Targi Targi w Polsce

Ruszyły 21. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek.

29. listopada punktualnie o godzinie 12 ruszyły 21. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek. Impreza potrwa do niedzieli. WPDK to jednak nie tylko okazja do nabycia wielu lektur po atrakcyjnych cenach oraz spotkań z autorami.


Jednym z kluczowych wydarzeń Wrocławskich Promocji jest przyznanie nagrody “Pióro Fredry”. To wyróżnienie dla książek wydanych w Polsce w mijającym roku. Kryteria brane pod uwagę to przede wszystkim wartości literackie i edukacyjne oraz wysoki poziom edytorski i typograficzno-artystyczny danej książki. W tym roku Jury w składzie prof. Marcin Cieński (przewodniczący); Leszek Bugajski, prof. Christos Mandzios, Jerzy Pietraszek, prof. Ludwik Żelaźniewicz przyznało sześć nagród. Wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystej inauguracji targów. Wyróżnione zostały następujące wydawnictwa: Czarne za “Stację Muranów” Beaty Chomątowskiej, Format za “Nussi i coś więcej” Marka Bieńczyka i Adama Wójcickiego, Karakter za “Źle urodzone. Szkice o architekturze PRL-u” Filipa Springera, Via Nova za “Leksykon architektury Wrocławia” pod redakcją Rafała Eysymontta, Jerzego Ilkosza, Agnieszki Tomaszewicz i Jadwigi Urbanik oraz Znak za “Nieśmiertelność. Prometejski sen medycyny” Andrzeja Szczeklika. Nagrodę główną oraz tytuł Książki Roku 2012 otrzymało wydawnictwo Arkady za “55 skarbów Polski” Marii Poprzęckiej. Jest to prestiżowe wyróżnienie, które już na stałe wpisało się w życie literackie i księgarskie kraju.

W tym roku na targach prezentuje się 110 wydawców. Ich ofertę można poznać odwiedzając Muzeum Architektury. Tam też autorzy podpisują swoje książki. Natomiast w BWA Awangarda mają miejsce spotkania z autorami, wykłady i dyskusje. W ciągu najbliższych dni na WPDK zagoszczą między innymi: Bronisław Wildstein, Małgorzata Musierowicz, Janusz Leon Wiśniewski, Magdalena Tulli, Katarzyna Grochola, Ewa Karwan-Jastrzębska, Roma Ligocka.

21. WPDK nie są imprezą zamkniętą tylko i wyłącznie w przestrzeni Muzeum Architektury i Galerii BWA Awangarda. To także akcje w przestrzeni miejskiej: Mole Książkowe czytające fragmenty różnych tekstów w kawiarniach, pubach, tramwajach; konkursy dla czytelników oraz zajęcia dla dzieci prowadzone przez doświadczonych animatorów.

Targi potrwają do niedzieli 2. grudnia do godziny 16.

Dodaj komentarz