Sekcja Poligrafów SIMP Targi Targi w Polsce

O druku na 18. Targach Książki w Krakowie

Do udanych mogą zaliczyć magazyn „Wydawca” i Sekcja Poligrafów SIMP kolejne seminarium poligraficzne organizowane podczas Targów Książki w Krakowie. Dzięki uprzejmości dyrekcji Targów od lat te dwe firmy przybliżają wydawcom i gościom targów nowości technologiczne i materiałowe stosowane w przemyśle poligraficznym. W tym roku tematem seminarium była „Specyfika druku na trudnych podłożach”, a do dyskusji organizatorzy zaprosili firmy Papyrus Polska, Michael Huber Polska i Białostockie Zakłady Graficzne.

Wybór firm nie był przypadkowy: Papyrus Polska dostarcza na krajowy rynek m.in. cieszące się sporym powodzeniem objętościowe papiery powlekane, w tym firmy Garda należącej do grupy Lecta, Michael Huber to z kolei producent farb graficznych, a BZGraf, obchodzące w tym roku 70-lecie istnienia drukarni, mogły podzielić się z gośćmi seminarium uwagami dotyczącymi problemów przy druku na papierach objętościowych. Zaproszono więc komplet firm mających wpływ na końcowy efekt druku – czyli zadrukowaną odbitkę.

Ze strony firmy Papyrus udział wzięli Justyna Kowalczyk oraz Alessandro Nardelli z firmy Cartiere del Garda S.p.A., który przedstawił ofertę firmy w podziale na poszczególne grupy asortymentowe papieru z uwzględnieniem charakterystyk ich drukowności. Marcin Samojłowcz z BZGraf omówił najczęściej powtarzające się problemy przy druku na papierach objętościowych, takich choć jak ich pylenie, przytłumione wrażenia kolorystyczne na odbitkach, spłaszczenie zakresu półtonów na wydrukach itp. Robert Kuczera z Michaela Hubera w doskonałym wykładzie przedstawił przyczyny takiego a nie innego zachowywania się podczas druku różnych gatunków papieru. Zilustrowany przykładami, powiększeniami struktury papieru wykład wiele wyjaśnił gościom seminarium. (ap)

Dodaj komentarz