LPK

Silesiana 2015

W dniach 16-18 kwietnia 2015 r. we Wrocławiu odbędzie się 6. edycja targów książki regionalnej SILESIANA – Dolnośląski Salon Wydawniczy.
Zapraszamy na kiermasz książek, spotkania z autorami, wykłady, projekcje filmów, imprezy dla dzieci, konkursy i wystawy.


SILESIANA – Dolnośląski Salon Wydawniczy ma na celu zaprezentowanie dorobku wydawniczego Dolnego Śląska, czyli książek, czasopism i innych materiałów publikowanych przez wydawnictwa z regionu.

Książka regionalna prezentowana na szóstych targach „Silesiana – Dolnośląski Salon Wydawniczy” to z jednej strony książka dotycząca regionu, a z drugiej każda książka, bez względu na tematykę, która powstała w regionie – tzn. została wydana przez miejscowe wydawnictwo bądź napisana przez miejscowego autora. Podczas tegorocznej edycji targów Silesiana obecne będą publikacje obu rodzajów. Swoją ofertę zaprezentuje 25 wystawców (wydawnictwa, towarzystwa, instytucje oraz osoby indywidualne) z Dolnego Śląska.

Sporą grupę stanowią wydawnictwa publikujące książki dotyczące Dolnego Śląska, jego atrakcji turystycznych i zabytków architektury, jak Via Nova, słynące z przepięknych albumów fotograficznych, Wrocławski Dom Wydawniczy specjalizujący się w profesjonalnych, bogatych poznawczo przewodnikach czy Asia-Press wydające przewodniki nietypowe, pełne ciekawostek i barwnych legend. Na zwiedzających czekać będą ponadto profesjonalne publikacje kartograficzne wydawnictwa Eko-Graf oraz przeznaczone dla dzieci „bajkowe przewodniki” po wybranych miejscowościach Dolnego Śląska wydane przez Ad Rem czy barwne mapki wydane przez Kołowrocek.

Sporo będzie także publikacji z pogranicza historii i publicystyki politycznej. Interesujące są zwłaszcza książki wydawane przez wrocławskie wydawnictwo Nortom, dotyczące najnowszej historii Polski i obecnej sytuacji politycznej. Nieco dawniejszej historii, obejmującej lata II wojny światowej, poświęcone są publikacje Muzeum Gross-Rosen. Historią również zajmuje się wydawnictwo Ośrodka Pamięć i Przyszłość, które upowszechnia powojenną historię i dziedzictwo kulturowe Wrocławia. Kolejną instytucją, która zaprezentuje lokalną historię będzie Oleśnicki Dom Spotkań z Historią, które popularyzuje wiedzę na temat Oleśnicy, historię, zabytki i postacie z tym miastem związane.

Nie zabraknie książek dla dzieci. Wśród naszych wystawców znajdzie się Wrocławskie Wydawnictwo eMKa ze swoimi książeczkami o wrocławskich krasnalach, wspomniany wcześniej Kołowrocek oraz Ad Rem, które w swojej ofercie ma bajki związane z folklorem Karkonoszy oraz nowopowstałe wydawnictwo z Trzebnicy Ovo.

Będzie sporo literatury pięknej, w której celuje wydawnictwo Mamiko z Nowej Rudy, wydające współczesną polską poezję i prozę, często mało znanych, ale interesujących i zasługujących na uwagę autorów. Bogatą ofertę beletrystyczną przygotuje księgarnia Tajne Komplety skupiająca się na współczesnej prozie i poezji.

Podczas targów Silesiana odbędzie się kilkanaście spotkań autorskich i prelekcji. Kilka przeznaczonych jest dla najmłodszych, m.in. spotkanie z Mariuszem Urbankiem poświęcone dolnośląskim baśniom, z Krzysztofem Głuchem, który opowie o krasnoludkach, Izabelą Przepiórkiewicz, autorką „Zagadkowego Wrocławia” czy Justyną Rapacz, specjalistką od wrocławskich legend. Zaprezentujemy nową książkę Andrzeja Konarskiego „604 zagadki o Wrocławiu” Wrocławskiego Wydawnictwa eMKa.

Starszych wielbicieli Dolnego Śląska zapraszamy na spotkania z regionalistą Antonim Bokiem, zatytułowane „Szesnastolatek na wojnie. Dzieci żołnierze III Rzeszy 1944-1945” i z Markiem Perzyńskim, autorem wielu publikacji historycznych i krajoznawczych. Osoby zainteresowane historią z pewnością zaciekawi prelekcja Elżbiety Gibałki, pracownika Muzeum Gross-Rosen o obozie koncentracyjnym Gross-Rosen w Rogoźnicy. Ośrodek Pamięć i Przyszłość również nawiąże do historii podczas spotkania z redaktor naczelną tego kwartalnika Katarzyną Uczkiewicz dotyczącego najnowszego numeru poświęconego Ruchowi Wolność i Pokój.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na ciekawe spotkanie dotyczące książki Marka Lubicz-Woyciechowskiego „KOGEL – MOGEL czyli dolnośląski galimatias historyczny”. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto w sercu czuje się Dolnoślązakiem.

Dla dzieci zaplanowano także trzy wycieczki po mieście z przewodnikami miejskimi i autorami książek o Wrocławiu – dwie prowadzić będą szlakiem wrocławskich krasnali, a jedna trasą wiodącą przez miejsca owiane legendami po Starym Mieście.

Jak co roku, targom towarzyszą trzy konkursy: „Młody Poeta Dolnego Śląska” skierowany do każdego twórcy bez względu na wiek, „Moje miejsce zamieszkania – moja mała ojczyzna” konkurs na opowiadanie dla seniorów oraz konkurs skierowany dla wydawców o Nagrodę Silesiana, na publikację wydaną w 2014 roku promującą Dolny Śląsk.

W tym roku jubileusz 25-lecia istnienia obchodzi Wydawnictwo Via Nova i 15-lecia Wrocławski Dom Wydawniczy i z tej okazji zorganizujemy dwie wystawy o historii, publikacjach i autorach zaprzyjaźnionych z naszą biblioteką od lat tych wydawnictw.

Zapraszamy na oficjalnego bloga Dolnośląskiego Salonu Wydawniczego SILESIANA >>>

http://www.wbp.wroc.pl/
(info Dolnośląska Biblioteka Publiczna)

Dodaj komentarz