy sejmowe Wojciecha Korfantego. Przewidywany jest także szeroki program spotkań i wykładów dotyczących regionu śląskiego oraz debiuty prozatorskie i poetyckie. Muzeum Śląskie zorganizuje spotkania i panele dyskusyjne obejmujące sferę obyczajową, językową i historyczną związaną z regionem Górnego Śląska.

W numerze 11/12 2010 „Wydawcy” pisaliśmy o perypetiach związanych z przygotowaniami do budowy nowych hal targowych Targów w Krakowie. Czym pocieszy Pani wystawców, których powoli zaczyna męczyć obecny, raczej chyba tymczasowy, stan rzeczy.
Katarzyna Popieluch-Kmiecik:
Prognozy są bardzo optymistyczne. Na wiosnę 2012 r. planujemy wbić „pierwszą łopatę”. Jeśli nasze plany nie zostaną opóźnione wskutek procedur budowlanych, to w połowie 2013 r. powitamy naszych Wystawców i Gości targowych w nowym, imponującym obiekcie konferencyjno -targowym.

Targi mają nową szatę graficzną
Katarzyna Popieluch-Kmiecik:
Po 15 latach warto nieco odświeżyć wizerunek firmy i imprezy.

Wróćmy do programu merytorycznego Targów Książki w Krakowie. Tegoroczna edycja odbywać się będzie pod hasłem przewodnim Nie myśl, że książki znikną – to słowa Umberto Eco. To takie dość dwuznaczne stwierdzenia.
Katarzyna Popieluch-Kmiecik:
Żyjemy w czasach, w których forma książki się zmienia. Czy tradycyjna książka papierowa przetrwa? Czas pokaże. Osobiście jestem absolutną zwolenniczką formy tradycyjnej, jednak nie możemy odwracać się od trendów na rynku wydawniczym i wspierania czytelnictwa dostępnego poprzez nośniki elektroniczne. Dlatego też od dwóch już lat Targom towarzyszy Salon Nowych Mediów, będący szeroką prezentacją rynku publikacji cyfrowych. W jednym miejscu i czasie będzie można porozmawiać z przedstawicielami najważniejszych polskich firm zajmujących się tą tematyką, poznać aktualną ofertę czytników, tabletów, ipadów. W ramach Salonu odbędą się spotkania i dyskusje, rozmowy o technologiach, aplikacjach, modelach sprzedaży, prawach autorskich. Swoją ofertę zaprezentują dystrybutorzy treści cyfrowych, wydawcy i autorzy.
Stowarzyszenie Autorów i Wydawców „Książka i Prasa” przygotowało projekt ARROW+. Twórcy panelu zaproponują rozwiązania pozwalające uczynić treści w postaci cyfrowej łatwiej osiągalnymi, użytecznymi i zdatnymi do eksploatacji. Podczas konferencji zostaną poruszone także propozycje nowych rozwiązań dotyczących infrastruktury informacyjnej o handlu i prawach do książek, czy nowe możliwości pozyskania środków finansowych wynikające z wtórnej eksploatacji wydanych książek.
Targi Książki w Krakowie będą również miejscem realizacji niecodziennego projektu – kawiarni z elektronicznymi książkami eBook Cafe. To innowacyjny projekt w którym przyjemność picia kawy połączono z możliwością czytania e-książek i korzystania z Wirtualnej Czytelni Bezkartek.pl.
Działamy również w przestrzeni wirtualnej: przygotowaliśmy m.in. internetowy system umawiania spotkań branżowych dla wystawców i zwiedzających. Strona internetowa Targów jest stroną żywą, poprzez którą angażujemy się w inicjatywy wyprzedzające i zapowiadające Targi. Na facebookowym profilu imprezy odbywają się konkursy z nagrodami. Wiele akcji czytelniczych towarzyszy przygotowaniom do Targów na wiele miesięcy przed ich rozpoczęciem! Warto zwrócić uwagę na zakładkę na stronie www.ksiazka.krakow.pl dla Zwiedzających, w której uczestniczące w Targach Wydawnictwa mogą zaprezentować nowości, z którymi pojawią się na Targach.

