Odeszli od nas

Marek Nowakowski (1935-2014)

Po długiej chorobie zmarł Marek Nowakowski, wybitny pisarz, publicysta, scenarzysta, przedstawiciel małego realizmu. Miał 79 lat.


Marek Nowakowski urodził się 2 marca 1935 w Warszawie. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w 1957, ogłoszonym na łamach „Nowej Kultury” opowiadaniem „Kwadratowy”.

Wydał między innymi zbiory opowiadań Ten stary złodziej, Benek Kwiaciarz, Silna gorączka, Zapis, Mizerykordia, Książę Nocy. Jest również autorem Raportu o stanie wojennym.

latach 90. wydał kilka książek satyrycznych, między innymi Homo Polonicus oraz Grecki bożek. W ostatnich latach ukazały się dwie jego książki Nekropolis oraz Syjoniści do Syjamu.

W drugiej połowie lat 70. Marek Nowakowski był w gronie osób protestujących przeciwko zmianom w konstytucji PRL. W tym okresie był współzałożycielem podziemnego pisma literackiego „Zapis”. Był też członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W 2006 roku pisarz został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2010 roku został pierwszym laureatem odrodzonej Nagrody Literackiej miasta Warszawy w kategorii „Warszawski Twórca”, przyznawanej za całokształt twórczości. Dowcipną laudację podczas wręczani nagrody odczytał wówczas przewodniczący Jury Nagrody– prof. Andrzej Makowiecki, natomiast Marek Nowakowski, dziękując za docenienie jego twórczości, dodał, że nagroda właściwie mu się należała… Zebrani podzielili opinię Laureata i Jury.

Dodaj komentarz