Targi Targi w Polsce

Pierwszy dzień PST 2014

Laureatki Peqazika 2014: Ewa Gruda (z lewej) i Krystyna Miłobędzka)

Mimo obawy, że rozdzielenie w tym roku Targów Edukacja i PST spowoduje ograniczenie ilości gości na tych ostatnich, dopołudniowy ruch na PST był dość duży. Na razie za sprawą organizatorów, którzy zadbali o moc atrakcji dla najmłodszych czytelników. Już pół godziny po otwarciu targów na konferencję prasową dla młodych dziennikarzy gazetek szkolnych zaprosił Łukasz Wierzbicki, prezentujący swoją najnowszą książkę pt. Machiną przez Chiny. Gościem Łukasza była dwójka podróżników na motocyklach Joanna Sobkowska i drugi Łukasz – Skibiński, których opowieści o podróżach przez bezkresy Chin wzbudziły duże zainteresowanie, choć większość pytań młodzi dziennikarze zadawali głównie znanemu już sobie i niezwykle popularnemu wśród młodzieży Ł. Wierzbickiemu: jak mu się podobało w Chinach (jest nimi oczarowany), jak długo pisał Książkę (ponad dwa lata), itp. Spotkanie z zorganizował „Skład Kulturalny”. Od rana ruszyły też warsztaty plastyczne dla dzieci, w tym prowadzone przez tegoroczną bohaterkę Wystawy „Mistrz Ilustracji” Ewę Krygowską-Butlewską.

Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem (12 uczestników) cieszył się panel „Dziecko i teatr w poetyckim świecie Krystyny Miłobędzkiej ” połączony z prezentacją filmu o tej znakomitej poetce pt. „Krystyna Miłobędzka – wszystko jest dziecka”. O tej wybitnej poetce dyskutowali Piotr Śliwiński, Marta Karasińska, Piotr Bogalecki, Jerzy Moszkowicz. Spotkanie prowadził Jarosław Borowiecki, a organizatorem były Wyd. Miejskie „Posnania” i PTWK.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się antykwaryczna wystawa książek Kornela Makuszuńskiego przygotowana przez Państwa Jolantę i Mariana Piaseckich. Obok przeszklonego regału z zestawem przygód Koziołka Matołka, myszki Fiki-Miki nikt nie przechodził obojętnie, a już szczególnie dziadkowie, dla których była to nostalgiczna wędrówka do czasów swego dzieciństwa. Zatrzymała się tuż też małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, która w tym roku zaszczyciła PST swoją obecnością. Wzięła udział w otwarciu Spotkań i wręczyła Pegaziki – nagrody PTWK przyznawane corocznie twórcom książek dla dzieci oraz osobom zasłużonym w promocji tego typu literatury. W tym roku otrzymały je wymieniona już wcześniej Krystyna Miłobędzka i dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej Ewa Gruda. Oprowadzana przez samą autorkę, Elżbietę Krygowską-Butlewską, Pani Prezydentowa zwiedziła też wystawę jej ilustracji (plastyczka jest tegoroczną Mistrzynią Ilustracji), wspólnie z autorem Michałem Rusinkiem podpisała wydaną przez Kancelarię Prezydenta RP książkę „Pałac Prezydencki dla dzieci” (z ilustracjami Joanny Rusinek) i przeznaczyła ją jako dar dla dzieci i młodzieży z rodzin zastępczych.

Jutro kolejny dzień Spotkań.

Zapraszamy: Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon 15. Ekspozycja czynna w godz. 10:00 – 18:00, w niedzielę do godz. 16:00

Dodaj komentarz