Targi Targi w Polsce

WTK 2014 dla czytelników

Zbliżają się piąte Warszawskie Targi Książki. Od 22 do 25 maja Stadion Narodowy zamieni się w gigantyczną księgarnię, czytelnię i miejsce atrakcji literacko-artystycznych dla dorosłych i dzieci. Targi osiągną rekordowe wyniki: więcej niż 700 wystawców z Polski i 22 innych krajów oraz ponad 650 autorów. Po ubiegłorocznej premierze na Stadionie z udziałem ponad 60-tysięcznej publiczności, targi w tym roku przyciągają jeszcze ciekawszą ofertą programową i wystawienniczą i wysokimi rabatami na nowości i wydawnicze bestsellery. Równolegle z Warszawskimi Targami Książki odbywać się będą po raz drugi Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA.


Uczestnicy targów z kraju i zagranicy
Organizatorzy notują na liście już ponad 700 wystawców z kraju i zagranicy. Swój udział w targach potwierdzili wydawcy z Albanii, Australii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chin, Czech, Francji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Kosowa, Niemiec, Kataru, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii. Premierową obecność zapowiedziała również Turcja, świętująca w tym roku z Polską, 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych i Meksyk, akcentujący setną rocznicą urodzin laureata Nagrody Nobla – Octavio Paz’a.

Stoiska wydawców, w przeważającej części, zlokalizowane będą na wewnętrznej promenadzie i w galerii Stadionu Narodowego. W galerii mieścić się będzie sektor atrakcji dla dzieci, sektor komiksu i gier planszowych oraz część antykwaryczna targów. Wystawcy Targów ACADEMIA (blisko 40 oficyn akademickich) prezentować będą swoją ofertę w czytelnie oznakowanym sektorze na promenadzie. Spotkania i dyskusje literackie odbywać się będą w salach Centrum Konferencyjnego Stadionu Narodowego oraz scenie głównej – Kanapie Literackiej.

Najdłuższa lista Autorów w historii targów
Lista Autorów – gości tegorocznych Warszawskich Targów Książki liczy już ponad 650 osób. W maju na Stadionie Narodowym na wszystkich czytelników czekać będą m.in.: Artur Andrus, Jerzy Bralczyk, Helen Brown, Henryk Jerzy Chmielewski, Ewa Chodakowska, Sylwia Chutnik, Maria Czubaszek, Marta Fox, Janusz Głowacki, Małgorzata Gutowska-Aamczyk, Julia Hartwig, Józef Hen, Jacek Hugo-Bader, Roberto Innocenti, Kim Jin-kyung, Grzegorz Kasdepke, Andrzej Kruszewicz, Joanna Kulmowa, Andrzej Mleczko, Michał Ogórek, Wiktor Osiatyński, Michał Rusinek, Toon Tellegen, Roberto Salvadori, Filip Springer, Marcin Szczygielski, Mariusz Szczygieł, Barbara Toruńczyk, Andrzej Wajda, Adam Wajrak, Józef Wilkoń, Marek Zagańczyk, Piotr Zychowicz.

A w programie…
Tegoroczny program wydarzeń na Warszawskich Targach Książki zapowiada się niezwykle interesująco. Czwartek i piątek tradycyjnie należeć będą do profesjonalistów i młodych czytelników. Sobota i niedziela – do wszystkich – bez wyjątku.

Piątek Dniem Książki Akademickiej i Naukowej na Stadionie
Piątek będzie dniem poświęconym książce akademickiej i naukowej. Tego dnia na targach planowany jest, pod patronatem Polskiej Akademii Nauk, cykl wykładów Spotkania z nauką – Wszechnica PAN z udziałem najznakomitszych autorytetów PAN – cenionych popularyzatorów nauki. A podczas uroczystego spotkania wydawców akademickich nastąpi wręczenie nagród w konkursie organizatorów targów na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej za najlepszą książkę techniczną o charakterze dydaktycznym oraz Nagrody Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. W dalszej części spotkania wręczone zostaną Nagrody „Dziennika Gazety Prawnej” ECONOMICUS za najlepszą książkę ekonomiczną, Nagrody TECHNICUS w Konkursie Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT na najlepszą książkę z zakresu techniki i Nagrody Numerus Primus oraz Nagrody prof. Jerzego Skowronka przyznawane autorom i wydawcom w dziedzinie historii i archiwistyki.

