Profesora Janusza Stannego poznałem podczas jednego z plenerów ilustratorów, organizowanych przez zamojskie BWA, które już tradycyjnie, co roku odbywają się na Zamojszczyźnie.
Ten doświadczony twórca i pedagog , od początku zaangażowany w zamojskie spotkania ilustratorów, stał się opiniotwórczym autorytetem, mającym merytoryczny wpływ na kształt i przebieg kolejnych plenerów. Janusz Stanny, arystokrata ducha, do końca czuł się młodo i z ogromnym wdziękiem delektował się życiem. Emanował niezwykłym nastrojem i niepowtarzalnym urokiem. Skupiał młodych słuchaczy, partnerów do wyszukanych i dowcipnych dialogów.
Takie spotkania inspirowały do powstawania kolejnych świetnych ilustracji.
Zarówno dzieła plastyczne, jak również dyskusje i rozmowy podczas spotkań, stawały się swego rodzaju dekoracją, a jednocześnie sztuką bycia dla wtajemniczonych. Środowisko ilustratorów to szczególna enklawa.
Spod opiekuńczych skrzydeł Profesora Janusza Stannego wyszła cała plejada utalentowanych ilustratorów. Można mówić o pracowni, czy wręcz o szkole Janusza Stannego.
Sam był artystą o potężnym dorobku. Jego ilustracje do bajek, posiadają cechy widzenia bliskie światu dziecięcemu. Gdzie indziej widać ogromną maestrię, dbałość o szczegóły i precyzję wykonania. W zależności od treści zawartej w tekstach, potrafił z ogromnym talentem wywołać nastrój raz romantyczny, innym razem surrealistyczny. Wszystko rozpoznawane jako twórczość charakterystyczna, jednoznacznie dająca się odnieść do osoby mistrza.
Obok ogromnej ilości ilustracji do bajek, baśni, przekazów i różnego rodzaju słowa pisanego, artysta w swoim dorobku posiadał również dzieła mogące funkcjonować niezależnie od tekstu, swobodniejsze w treści i wyrazie.
Dorobek Janusza Stannego staje się ogromną spuścizną kulturową i jest wkładem w rozwój współczesnej ilustracji artystycznej – tak bardzo cennej, bo unikatowej dziedziny sztuki.
Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska, jak i tutejsze środowisko, wyraża śp. Panu Profesorowi Januszowi Stannemu ogromną wdzięczność za bardzo znaczący udział w rozwoju polskiej ilustracji, a także za uświetnianie swoją obecnością roztoczańskich plenerów oraz wzbogacanie kolekcji tutejszej galerii.
- Jerzy Tyburski
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.