Targi Targi w Polsce

XXIII Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Ruszyły 23. Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Czterodniowe święto wydawnictw Wydawców, Czytelników i Autorów to prawdziwa gratka dla miłośników książek. Tym razem do Wrocławia przyjedzie blisko stu pięćdziesięciu Wydawców i ponad stu Autorów. Targi potrwają do niedzieli 7 grudnia.


Podobnie jak w ubiegłym roku WTDK odbędą się na dworcu Wrocław Główny. Zajmą pomieszczenia na pierwszym piętrze, które z jednej strony są doskonale widoczne z hallu głównego, a z drugiej wolne od zgiełku peronów. Tam właśnie znajdziemy stoiska, a w specjalnie wyznaczonych salach będą odbywały się wszystkie dodatkowe wydarzenia towarzyszące: od spotkań autorskich po wykłady i warsztaty. W Sali Sesyjnej będzie można odpocząć w specjalnie zaaranżowanej kawiarni. Nie zabraknie także przestrzeni dla dzieci (sala CzasDzieci.pl), w której animatorzy przez cały dzień będą prowadzić rozmaite zajęcia i zabawy dla młodszych czytelników. Najmłodsi będą mogli także skorzystać z bajkowego makijażu buzi.

Autorzy
Co roku jednym z najbardziej wyczekiwanych punktów programu WTDK są spotkania z pisarzami. Olga Tokarczuk, Anna Dymna i Elżbieta Baniewicz, Brygida Helbig, Andrzej Stasiuk, Ignacy Karpowicz, Marek Krajewski, Filip Springer, Janusz Majewski, Iwona Chmielewska, Izabela Klementowska, Mariola Pryzwan, Anna Mieszkowska, Marta Kisiel, Jolanta Maria Kaleta, Mariusz Urbanek, Błażej Przygodzki, Zygmunt Miłoszewski, Piotr Adamczyk, Marcin Wroński, Przemysław Dakowicz, Alicja Resich-Modlińśka, profesor Jan Miodek, profesor Norbert Honsza, ks. porfesor Michał Heller to tylko niektórzy goście tegorocznej edycji.
Na czytelników będą czekać również Pavol Rankov, laureat tegorocznej Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus za powieść „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej) oraz Jurij Andruchowycz wraz z Pawłem Smoleńskim, z którymi warto porozmawiać już 3 grudnia w Kinie Nowe Horyzonty. Spotkanie odbędzie się po projekcji filmu „Ukraina argument” (reż. Serge Masloboishchykov), który zostanie pokazany w ramach cyklu „Zaczytani w kinie” o godz. 19.00. Następnego dnia (4 grudnia) od 12.00 do 13.00 Jurij Andruchowycz i Paweł Smoleński odwiedzą targi i będą podpisywać swoją książkę „Szcze nie wmerła i nie umrze” w Sali Sesyjnej.
Dedykacje i autografy będzie można zdobyć także od Jacka Cygana, Agnieszki Maciąg, aktorki Barbary Bursztynowicz, Krzysztofa Tomasika, Agnieszki Malczewskiej, Anny Sokalskiej, Marcina Sitko, Sławomira Ortyla, czy Marka Dyjaka.

Książka i sport
W programie znalazły się także propozycje dla miłośników sportu. W sobotę o godzinie 10.00 można wybrać się na  spotkanie (sala F) z legendarnymi koszykarzami Adamem Wójcikiem, Maciejem Zielińskim i Dominikiem Tomczykiem poświęcone książce Jacka Antczaka  „Adam Wójcik. Rzut bardzo osobisty”. Z kolei w niedzielę Aleksander Wilanowski, autor książki „Nordic walking dla każdego” zdradzi tajniki prawidłowego uprawiania tej dyscypliny. Miłośnikom gór, wspinaczki i taternictwa polecamy spotkanie poświęcone książce monograficznej „Wanda Rutkiewicz”. Wezmą w nim udział: Jan Bortkiewicz – pomysłodawca i redaktor publikacji, fotograf, Bogdan Jankowski – taternik i alpinista, fotograf oraz himalaista Janusz Fereński. W niedzielę o 14.30 warto wybrać się na spotkanie ze Sławomirem Szymańskim, autorem książki „Wrocław. Sport. PRL” (sala E). Publikacja skierowana jest nie tylko do miłośników sportu, ale także do wszystkich, którzy chcą przypomnieć sobie realia życia w PRL.

Książka i gotowanie
W programie nie zabrakło atrakcji dla entuzjastów tak modnego ostatnio gotowania. W sobotę o 14.30 Marta Szloser i Wanda Gąsiorowska – autorki bestsellerowej „Kuchni polskiej bez pszenicy” opowiedzą o tym jak jeść smacznie i zdrowo. Podczas spotkania będzie okazja skosztować bezglutenowych łakoci (sala I). Wcześniej, w piątek (5 grudnia) o 13.00, Jolanta Caputa, autorka bloga przepisyjoli.com będzie podpisywała książkę „Moje najlepsze przepisy – wydanie rozszerzone” (stoisko bookownik.pl). Natomiast w niedzielę (7 grudnia) o 13.00 wszystkiego o gotowaniu dowiemy się na spotkaniu z Zosią Cudny, autorką książki „Przepisy na cztery pory roku”, założycielką jednego z najbardziej popularnych blogów kulinarnych w Polsce (stoisko Domu Wydawniczego REBIS).