Nominacje. Nagrody. Konkursy…
W sumie na „konkursową” część programu WTK i ACADEMII składa się około dwudziestu pięciu przedsięwzięć, a wśród nich m.in.: nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej NIKE, Honorowa Nagroda Warszawskich Targów Książki IKAR, Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagroda Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki w świecie, Nagroda im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów, Nagroda Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz promocji czytelnictwa”, Nagroda Magellana za najlepszą książkę turystyczną i Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Ponadto odbędą się rozstrzygnięcia 54. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku PTWK, Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych „Wydawcy wybierają Drukarnie”, Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i kropka” czy Konkursu Plastycznego dladzieci „Bazgroł”. Po raz pierwszy podczas WTK odbędzie się uroczystość ogłoszenia nominacji do Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA.

Sobota Dniem Reportażu na WTK
Reportaż w Polsce ma długą tradycję i wybitnych przedstawicieli – Ksawery Pruszyński, Melchior Wańkowicz, Ryszard Kapuściński, Hanna Krall. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego wskazująca najciekawsze książki reporterskie, podobnie jak WTK obchodzi w tym roku jubileusz pięciolecia. Sobota jest już tradycyjnie dniem spotkań autorskich z finalistami (autorami i tłumaczami) Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Ponadto organizatorzy planują w tym roku spotkanie z dotychczasowymi laureatami Nagrody, dyskusję z okazji 25-lecia wolnej Polski i konkurs dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej zachęcający do własnej twórczości reporterskiej, inspirowanej „Buszem po polsku” –debiutancką książką patrona Nagrody.

Festiwal Komiksowa Warszawa na WTK już po raz czwarty
Festiwal Komiksowa Warszawa to jedyny festiwal w stolicy, pozwalający poznać niezwykle bogaty świat narracji obrazkowej. Podczas festiwalu będzie można spotkać komiksowych autorów z Polski i zagranicy, uczestniczyć w panelach dyskusyjnych, prelekcjach i wykładach. W strefie autografów można będzie otrzymać graficzny upominek od kilkudziesięciu autorów najbardziej poszukiwanych komiksów dla dorosłych, dzieci i młodzieży, takich jak Hermann Huppen, Gianluca Pniello Tony Sandoval, Igor Baranko. Organizatorem festiwalu jest Polskie Stowarzyszenie Komiksowe, wspierane przez Stowarzyszenie Twórców „Contur”.

Lektury nieobowiązkowe – moc atrakcji dla dzieci i młodzieży
Warszawskie Targi Książki z roku na rok oferują dzieciom i młodzieży coraz bogatszy program zajęć zachęcających do czytania. A w tym roku nowości: warszawska odsłona Festiwalu Literatury dla Dzieci i sobotnio-niedzielny piknik na płycie stadionu pod nazwą Rodzinny weekend z książką.

W czwartek i piątek wiele atrakcyjnych pozycji programowych czeka na zorganizowane grupy dzieci i młodzieży. Wydarzenia dla dzieci młodszych odbywać się będą w Galerii Stadionu Narodowego, wydarzenia dla gimnazjalistów i licealistów, w tym lekcje literatury i historii – w Centrum Konferencyjnym. W sobotę i niedzielę zapraszamy dzieci z rodzicami i opiekunami.

Dzieci będą mogły wziąć udział w licznych animacjach literackich, posłuchać głośnego czytania, spotkać się z autorami oraz wziąć udział w warsztatach i przedstawieniach. Młodzież gimnazjalna i licealna będzie mogła uczestniczyć w lekcjach literatury i historii przygotowanych przez specjalistów IBL PAN, Wydział Nauk Humanistycznych Uniwersytetu kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Muzeów z Warszawy i Mazowsza. W planie między innymi zajęcia poświęcone twórczości Zygmunta Krasińskiego, Stefana Żeromskiego, Witolda Gombrowicza, Leopolda Tyrmanda, Zbigniewa Herberta, Stanisława Grochowiaka, a także postaciom i wydarzeniom historycznym. Młodzież będzie mogła między innymi wysłuchać wykładu „Od Zielonego Balonika do Potem – czyli o historii polskiego kabaretu czy zobaczyć przedstawienie multimedialne Via Hrabal z okazji 100-lecia urodzin Bohumila Hrabala, na które zaprosi Czeskie Centrum. Tworzone na żywo kolaże tekstów, fotografii, dokumentów i krótkich filmów. Improwizowana gra z postaciami z prozy Hrabala czerpiąca inspirację z poetyki jego dzieł. Każdy detal sceniczny transmitowany za pomocą kamery na ekran projekcyjny. Spektakl składający się z trzech części, improwizatorskiej, plastycznej oraz teatralnej, zrealizowany przez trzech przyjaciół i współpracowników Hrabala, Ivo Krobota, Tomáša Mazala oraz Václava Špale.

