Rynek wydawniczy

Nowy sposób wydawania książek dociera do Polski

Projekt „I nagle wszystko się kończy” jest próbą przeniesienia na polski grunt idei wydawania książek w oparciu o coraz popularniejszy za granicą mechanizm tak zwanego crowdfundingu, czyli finansowania społecznościowego.

Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, to inicjatywa, w ramach której grupa ludzi jednoczy się wokół wspólnego celu – na przykład wydania książki albo zrealizowania filmu – i go współfinansuje. W zależności od wysokości wsparcia – po zakończeniu zbiórki pieniędzy – wspierający otrzymują różne prezenty, takie jak: elektroniczna wersja książki, jej wydanie papierowe, inspirowane publikacją gadżety, czy możliwość spotkania z autorem.

To, co wyróżnia projekty crowdfundingowe to przede wszystkim fakt, że tutaj czytelnicy, a nie wydawcy decydują o tym, co ma ukazać się na rynku. Interesujące potencjalnych odbiorców projekty są wspierane, natomiast takie, które nie trafiają w ich gusta, nigdy nie otrzymują dofinansowania pozwalającego na wydanie. Po zakończeniu zbiórki pieniędzy projekt zostaje zrealizowany, a wspierający otrzymują ustalone nagrody. Jeśli nie uda się zebrać wymaganej kwoty, wszystkie środki wracają w całości do osób, które je wpłaciły. O bezpieczeństwo transakcji dba platforma crowdfundingowa, która jest zarazem gwarantem rzetelności projektu.

W dobie coraz większej popularności internetu oraz wzrastającego znaczenia sieciowych społeczności, nowy trend wydawniczy jakim jest crowdfunding zyskuje coraz większą popularność. Tylko w zeszłym roku za pośrednictwem najpopularniejszej amerykańskiej platformy crowdsourcingowej – Kickstarter – wydano 3.777 książek. Jestem wielkim entuzjastą tej idei, dlatego postanowiłem sprawdzić, jak sprawdzi się na polskim rynku. Swoją najnowsza książkę – „I nagle wszystko się kończy” – zdecydowałem się wydać w tej właśnie formie. Mam nadzieję, że zbiór 23 opowiadań – charakteryzujący się, podobnie jak moje poprzednie teksty, ponadprzeciętnie wysokim zagęszczeniem nietypowych pomysłów na centymetr kwadratowy – przyczyni się do popularyzacji idei crowdfundingu książek w Polsce” – mówi Krzysztof Bielecki, autor „I nagle wszystko się kończy”

Do osób współfinansujących książkę można dołączyć na stronie:
http://wspieram.to/390-i-nagle-wszystko-sie-konczy.html

Krzysztof Bielecki to twórca niestandardowych działań w przestrzeni miejskiej – od ukrywania w mieście kapsuły czasu poczynając, przez tworzenie galerii pośród miejskich zakamarków, po skomplikowane gry miejskie, które wywołały lawinę podobnych inicjatyw w całym kraju.

Projekty te stały się tematem jego pierwszych dwóch książek („Miasto to gra” oraz „Kod, czyli rzeczy, które zauważasz w mieście, gdy wpatrujesz się w nie odpowiednio długo”).
W swoich publikacjach za każdym razem stara się zawrzeć coś, czego nie tylko nie było w jego poprzednich książkach, ale w literaturze w ogóle.
Doskonałymi dowodami na potwierdzenie tej tezy są jego krótkie powieści „Defekt pamięci” czy „Rekonstrukcja”, określane w recenzjach mianem „powiewu świeżości w polskiej literaturze”.
(info KB)

Dodaj komentarz