Wydawnictwa

Zajazd na PIW

 6 lipca po  południu, pod nieobecność dotychczasowego dyrektora i likwidatora Rafała Skąpskiego (urlop) Państwowy Instytut Wydawniczy przy Foksal 17 został przejęty przez nowego LIKWIDATORA wydelegowanego przez Ministra Skarbu.

A oto relacja Przemysława Pawlak, szefa Komitetu Ratowania PIW:
Likwidacja PIW-u miała przebiec szybko i po cichu, gabinet dyrektora został oplombowany, dziurka od klucza zalepiona, dokumenty przejęte, a jedyne, co interesowało nowego likwidatora – to stan pieniędzy w kasie i na rachunkach bankowych.
Dziś rano nowy likwidator, radca prawny Maciej Szudek (…) przyznał, że nie zna w ogóle sytuacji przedsiębiorstwa, wie tylko, że ma je jak najszybciej zlikwidować!!
W bibliotece PIW zbiory są narażone na rozkradzenie, niezinwentaryzowane teczki wydawnicze z dokumentami noblistów. Starodruki warte setki tysięcy złotych, dorobek kultury polskiej z ostatnich 70 lat prawdopodobnie zostanie zniszczony, wyrzucony na śmietnik, rozdany bibliotekom szkolnym lub przejęty za bezcen przez wtajemniczonych urzędników!
Decyzja Ministra Skarbu Państwa oznacza właściwie tylko jedno: KONIEC PIW-u – jednej z najstarszych i najbardziej zasłużonych oficyn wydawniczych w Polsce, która rozpoczęła właśnie jubileusz 70-lecia. Na książkach wydawanych przez PIW wychowały się co najmniej trzy pokolenia! Minister Skarbu Andrzej Czerwiński i Minister Kultury Małgorzata Omilanowska pokazali nam, Czytelnikom, środkowy palec!!!

Najwidoczniej wykonywali swoje zadanie: musieli przed wyborami zlikwidować PIW. Ciekawe też w czyje ręce trafią prawa wydawnicze… Jedno jest pewne: stracimy na tym my, Czytelnicy!

Koniec PIW-u to koniec DOBRZE WYDANEJ książki.
Nie godzimy się na to!!!

No cóż, forma ,,przejęcia” PIW-u przypomina najlepsze czasu rządów PIS – jak widać pod tym względem opcje polityczne nie grają roli – a szkoda…

Jak się dowiadujemy, Rafał Skąpski wrócił już z urlopu, do 15 lipca ma przekazać ,,pełnię władzy” w ręce nowego likwidatora. Obecnie nagłaśnia sprawę w redakcjach mediów a dziś o godzinie 12:00 przed budynkiem PIW protestował grupa sprzeciwiająca się decyzji władz (zobacz relację na TVN24).
(a.p)

Dodaj komentarz