Odeszli od nas

Pożegnanie Marii Godlewskiej

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 15 czerwca b.r. odeszła nasza Koleżanka, Maria Godlewska, „Malma” (ur. 12 VIII 1927), redaktorka Instytutu Wydawniczego „Nasza Księgarnia” w latach 1952- 1983.

Redagowała pierwsze wydania wielu wybitnych książek , które trwale zasiliły dorobek polskiej literatury dla młodzieży – były wśród nich powieści i opowiadania Adama Bahdaja, Mariana Brandysa, Anny Kamieńskiej, Edmunda Niziurskiego. Przygotowała do druku jedną z najbardziej poszukiwanych książek lat pięćdziesiątych ub. w.: Pamiętniki żołnierzy baonu „Zośka”.

Pieczołowitość w opracowaniu tekstu, troska i dbałość o formę artystyczną redagowanych książek jednała jej przyjaźń i zaufanie Autorów . W .Jej osobiste konto jako redaktora prowadzącego wpisane są książki wyróżnione i nagrodzone w konkursach Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek , wśród nich głośny Cyryl, gdzie jesteś ? – Wiktora Woroszylskiego w opracowaniu graficznym Bohdana Butenki.

Swoją wiedzą i doświadczeniem edytorskim dzieliła się po przyjacielsku, życzliwie i taktownie z młodszymi Koleżankami, wprowadzając je w zawód, któremu poświęciła swoje wybitne umiejętności, erudycję i wiele lat pracy.

Pożegnamy Ją w dniu 21 czerwca 2013r. o godzinie 13. 30 w Sali „B” Domu Pogrzebowego na terenie Cmentarza Komunalnego Północnego na Wólce Węglowej. Łączymy się w żalu z Rodziną naszej Koleżanki i Przyjaciółki.

Przyjaciele z b. IW Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz