Ranking drukarń

Najlepsza Drukarnia Dziełowa sezonu 2012/2013 wybrana

Tradycyjnie podczas Targów Książki w Krakowie rozstrzygany jest Ranking Drukarń Dziełowych. Przypominamy, że Ranking składa się z dwu części. W pierwszej to wydawcy oceniają współpracujące z nimi zakłady poligraficzne. Brane są pod uwagę trzy kategorie: jakość produkcji, terminowość wykonywania zleceñ oraz komunikatywność, czyli przepływ informacji między wydawcą a drukarnią. Oceny dokonywane są w skali 1-6 – drukarnia, która uzyska średnią najwyższą wygrywa.
W drugiej części rankingu brane są pod uwagę parametry rozwoju drukarń: wielkość produkcji w stosunku do roku poprzedniego, wydajność pracy, wielkość inwestycji, zatrudnienie itd. Podane przez zakłady informacje przeliczone są na skalę 1-6 i sumowane z uzyskanymi w części pierwszej rankingu. W ten sposób wybieramy NAJLEPSZĄ DRUKARNIĘ DZIEŁOWĄ.Przypominamy, że w tegorocznej pierwszej części Rankingu („Wydawcy Wybierają Drukarnie”) pierwsze miejsce zajęła drukarnia ABEDIK z Poznania. Drugie – Drukarnia Wydawnicza im. W. L. Anczyca, trzecie Zakład Graficzny Colonel.

A oto wyniki Rankingu. W tym roku po raz kolejny zwyciężyła drukarnia ABEDIK S.A. zostając DRUKARNIĄ DZIEŁOWĄ ROKU 2012/2013 – gratulujemy. To trzecie z rzędu zwycięstwo tej poznańskiej drukarni i czwarte (również w 2003) w kilkunastoletniej historii naszego Rankingu. Zwyciężyła w jego pierwszej części , miała najlepsze wyniki pod względem inwestycji i wydajności. Drugie miejsce przypadło Zakładowi Graficznemu Colonel S.A. (tak samo jak w roku ubiegłym), trzecie – to niespodzianka – Białostockim Zakładom Graficznym S.A.

Odbierając dyplom dla Białostockich Zakładów Graficznych prezes firmy Antonina Kuchlewska podkreśliła, że jest to potwierdzenie całkowitego już wyjścia z kryzysu prowadzonego przez nią zakładu. Kilkuletnie nieumiejętne zarządzanie przez osoby z nadania politycznego doprowadziły drukarnię niemalże do upadku. Dziś, po przejściu firmy w prywatne ręce (należy do Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego – KOMPAP S.A.) drukarnia może pochwalić się odbudowaną reputacją wśród wydawców i dobrym wynikiem finansowym. Kończąc krótkie wystąpienie prezes Kuchlewska zaapelowała do wydawców, by drukowali w Polsce. Wskazała tu przykład Norwegii, w której, poprzez wojnę cenową w poligrafii, doprowadzono do niemal całkowitego zaniku tej branży.
W imieniu Zakładu Graficznego Colonel dyplom odebrał jej prezes Marcin Ciałowicz, w imieniu zwycięskiej drukarni ABEDIK pełnomocnik zarządu Eugeniusz Stasiak. Podziękował wydawcom za wysokie oceny, poinformował o kolejnych inwestycjach (w oprawę twardą). Warto tu dodać, że ABEDIK po raz drugi był ze stoiskiem na Targach Książki w Krakowie i zapowiada udział w kolejnych edycjach. Prezes frmy Małgorzata Miśkiewicz podkreśla, że atmosfera w Krakowie i na samych targach sprzyja nawiązywaniu nowych kontaktów i utrzymywaniu starych.
Gości uroczystości zwycięska drukarnia podjęła tortem i lampką wina.

Rozstrzygnięcie rankingu oraz wręczenie dyplomów od lat odbywa się pierwszego dnia Targów Książki w Krakowie (w tym roku 24 października) o godzinie 15:00 w największej sali seminaryjnej Targów i towarzyszy wyborowi Książki Edytorsko doskonałej EDYCJA.

Organizatorami rankingu są Sekcja Poligrafów SIMP, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, magazyn „Wydawca”. Patronat medialny nad Rankingiem tradycyjnie objął miesięcznik „Poligrafika” oraz portal www.drukarnie.com.pl.

Dodaj komentarz