Nowością będzie piątkowy cykl wykładów popularyzujących wiedzę pod tytułem „Spotkania z nauką – Wszechnica PAN” z udziałem cenionych popularyzatorów nauki: profesora Michała Kleibera, profesora Karola Myśliwca, dr Stanisława Bajtlika, profesora Jerzego Bralczyka, dr Krzysztofa Skabka i profesora Jerzego Vetulaniego.

Rodzinny weekend z książką na płycie stadionu
W weekend na targach królować będą spotkania autorskie i inne wydarzenia literackie oraz artystyczne.

Po raz pierwszy na targach odbędzie się Rodzinny weekend z książką na płycie Stadionu. To doskonałe miejsce rodzinnej rozrywki związanej przede wszystkim z literaturą, choć nie tylko. Strefa z leżakami i kawiarenką na murawie pozwoli zwiedzającym odetchnąć od codziennego zgiełku, posłuchać mp3 z nagraniami Wisławy Szymborskiej, wymienić się polskimi i obcojęzycznymi książkami, i wreszcie poczytać wypożyczone książki, a nawet „przeżyć” je osobiście dzięki dramie przygotowanej przez aktorów.

Na dzieci… młodzież i dorosłych czeka zabawa cosplay. Warto przyjść na targi w przebraniu znanych Galów – Asterixa i Obelixa, Kaczora Donalda czy innych postaci z popularnych komiksów i wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Osoba, która, najlepiej odzwierciedli postaci z komiksu René Gościnnego wyjedzie do położonego pod Paryżem Parku Asterixa. Przelot tam i z powrotem oraz bilety do Parku fundują linie lotnicze AIR FRANCE.

Uczestników Rodzinnego weekendu z książką zachęcamy też do bicia rekordu Guinnessa w malowaniu największej kolorowanki – ilustracji książkowej, rysowaniu kredą na płycie Stadionu wielkich postaci autorstwa Papcia Chmiela – Tytusa, Romka i A’Tomka pod hasłem Czytanie Uczłowiecza w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, czy do udziału w hucznych urodzinach Kaczora Donalda – warsztatach z rysownikiem komiksów Kaczora Donalda – Gianluca Paniello, konkursach i quizach wiedzy o Kaczorze Donaldzie i o pochodzeniu tytułu Gigantów. Będą też duże puzzle z wizerunkiem mieszkańców Kaczogrodu, wielki tort urodzinowy, punkt wymiany archiwalnych komiksów Gigant i konkurs dubbingu.

Dla mniejszych dzieci przygotowano kameralne gry i zabawy plastyczno-muzyczne, a na dwóch scenach spektakle i musicale. W niedzielę w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci odbędzie się Zlot fanów Pippi – Stowarzyszenie niesparowanych skarpet i turniej podnoszenia konia – tu również przewidziane są cenne nagrody i zdjęcia pamiątkowe dla wszystkich dzieci. W strefie Narodowego Instytutu Audiowizualnego NInA na dzieci i młodzież czeka przestrzeń wyposażona w komfortowe kolorowe pufy, która zmieni się w magiczne kino, które przeniesie dzieci w świat najpiękniejszych polskich animacji. NInA zaprasza także dzieci i młodzież na specjalnie przygotowane dla nich warsztaty muzyczne. We współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, w specjalnym kinowym namiocie, prezentowane będą adaptacje filmowe z zasobów Filmoteki Szkolnej PISF. Stołeczny charakter pikniku podkreśla prezentacja elementów Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej.

Ze względu na międzynarodowy wydźwięk targów pojawiać się będzie także coraz więcej wątków międzynarodowych.

Uroczyste otwarcie Rodzinnego weekendu z książką odbędzie się w sobotę 24 maja o godz. 11.00 na małej scenie. Weźmie w nim udział Prezydent Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Henryk Jerzy Chmielewski – papcio Chmiel, twórca kultowych postaci komiksowych – Tytusa, Romka i A’Tomka, które stały się twarzami akcji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pod hasłem „Czytanie Uczłowiecza”.

