Odeszli od nas

Marek Ołdakowski

22 stycznia 2012 roku zmarł Marek Ołdakowski – autor powieści, wieloletni dziennikarz, publicysta, współautor reportaży. Prywatnie mąż Redaktor Naczelnej Wydawnictwa Telbit.


Wiele prac dziennikarskich i literackich poświęcił swojej wielkiej sportowej pasji do piłki nożnej i zapasów. Przez trzydzieści lat pracował jako dziennikarz, m.in. dla tygodnika „Piłka Nożna” i „Przeglądu Sportowego”. Jest też autorem książki Sporty walki oraz dwóch tomów obszernie dokumentujących piłkarskie rozgrywki Mistrzostw Europy: Droga do Euro 2000 i Tytuł dla Francji. Tematyka sportowa jest obecna także w jego powieści Gra bez piłki, opowiadającej o środowisku piłkarskim nie tylko w kontekście zawodowych wzlotów i upadków, ale także miłosnych i życiowych rozterek.

Specjalizował się również w problematyce społecznej, zwłaszcza dotyczącej trudnej młodzieży. Zanim został pisarzem – piszącym także dla młodych – przez kilka lat był wychowawcą w domu poprawczym. Doświadczenie w pracy z nieletnimi przestępcami wyczuliło go na kwestie moralne i wychowawcze, co oddają jego powieści obyczajowe oraz kryminalne: Bez makijażu, Obok, Kuratela, Wysypisko, „We mgle. Choć osadzone w realiach lat 60. i 70. ubiegłego wieku, fabuły Marka Ołdakowskiego uderzają uniwersalnym przesłaniem i autentycznym portretem ludzkich relacji, dążeń i wyborów.

Dodaj komentarz