Targi Targi w Polsce

XIV PST – Książka dla Dzieci i MłodzieżyKsiążki dla

Już po raz czternasty Międzynarodowe Targi Poznańskie, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek oraz Centrum Kultury „Zamek” zapraszają na Poznańskie Spotkania Targowe – Książka dla Dzieci i Młodzieży. To największe w kraju wydarzenie poświęcone promocji książek dla najmłodszych i dorastających czytelników. To ważne wydarzenie kulturalne łączy zabawę z popularyzacją czytelnictwa kształtującego dziecięcą wyobraźnię, rozwój intelektualny i wrażliwość. Podczas tych targów zaprezentowane zostaną nowości wydawnicze dla dzieci i młodzieży a autorzy i ilustratorzy podpisywać będą książki. Odbędą się także liczne warsztaty, konferencje i dyskusje.


Adresatami targów są przede wszystkim dzieci, młodzież i ich rodziny. To także ważne miejsce spotkań pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, wydawców, księgarzy i bibliotekarzy, jak i prezentacji dokonań edytorskich oraz dyskusji merytorycznych i warsztatowych.

Nowości wydawnicze
Wizyta na targach to idealna okazja, by dowiedzieć się, jakie nowe pozycje, ciekawe wznowienia czy przekłady książek dla młodych czytelników przygotowały oficyny wydawnicze oraz jakie są ich najbliższe plany i co wkrótce będzie można znaleźć na księgarskich półkach. Ponad 50 wydawców zaprezentuje swoją najnowszą ofertę wydawniczą podczas tegorocznych targów. Główną grupę stanowią wśród nich rodzime wydawnictwa specjalizujące się w publikacjach dla dzieci i młodzieży, między innymi Wydawnictwo Dwie Siostry, Zakamarki, Nasza Księgarnia, EneDueRabe, Debit, Format, Literatura, Akapit Press, Ezop, Muchomor, Widnokrąg, czy grupa wydawców poznańskich, takich jak Media Rodzina, Publicat, Wydawnictwo Miejskie POSNANIA, G&P,Zysk,czy Albus. Obecne będą także instytucje kulturalne, jak np. Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Książki skierowane do młodego czytelnika prezentowane będą także na stoisku miasta partnerskiego Poznania – czeskiego Brna, a także z dalekiego Charkowa – Wydawnictwo Otkrytka. Wśród targowych premier zapowiedzianych przez wydawnictwa jest książka Andrzeja Żaka „Kapelusz kapitana Drake’a” z ilustracjami Bohdana Butenko oraz „Fruwajka” Piotra Sommera.

Spotkania z twórcami
Nic tak nie zachęca dzieci (i nie tylko) do czytania książek jak własnoręczny podpis z dedykacją złożony przez autora lub ilustratora. Podczas targów Książka dla Dzieci i Młodzieży okazją do zdobycia autografów i porozmawiania z pisarzami będą liczne spotkania autorskie (około 50), które odbywać się będą zarówno na stoiskach wydawnictw, jak i na scenie w pawilonie 8, gdzie z czytelnikami spotkają się m. in. Andrzej Żak i Bohdan Butenko, Piotr Sommer i Jarosław Borowiec, Anna Czerwińska-Rydel, Marek Zagańczyk i Anna Piwkowska, Malina Prześluga i Tomasz Szwed.
Na scenie będzie można spotkać się także z tegorocznymi laureatami Pegazika. Statuetki zostaną wręczone – i nagrody oficjalnie ogłoszone – podczas uroczystego otwarcia targów już po raz jedenasty. Przyznawane są co roku w dwóch kategoriach: Twórca oraz Przyjaciel książki dla dzieci – wybitnym twórcom i osobom lub instytucjom szczególnie zasłużonym dla literatury dziecięcej i czytelnictwa. W tym roku tę honorową nagrodę, cieszącą się dużym prestiżem kapituła przyznała:

 • w kategorii Twórca Książki dla Dzieci i Młodzieży: Bożenie Truchanowskiej – znakomitej ilustratorce i malarce, współtwórczyni polskiej szkoły ilustracji, za całość jej twórczości ilustratorskiej towarzyszącej licznym książkom dla dzieci i młodzieży i nadającej im wyjątkowy poetycki urok.
 • w kategorii Przyjaciel Książki dla Dzieci i Młodzieży: Robertowi Gamble – wybitnemu społecznikowi i wydawcy, twórcy Media Rodziny – wydawnictwa, którego publikacje pobudzają wyobraźnię młodych czytelników przyczyniając się do wzrostu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w Polsce.Warsztaty, zabawy i inne atrakcje
  Podczas targów odbędzie się kilkadziesiąt warsztatów i kreatywnych zabaw
  na specjalnie przygotowanych stoiskach. Prowadzić je będą wydawcy, księgarze, Centrum Sztuki Dziecka, Skład Kulturalny, Słoneczna Kraina oraz Biblioteka Raczyńskich.
  Z okazji przypadającej tym roku 10. rocznicy śmierci Emilii Waśniowskiej – poznańskiej autorki wierszy, opowiadań i piosenek dla dzieci – w trakcie targów zorganizowany zostanie cały cykl poświęconych jej wydarzeń. W jego ramach odbędzie się konferencja prasowa dla dziennikarzy szkolnych pod hasłem „Czas dzieciństwa to dobry początek mądrej dorosłości…” oraz spotkanie wspomnieniowe w kręgu przyjaciół „Czy to prawda, że poeta lubi deszcz…”. Dzieci będą mogły wziąć udział w zabawach z wierszami Emilii Waśniowskiej i warsztatach plastycznych z ilustratorką jej książek Elżbietą Krygowską-Butlewską „Milale u Mili”. Przez cały czas trwania targów zwiedzać można wystawę ze zbiorów przyjaciół autorki „Pamiątki zamknięte na kluczyk czasu przeszłego…”.

