Drukarnie

Olsztyńskie Zakłady Graficzne świętują swoje 70-lecie

Najpierw konferencje branżowe (firm Papyrus, Kodak, Michael Huber), potem nabożeństwo w Katedrze św. Jakuba w intencję firmy i jej pracowników, oficjalna ceremonia na Zamku Biskupów Warmińskich, koncert w Amfiteatrze, a na zakończenie zabawa w hotelu Przystań do białego rana w rytmie disco z lat 70. ubiegłego wieku. Przez cały dzień turniej tenisowy z finałem dnia następnego. Do tego wernisaż w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i, ewentualnie, wycieczka do Planetarium. W sobotę Olsztyńskie Zakłady Graficzne wraz Miejską Biblioteką Publiczną zaprosiły na plażę miejską na familijny i baśniowy Piknik z Kłobukiem!


Tak wyglądał trzydniowy (11-13.06) program obchodów 70-lecia Olsztyńskich Zakładów Graficznych S.A. Nie wszystko udało się zrealizować – nie starczyło czasu na prelekcję Hubera, nikt chyba nie skorzystał z oferty odwiedzenia Planetarium, ale i tak świętowanie na długo pamiętać będą zaproszeni goście, przedstawiciele współpracujących z drukarnią firm, przyjaciele zakładu, wydawcy, z których jeden – Mieczysław Prószyński dotarł do stolicy Warmii i Mazur nietypowo – trzymając w rękach chorągiew OZGRAF-u wylądował na spadochronie (sic!) na lotnisku miejscowego aeroklubu.

Główna uroczystość, z udziałem władz miasta i regionu oraz partii politycznych, odbyła się w Zamku Biskupów Warmińskich. Były stosowne przemówienia, podziękowania, pierwsze prezenty okolicznościowe (między innymi cudowny bukiet ze storczyków, symbolu piękna i precyzji) od wydawców złożony na ręce właściciela drukarni Waldemara Lipki. Prezes OZGRAF Piotr Ciosk wręczył wydawnictwom, z którymi drukarnia utrzymuje najściślejsze kontakty pamiątkowe prezenty – wspaniałe, pastelowo-złote obrazy autorstwa Małgorzaty Śrutkowskiej-Felińskiej, absolwentki Katedry Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Otrzymało je 16 klientów OZGRAF w tym Prószyński Media sp. z o.o., Dwie Siostry sp. z o.o., Rosikon Press, Hachette Polska sp. z o.o., Arkady sp. z o.o., Grupa wydawnicza PWN, Media Rodzina sp. z o.o., John Grieg AS, Nypon Forlag AB, The Gresham Publishing Company Ltd. Odbierając obraz dla Arkad, prezes oficyny Janina Krysiak zwróciła uwagę na brak podczas uroczystości byłego dyrektora i prezesa Olsztyńskich Zakładów Graficznych Ryszarda Maćkowiaka, podczas ,,rządów” którego, była bodaj najlepszą drukarnią dziełową w Polsce.


Po raz trzeci przyznano nagrody OZGrafu dla wydawców. Przypominamy – jury w składzie: Roman Czejarek, prof. Janusz Górski, Dorota Koman, Andrzej Palacz oraz Piotr Dobrołęcki (przewodniczący jury) spośród wybranych przez dyrekcję zakładu książek wykonanych w ciągu ostatniego roku wskazuje na najlepsze w trzech kategoriach: „Dobra i wymagająca książka”, „Wydarzenie wydawnicze”, „Książka dla dzieci i …”
I tak w kategorii „Dobra i wymagająca książka” Grand Prix przyznano wydawnictwu Sonia Draga za książkę „Mistrz z Prado” Javiera Sierry w tłumaczeniu Karoliny Laszeckiej. Wyróżnienie otrzymało wydawnictwo Multico za album „Polska współczesna” pod redakcją Ingi Szwedler.
Grand Prix w kategorii „Wydarzenie wydawnicze” – wydawnictwo Bajka za „Mazurek Dąbrowskiego” Małgorzaty Strzałkowskiej z ilustracjami Adama Pękalskiego; wyróżnienie – wydawnictwo Dwie Siostry za japońską edycję książki „Mapy” autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich.
Grand Prix w kategorii „Książka dla dzieci i …” – wydawnictwo Bajka za „Para-mara” Jarosława Mikołajewskiego z ilustracjami Pawła Pawlaka. Wyróżnienia: Tatarak za „365 pingwinów” autorstwa Jean-Luca Fromentala z ilustracjami Joelle’a Joliveta i w tłumaczeniu Jarosława Wróbla, Hokus-Pokus za „Złotouste” z tekstem i ilustracjami Marii Ekier.
W tym roku jury postanowiło przyznać wyróżnienie specjalne. Otrzymało je wydawnictwo Arkady za perełkę wydawniczą – album „Ikony w Polsce. Od średniowiecza do współczesności” autorstwa ks. Michała Janochy.
Nagrody wręczał prezes OZGRAF Piotr Ciosk, a o grafice i wykonaniu poligraficznym książek opowiadał red. naczelny magazynu ,,Wydawca” Andrzej Palacz.


Wieczorem w Amfiteatrze im. Czesława Niemena wystąpiła pochodząca z Olsztyna wokalistka Aurelia Luśnia, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Gościem wieczoru był Janusz Kruciński — solista teatru Roma z Warszawy. Natomiast hitem koncertu był duet A. Luśnia i P. Ciosk, w których wykonaniu mieszkańcy miasta i goście OZGRAF wysłuchali kołysanki H. Warsa do słów L. Starskiego. Prezes drukarni wykazał się więc jeszcze jednym talentem.

W piątek po południu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu została otwarta wystawa o historii OZGrafu. Na kilkunastu stendach przedstawiono dzieje zakładu, a Piotr Warot, znany olsztyński historyk i publicysta, zaprezentował swoją książkę zatytułowaną Historia OZGraf.
Początki Olsztyńskich Zakładów Graficznych sięgają lipca 1945 roku. Pierwsza siedziba zakładów mieściła się przy ul. 22 Lipca, dzisiejszej 11 Listopada. Oficjalne otwarcie Państwowej Drukarni w Olsztynie odbyło się 15 listopada 1945 roku. W firmie pracowało wówczas zaledwie dwanaście osób.


Obecnie OZGRAF należy do ścisłej czołówki drukarń dziełowych w Polsce. Dysponuje nowoczesnym sprzętem pozwalającym na realizację najbardziej trudnych technicznie książek. Eksportuje ponad 50 proc. produkcji, głownie do krajów skandynawskich, Wielkiej Brytanii, Francji, Beneluksu, Włoch oraz Japonii. Firma zatrudnia prawie 140 osób. Możliwości OZGrafu to 50 tys. egzemplarzy książek dziennie w oprawie złożonej i taka sama ilość w oprawie prostej lub 180 tys. egzemplarzy w oprawie zeszytowej.
(ap)

Dodaj komentarz