Wrocławskie historie
Warto także zwrócić uwagę na akcenty wrocławskie i wybrać się m.in. na spotkanie poświęcone wspomnieniom z powojennego Wrocławia, których autorem jest Lev Stern. Żydowski chłopiec spędził w zrujnowanym po wojnie Wrocławiu jedenaście szczęśliwych lat, a po pięćdziesięciu latach, wrócił i ponownie tu osiadł jako dojrzały i spełniony artysta. Rozmowę o książce „Wrocław. Jerozolima. Wrocław” poprowadzi Beata Maciejewska.
Ciekawą i nie wszystkim znaną historię odkryjemy również z Lilą Dmochowską – historykiem i krytykiem sztuki, autorką książki „Leopold Zborowski – główny bohater historii o Modiglianim i artystach paryskiej cyganerii” (sobota 14.30, sala F1). A skoro jesteśmy na dworcu to koniecznie wybierzmy się na spotkanie z Mariolą Pryzwan, która w sobotę od 13.00 będzie podpisywała książkę „Cześć Starenia! Cybulski we wspomnieniach” przy stoisku Wydawnictwa Marginesy. To szczególna okazja, by przypomnieć tego znakomitego aktora, który zginął na dworcu we Wrocławiu. Śledząc motywy wrocławskie możemy również wziąć udział w promocji książki „Drugi Bresław” autorstwa profesora Andrzeja Zawady (piątek. 17.00).

Ponadto w sobotę Katarzyna Kaczorowska, autorka książki „Archiwum Kajetana, czyli 80 milionów w rachunkach”, przypomni, jak rozdysponowano słynne 80 milionów Solidarności przejęte z banku przed stanem wojennym, a wrocławski fizyk Kazimierz Jerie, tytułowy Kajetan, opowie o tajnej dokumentacji księgowej tych pieniędzy ukrywanej w sejfie z izotopami oraz innych okolicznościach i wydarzeniach z tamtych dni.

Targi to jednak nie tylko spotkania z autorami. W programie przewidziane są także liczne dodatkowe atrakcje: warsztaty, spektakle, prelekcje, wykłady i konkursy. W czwartek warto zajrzeć na film „Stare druki w nowych szatach” prezentowany przez Ossolineum, w którym zobaczymy pełną konserwację tomiku Dzieł Moliera z 1750 roku – począwszy od demontażu książki, aż po ponowne jej uszycie i oprawienie (sala E). Interesująco zapowiada się także dyskusja z Rzecznikiem Praw Dziecka Mariuszem Michalakiem oraz autorkami książki Moje prawa, ważna sprawa! Anną Czerwińską-Rydel i Renatą Piątkowską (sobota, 12.00, Sala CzasDzieci.pl). Natomiast wszystkich, którzy pracują z dziećmi zachęcamy do udziału w piątkowym wykładzie multimedialnym Stowarzyszenia Nowe Horyzonty pt. „Kręcimy kulturą dla dzieci” (5 grudnia, 14.30, sala E)

Już tradycyjnie na targach odbędą się również zajęcia dedykowane dzieciom i młodzieży. Młodzi czytelnicy będą brać udział w wydarzeniu od samego początku. To właśnie dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych oraz młodzież z gimnazjum i klas ponadgimnazjalnych otworzą targi kolorową paradą Pożeraczy Książek. Wesołą grupę przebierańców będzie można spotkać na dworcu 4 grudnia w samo południe. Dodatkowo program dwóch pierwszych dni WTDK (czwartek i piątek) jest przygotowany właśnie z myślą o szkołach i wspólnej klasowej wizycie na tragach. W tych dniach organizatorzy przewidzieli specjalne atrakcje dla uczniów dostosowane do różnych grup wiekowych (od przedszkola do liceum). Będzie można wziąć udział w edukacyjnej grze terenowej GRAMOL, warsztatach „Leczymy książki” polegających na naprawie i zadbaniu o wygląd zniszczonych książek, spotkaniach z autorami, czy prelekcjach.

Jak co roku będą z nami ambasadorzy WTDK, czyli Mole Książkowe i Bajarze, Już tradycyjnie mieszkańcy będą mogli spotkać te niezwykłe postaci m. in. w tramwajach. Na dworcu spotkamy także bajkowych szczudlarzy, a 6 grudnia małych i dużych czytelników odwiedzi Mikołaj.
Zresztą przy okazji Targów wszyscy możemy stać się pomocnikami Mikołaja. Wystarczy, że włączymy się do akcji charytatywnej zbierania upominków dla dzieci z Domów Dziecka. Prezenty w postaci zabawek, książek, słodyczy i innych miłych niespodzianek można przekazywać od 4 do 7 grudnia w sali CzasDzieci.pl.

Warto także wziąć udział w ogólnopolskich Wyborach literackich, które będą przeprowadzane podczas targów przez wolontariuszy. Akcja odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i ma na celu promowanie polskich pisarzy i literatury oraz stworzenie wielkiego i unikatowego sondażu opinii.

Szczegółowy Program 23. Wrocławskich Targów Dobrych Książek dostępny jest na www.wpdk.pl. Dostępna jest także bezpłatna aplikacja z programem WTDK na smartfony. Wstęp na Wrocławskie Targi Dobrych Książek oraz udział we wszystkich atrakcjach jest b>bezpłatny.
Organizatorem 23. Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest Miejska Biblioteka Publiczna oraz Biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.
Godziny otwarcia 23. WTDK:

4 grudnia (czwartek) 12.00-18.00
5 grudnia (piątek) 10.00-19.00
6 grudnia (sobota) 10.00-19.00
7 grudnia (niedziela) 10.00-16.00
(info wpdk)

Dodaj komentarz