Sekcja Poligrafów SIMP Targi Targi w Polsce

O druku na 18. Targach Książki w Krakowie

Do udanych mogą zaliczyć magazyn „Wydawca” i Sekcja Poligrafów SIMP kolejne seminarium poligraficzne organizowane podczas Targów Książki w Krakowie. Dzięki uprzejmości dyrekcji Targów od lat te dwe firmy przybliżają wydawcom i gościom targów nowości technologiczne i materiałowe stosowane w przemyśle poligraficznym. W tym roku tematem seminarium była „Specyfika druku na trudnych podłożach”, a do dyskusji organizatorzy zaprosili firmy Papyrus Polska, Michael Huber Polska i Białostockie Zakłady Graficzne.

Wybór firm nie był przypadkowy: Papyrus Polska dostarcza na krajowy rynek m.in. cieszące się sporym powodzeniem objętościowe papiery powlekane, w tym firmy Garda należącej do grupy Lecta, Michael Huber to z kolei producent farb graficznych, a BZGraf, obchodzące w tym roku 70-lecie istnienia drukarni, mogły podzielić się z gośćmi seminarium uwagami dotyczącymi problemów przy druku na papierach objętościowych. Zaproszono więc komplet firm mających wpływ na końcowy efekt druku – czyli zadrukowaną odbitkę.

Ze strony firmy Papyrus udział wzięli Justyna Kowalczyk oraz Alessandro Nardelli z firmy Cartiere del Garda S.p.A., który przedstawił ofertę firmy w podziale na poszczególne grupy asortymentowe papieru z uwzględnieniem charakterystyk ich drukowności. Marcin Samojłowcz z BZGraf omówił najczęściej powtarzające się problemy przy druku na papierach objętościowych, takich choć jak ich pylenie, przytłumione wrażenia kolorystyczne na odbitkach, spłaszczenie zakresu półtonów na wydrukach itp. Robert Kuczera z Michaela Hubera w doskonałym wykładzie przedstawił przyczyny takiego a nie innego zachowywania się podczas druku różnych gatunków papieru. Zilustrowany przykładami, powiększeniami struktury papieru wykład wiele wyjaśnił gościom seminarium. (ap)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *