Targi Targi w Polsce

Poznańskie Dni Książki nie tylko Naukowej

W dniach od 9 do 11 października odbyły się Poznańskie Dni Książki nie tylko Naukowej. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów w tym roku została poszerzona formuła targów. Oprócz wydawców książek akademickich zaproszenie do udziału w targach przyjęli wydawcy książek popularnonaukowych, a wśród nich Arkady, Bellona SA, Helion SA, Narodowe Centrum Kultury, Ossolineum, Państwowy Instytut Wydawniczy, Prószyński i S-ka, słowo/obraz terytoria, Wiedza i Praktyka, wydawnictwa muzealne.


Po raz pierwszy rozstrzygnięto trzy konkursy: na Najlepszą Książkę Akademicką o Nagrodę Ministra NiSW oraz Puchar JM Rektora UAM, na Najlepszy Podręcznik i Skrypt Akademicki o Nagrodę SWSW im. ks. Edwarda Pudełki oraz – ogłoszony w tym roku po raz pierwszy – Konkurs na Najlepszą Książkę Popularnonaukową. Nagrodę w nowym konkursie ufundował Prezydent Miasta Poznania, który objął też patronat honorowy nad targami wraz z Minister NiSW oraz JM Rektorem UAM.

Poznańskim targom książki, jak co roku, towarzyszyły imprezy okolicznościowe. Odbyło się pięć spotkań z autorami, w tym trzy na stoiskach. Ze względu na duże zainteresowanie, jakim w zeszłym roku cieszył się panel dyskusyjny dotyczący zagadnień prawa autorskiego, kontynuowano rozważania, tym razem koncentrując się na temacie: „Nic nie jest za darmo – wiedza też nie”. Gościnnie wystąpił prof. Wojciech Cellary z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu z prelekcją pt. „Otwartyzm, czyli uszczęśliwianie ludzkości kosztem rozwoju” oraz mec. Joanna Hetman-Krajewska z kancelarii prawniczej „Patrimonium” w Warszawie, która omówiła zagadnienia związane z ochroną praw autorskich, wartości intelektualnej oraz dochodów twórców w aspekcie prawnym. Narodowe Centrum Kultury obchodziło dziesięciolecie konkursu na najlepszą pracę doktorską z dziedziny nauk o kulturze pod hasłem „Dekada Kadry Kultury” – przedstawiono też trzech laureatów konkursu: dr Elżbietę Ciżewską, dra Rafała Janowicza oraz dr Agnieszkę Skalską , a całość poprowadziła prof. Ewa Rewers.

Na cyklicznym spotkaniu Forum Wydawców poruszono najważniejsze problemy związane ze sprzedażą książki elektronicznej w dobie open access, zaprezentowano projekty „EDITEUM: #chmura #finanse #open_access #cytowania” oraz eBookPoint.pl Grupy Wydawniczej Helion.
Tradycyjnie w programie nie mogło też zabraknąć koncertu organizowanego przez Akademię Muzyczną w Poznaniu. W tym roku program wypełniły utwory dawnych mistrzów w interpretacji duetu klawesynowego „A due cembali”.
Mimo ciężkiej sytuacji na rynku wydawniczym, zaprezentowano na targach tytuły niemal 60 wydawnictw.
(info Wydawnictwo Naukowe UAM)

Dodaj komentarz