Co nowego na targach?
Katarzyna Popieluch-Kmiecik:
Jak już wcześniej wspominałam z każdym rokiem wprowadzamy w życie nowe pomysły i rozwiązania. Ogromne znaczenie ma dla nas również poparcie naszych Patronów i Partnerów, które utwierdza nas w przekonaniu słusznego kierunku naszych poczynań, mobilizuje do dalszych działań i nobilituje ze względu na pełnione przez naszych Dobroczyńców funkcje publiczne i społeczne. Podobnie jak w latach wcześniejszych 15.Targom Książki w Krakowie będą towarzyszyć Salony: Wydawców Katolickich i Wydawców Szkół Wyższych. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Arcybiskup Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz objął honorowy Patronat nad Salonem Wydawców Katolickich a Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka nad Salonem Wydawców Szkół Wyższych. Pierwszego dnia Targów tradycyjnie nastąpi rozstrzygnięcie kolejnej już, 14. edycji Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza, w którym nagradzane są dzieła z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Warto wspomnieć, ze w tym roku nagrodę ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Targi w Krakowie.
Bardzo mocny program przygotowują nasi wystawcy: premiery książkowe i wydarzenia towarzyszące targom. I tak np. portal Histmag.org oraz wortal literacki Granice.pl zaprezentują pierwsze wyniki Plebiscytu i Konkursu na Najlepszą Książkę Historyczną – Historia Zebrana. Tytuły nominowane do konkursu poznamy pierwszego dnia Targów, 3 listopada 2011 r. Państwa pismo – „Wydawca” rozstrzygnie Konkurs na Książkę Edytorsko Doskonałą EDYCJA, zeprezentuje wyniki Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych sezonu 2010/2011. Podczas akcji Książkobranie na stoisku Cafe Szafe, która wspólnie z ilovekrakow.pl. jest organizatorem akcji, będzie można wymienić swoje książki na inne. Fundacja „NADwyraz” rozstrzygnie konkurs „Papierowy Ekran” na najlepszy portal internetowy poświęcony książce, portal CzasDzieci.pl oraz Wydawnictwo ZnakM zapraszają wydawców do udziału w kolejnej akcji „Czytać – tak! Ale jak?”. Na specjalnie wydzielonej przestrzeni targowej wydawcy będą mogli przestawiać swoją ofertę dla najmłodszych, natomiast rodzice oraz dziennikarze będą wybierać i rekomendować najlepsze i najbardziej wartościowe według nich formy spotkań z literaturą.
W sobotę, 5. listopada o godz. 12.00 wspólnie przeczytamy fragment utworu Czesława Milosza. Zakładając, iż do akcji przyłączą się wszyscy zwiedzający tego dnia Targi – oznacza to, że weźmie w niej udział ponad 10 tysięcy osób! Kolejną spektakularną akcją będzie z pewnością próba pobicia jednego z czytelniczych Rekordów Guinessa, ale narazie nie chciałabym zdradzać szczegółów.

Atmosferę Targów tworzą autorzy, to dla nich na Targi przychodzą czytelnicy. Na kogo możemy liczyć w tym roku?
Katarzyna Popieluch-Kmiecik:
Ta lista wydłuża się z dnia na dzień. Na dziś wiemy z całą pewnością, że swoją obecność potwierdzili: prof. Władysław Bartoszewski, Artur Barciś, Piotr Bikont, Alan Bradley, Rafał Bryndal, Mieczysław Czuma, Marta Fox, Barbara Gawryluk, Janusz Głowacki, Manuela Gretkowska, Julia Hartwig, Mo Hayder, Katarzyna Herbert, Mirosław Hermaszewski, Michel Houellebecq, Marek Kamiński, Tomasz Kammel, Ignacy Karpowicz, Grzegorz Kasdepke, o. Leon Knabit, Piotr Kraśko, Joanna Krzyżanek, Iny Lorentz, Edward Lutczyn, Janusz Majewski, Leszek Mazan, Piotr Metz, Chris Niedenthal, Marianne Malone, Maria Nurowska, Joanna Olech, Beata Pawlikowska, Anna B. Ragde, Izabela Sowa, Barbara Stanisławczyk, Tomasz Szwed, Łukasz Wierzbicki, Magdalena Zawadzka.

Na Państwa stronie internetowej przeczytałem, że bierzecie udział w tworzeniu Strefy Wolnego Czytania? O co tu chodzi?
Katarzyna Popieluch-Kmiecik:
To inicjatywa podjęta przez Fundację Sztuki Nowej „Znaczy Się”, „Gazetę Wyborczą”, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytut Książki, której zadaniem jest ożywianie literackiej strony Krakowa, promocja książki i literatury w naszym mieście, jak również promocja Krakowa poprzez książkę i literaturę. Targi Książki w Krakowie to oczywiście największa Strefa Wolnego Czytania! Należy do niej również szereg klubów, kawiarń – miejsc przyjaznych czytelnikom, w których książka jest najważniejsza.

Miejmy więc nadzieję, że na początku listopada w Krakowie niepodzielnie panować będzie książka, a halę przy ul. Centralnej zapełni jeszcze większa liczba czytelników.
Katarzyna Popieluch-Kmiecik:
Dziękuję, ja również na to liczę i do zobaczenia w Krakowie!

Rozmawiał Andrzej Palacz

Dodaj komentarz