Wymienię, zamienię, oddam…
A w ramach akcji Książka za książkę za papierowy egzemplarz książki przyniesiony na targi będzie otrzymać kupon do bezpłatnego pobrania ebooków ufundowanych przez PUBLIO. Portal Qlturka zaprasza do dzielenia się swoimi książkami – można zostawić książki, które zostaną przekazane tym, którym przyniosą wiele radości. A w niedzielę portal Lubimy Czytać zorganizuje na targach akcję wymiany książek drukowanych.

W sieci już od 19 maja
Wirtualne Targi Książki są dopełnieniem Warszawskich Targów Książki. Rozpoczną się 19 maja i potrwają do 1 czerwca br. Organizacja targów w sieci ułatwia zapoznanie się z ofertą wystawców wszystkim tym, którzy nie uczestniczą w targach tradycyjnych. Targi będą dostępne pod adresem www.etargi-ksiazki.waw.pl.

Mały jubileusz
Warszawskie Targi Książki powstały z inicjatywy grupy polskich wydawców i stołecznej spółki targowej Murator EXPO. Od 2010 roku organizuje je powołana w tym celu spółka Targi Książki. To projekt porozumienia wydawców i organizatora targów, ukierunkowany na profesjonalną i efektywną współpracę rynku wydawniczego z branżą targową w służbie książce i czytelnikom. Od pierwszej edycji targi organizowane są w maju, kontynuują w ten sposób kilkudziesięcioletnią tradycję majowego święta książki w Warszawie. Trzy pierwsze edycje odbyły się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Po raz pierwszy, z wielkim sukcesem, targi zadebiutowały na Stadionie Narodowym w ubiegłym roku. W tym roku Warszawskie Targi Książki odbędą się po raz piąty.

Warszawskie Targi Książki czynne będą w dniach i godzinach
22 maja 2014 (czwartek) 10.00-18.00
23 maja 2014 (piątek) 10.00-19.00
24 maja 2014 (sobota) 10.00-19.00
25 maja 2014 (niedziela) 10.00-17.00

Strona targów: www.targi-ksiazki.waw.pl

Aktualny program wydarzeń dostępny jest na stronie targów, a tuż przed targami dostępny będzie także w łatwej w obsłudze aplikacji na telefon komórkowy (do pobrania ze sklepu App Store i Google Play).
Przypominamy, że zorganizowane i zarejestrowane grupy dzieci i młodzieży oraz dzieci do lat 12 wchodzą na targi bezpłatnie.

Patron i partnerzy Warszawskich Targów Książki

Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Komitet Honorowy:
Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Joanna Kluzik-Rostkowska – Minister Edukacji Narodowej
prof. Lena Kolarska-Bobińska – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
prof. Michał Kleiber – Prezes Polskiej Akademii Nauk
Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka
dr Tomasz Makowski – Dyrektor Biblioteki Narodowej
Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego
Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent miasta stołecznego Warszawy

Organizator:
Targi Książki sp. z o.o.
Organizator wykonawczy:
Murator EXPO sp. z o.o.

Patronat:
Polskie Towarzystwo Wydawców Książek
Polska Izba Książki
Izba Wydawców Prasy
Stowarzyszenie Autorów ZAIKS
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Stowarzyszenie Księgarzy Polskich
Izba Księgarstwa Polskiego
Polska Izba Druku
Stowarzyszenie Wydawców Katolickich
Porozumienie Wydawców Książki Historycznej
Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych
Związek Literatów Polskich
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich
Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Towarzystwo Bibliofilów Polskich
Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych IBBY
Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki
Stowarzyszenie Kultury Europejskiej

Partner medialny: Polskie Radio SA

Patronat medialny: Telewizja Polska SA
Magazyn Literacki KSIĄŻKI
Biblioteka Analiz
Notes Wydawniczy
rynek-ksiazki.pl
Wyspa
Portal Księgarski ksiazka.net.pl
Lubimyczytac.pl
Forum Akademickie
Wydawca
wydawca.com.pl

Współpraca medialna:
Bibliotekarz
Charaktery
Cogito
Duże KA
Fabryka.pl
Forum Akademickie
książki.pl
Legalna Kultura
Metro
Mówią Wieki
Poradnik Bibliotekarza
skarpa warszawska
Stolica
Tygodnik Powszechny
Victor Gimnazjalista
Ravelo
Lideria.pl

Patroni i organizatorzy wydarzeń dla dzieci:
Czas Dzieci
Qlturka.pl
Festiwal Literatury dla Dzieci
Egmont Polska
Ciekawi Świata Niepubliczne Przedszkole Montessori
EMPIK Przecinek i Kropka
Przedszkole Echa Leśne
Ryms

Dodaj komentarz