  Niedziela na targach to tradycyjny Dzień Rodzinny. Dzieci i rodziców zapraszamy przed scenę w paw. 8, na której odbędzie się przedpremierowy pokaz spektaklu „Na wysokiej górze” według tekstów Krystyny Miłobędzkiej, przygotowany przez Teatr BLUM.

  Zgodnie z tradycją gości targowych dowozić będzie „Bajkowy tramwaj z Piotrusiem Panem”, o który zadba Wydawnictwo Media Rodzina.

  Wystawy ilustracji
  Ilustracje w książkach dla dzieci mają wyjątkowe znaczenie. To one pobudzają wyobraźnię małego odbiorcy. Tradycją Targów Książka dla Dzieci i Młodzieży stały się prezentacje sztuki ilustracji i grafiki książkowej w ramach dwóch stałych cykli: „Salon Ilustratorów” i „ Mistrzowie Ilustracji”. Celem Salonu Ilustratorów jest prezentacja i promocja polskich twórców ilustracji i grafiki książkowej, zwłaszcza stojących u progu kariery – reprezentantów młodego pokolenia, a także umożliwienie im bezpośrednich kontaktów ze środowiskiem wydawców. W tym roku na wystawie około 200 prac zaprezentuje 39 ilustratorów. Z kolei wystawa „Mistrz Ilustracji” pozwoli przyjrzeć się bliżej twórczości jednej z najciekawszych polskich ilustratorek Bożeny Tuchanowskiej. Zapraszamy także do obejrzenia wystawy prac finalistów europejskiego konkursu „Opowiadania na tacy” na najlepszą ilustrację do książki obrazkowej „Jaś i Małgosia”. Wystawę tworzą prace 16 ilustratorów pochodzących z kilku krajów europejskich. Światowe stowarzyszenie IBBY reprezentować będą dwie wystawy „Nagrody Polskiej Sekcji IBBY 2014” i „Zlata stuha – Nagrody Czeskiej Sekcji IBBY”.

  Dyskusje na ważne tematy
  Cechą wyróżniającą Targi Książka dla Dzieci i Młodzieży jest starannie dobrany program wydarzeń merytorycznych. XIV edycja targów Książka dla Dzieci i Młodzieży dedykowana jest Ignacemu Krasickiemu (najwybitniejszemu pisarzowi polskiego Oświecenia), którego 280. rocznica urodzin przypada w tym roku. Z tej okazji już w przeddzień targów w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu odbędzie się Czwartek Literacki „W zwierzyńcu u Księcia Biskupa – Bajki Krasickiego czytane dzisiaj”. O twórczości pisarza porozmawiają profesorowie Joanna Papuzińska, Grzegorz Leszczyński i Tomasz Pokrzywniak. Teksty Krasickiego czytać będzie Sylwester Woroniecki. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa pierwodruków dzieł pisarza ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej.

  Z kolei Biblioteka Raczyńskich oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zapraszają do udziału w panelu dyskusyjnym „Ratunku, czyli jak wybrać dziecku czasopismo i nie oszaleć”. Podczas tego wydarzenia dr Kamila Słupska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu  przybliży rolę prasy w życiu współczesnego dziecka a dr hab. Krystyna Zabawa z krakowskiej Akademii Ignatianum omówi obecność literatury w czasopismach dla dzieci.

  Istotny temat poruszą także uczestnicy panelu dyskusyjnego „Książka w życiu dziecka chorego. Znaczenie, role, funkcje i doświadczenia” zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. W dyskusji udział wezmą m. in. prof. Joanna Papuzińska, dr Anna Jakszewska-Sawińska, Elżbieta Olszewska, Irena Koźmińska. i Tomasz Szwed.

  Stowarzyszenie Autorów ZAiKS organizuje warsztaty dla dzieci („I ty jesteś twórcą”) i młodzieży („ABC prawa autorskiego”), podczas których przedstawiony zostanie miniprzewodnik, jak zgodnie z prawem korzystać z twórczości innych. Na praktycznych przykładach wyjaśnione zostanie, co można wykorzystać w szkolnej prezentacji, co to jest utwór, czym jest plagiat i jak go uniknąć?

  Specjalnością Wydawnictwa Media Rodzina stały się nowe edycje wielkiej klasyki światowej w nowych znakomitych przekładach i starannej szacie edytorskiej. Media Rodzina i PTWK zapraszają na drugie spotkanie z cyklu „Sztuka przekładu”. Z autorką znakomitego przekładu „Dzienników” Andersena – Bogusławą Sochańską i autorem przepięknie wydanego „Piotrusia Pana” – Andrzejem Polkowskim rozmawiać będzie profesor Eliza Karmińska.

  W tym samym czasie
  Wraz z Targami Książka dla Dzieci i Młodzieży odbędą się XIX Targi Edukacyjne, na których zaprezentują się ponad 250 szkół i instytucji oświatowych różnych szczebli i specjalności – również spoza Polski.

  Organizatorzy i patroni
  Organizatorami Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla Dzieci i Młodzieży są: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek
  oraz Centrum Kultury „Zamek”. Partnerami tegorocznej edycji są: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Honorowy patronat nad targami objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.

  W Komitecie Honorowym targów znajdują się: Minister Edukacji Narodowej Pani Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Milanowska, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Ambasador RP w Republice Francuskiej Andrzej Byrt, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, Dyrektor Generalny ZAiKS Krzysztof Lewandowski, Dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden,
  Prezes Fundacji ABCXXI Irena Koźmińska, twórcy – prof. Joanna Papuzińska i Bohdan Butenko.

Dodaj komentarz