Festiwale literackie Kiermasze książek

“Czytajmy” – festiwal czy kiermasz?

Pierwsza próba zorganizowania w stolicy targów książki dla dzieci i młodzieży zbliża się do końca. Połowa Arkad Kubickiego w Zamku Królewskim została zajęta przez stoiska wydawców, księgarzy i antykwariuszy (około 60 wystawców, w tym większość liczących się oficyn), organizatorzy przygotowali szereg imprez towarzyszących, mających przyciągnąć publiczność, wydawcy zaprosili swych autorów i ilustratorów.


„W piątek było mało gości, sobota pod tym względem jest już dużo lepsza” podkreślają wszyscy wystawcy. „To nieprawda, że ludzie nie chcą czytać, im tylko książkę trzeba podać” – to zdanie antykwariuszki, stale goszczącej na wszystkich imprezach w stolicy.

Waldemar Michalski z Fundacji Historii i Kultury (obok Zamku Królewskiego w Warszawie i Warszawskich Targów Książki Fundacja jest organizatorem Festiwalu) – podkreśla, że I Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy” skierowany jest do wszystkich zainteresowanych literaturą, rynkiem książki oraz poszukujących ciekawej formy spędzenia wolnego czasu. Przebieg Festiwalu dopasowany został do szczególnych potrzeb najmłodszych, dlatego to dla nich przygotowanych zostało najwięcej atrakcji, odbędzie się również szereg wydarzeń towarzyszących, mających na celu wspieranie czytelnictwa, aktywnego spędzania wolnego czasu i integrację rodzin.

Na ile to się udało ocenią wystawcy i goście Festiwalu. Z pewnością w nadaniu rozmachu tej potrzebnej inicjatywie na przeszkodzie staną same Arkady Kubickiego dysponujące ograniczoną przestrzenią, dość wąskie. Na razie pierwsza edycja Festiwalu „Czytajmy” to raczej kiermasz, ale przecież jakże potrzebny.

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy”
Warszawa, Zamek Królewski, Arkady Kubickiego
19-21 września 2013
godz. 10:00-18:00.

Festiwal został objęty honorowymi patronatami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka i Prezydent m.st. Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz. (ap)

Dodaj komentarz