Festiwale literackie Kiermasze książek

Port Literacki 2015 w Kołobrzegu

Bulwar im. Jana Szymańskiego między 7 a 9 lipca zmieni się w Miasteczko literackie, a Pomnik Zaślubin Polski z Morzem przemianowany zostanie na Pomnik Zaślubin z Poezją. Księgarnia, kawiarnia, plenerowa scena, miejsce zabaw dla dzieci, przedstawienia i występy poetów – to tylko niektóre z propozycji przygotowanych przez Biuro Literackie.


Główną częścią Portu w Kołobrzegu będą autorskie spotkania z najciekawszymi debiutantami ostatnich lat i wybitnymi polskimi poetami. Ryszard Krynicki, Jerzy Jarniewicz i Marta Podgórnik zaprezentują książki: “Przekreślony początek”, “Woda na Marsie” i “Zawsze”, a także antologię “100 wierszy polskich stosownej długości”. Spotkanie poprowadzi Konrad Wojtyła.

Szymon Słomczyński i Julia Szychowiak to twórcy, którzy już zdążyli zdobyć wiele ważnych nagród. Zaczynali w Połowie, który przez kilka lat odbywał się Kołobrzegu. Bronka Nowicka jest natomiast osiemnastym debiutantem, jakiego do polskiej literatury wprowadza Biuro Literackie. Autorzy czytać będą z książek: “Dwupłat”, “Intro” oraz “Nakarmić kamień”.

Wydarzeniami dla dzieci będą widowisko teatralne na podstawie tomu Jacka Podsiadły “Przedszkolny sen Marianki” w wykonaniu sześcioletniego Kazia Sponge’a, Anny Makowskiej-Kowalczyk i Marcina Sosińskiego oraz dwanaście poetycko-graficznych duetów najlepszych współczesnych polskich twórców i ilustratorów z książki “Sposoby na zaśnięcie”.

W ramach Wolnej plaży poetów nadmorską scenę przejmą autorzy przed debiutem książkowym, poeci z Kołobrzegu oraz uczestnicy konkursu na jeden wiersz. Wystarczy napisać tekst, wrzucić go do jednej z czterech specjalnych skrzynek rozlokowanych w mieście i przyjść pod pomnik 7 lipca. Nagrodą jest dwudniowy pobyt dla dwóch osób w Hotelu Leda SPA!

Wakacje to najlepszy czas na poszukiwanie skarbów, również tych poetyckich. Na terenie Kołobrzegu w ramach Geocachingu – międzynarodowej zabawy adresowanej do poszukiwaczy przygód w każdym wieku – rozegra się literacka gra terenowa. Na tych, którzy poprawnie wykonają wszystkie zadania i zgłoszą się z odpowiedziami do Miasteczka literackiego, czekają nagrody książkowe.

Koncert zespołu Pustki, poetyckie filmy oraz dwie wystawy to dodatkowe wydarzenia Portu w Kołobrzegu. Dwa z nich zaplanowane zostały przy ulicy Solnej 1. Na Plenerowej scenie RCK odbędzie się koncert, a front budynku już od 25 czerwca zdobić będzie wystawa zdjęć z dwudziestu lat Portu. W Miasteczku oglądać będzie można filmy, a w jego okolicy wystawę dla dzieci “Sposoby na zaśnięcie”.

Dopełnieniem oferty będzie 200 wyjątkowych książek na wakacje w specjalnych cenach w księgarni w Miasteczku literackim. Kupić będzie można publikacje dla dzieci, komiksy, antologie, wiersze i prozę polskich oraz zagranicznych twórców. Wiele pozycji wyróżnionych najważniejszymi literackimi nagrodami, które po prostu wypada znać.

Dla tych, którzy zdecydują się na przyjazd do Kołobrzegu między 7 a 9 lipca, organizatorzy przygotowali noclegi w cenie 35 zł za jedną noc! Szczegóły tej oferty, program imprezy, miejsca umieszczenia skrzynek na wiersze oraz szczegółowy opis poszczególnych wydarzeń znaleźć można na stronie portliteracki.pl w zakładce Po godzinach.

Organizatorem Portu Literackiego w Kołobrzegu jest Biuro Literackie. Impreza realizowana jest przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Kołobrzeg oraz Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu. Medialny patronat sprawuje TVP Kultura oraz Polskie Radio Szczecin.
(info biuroliterackie.pl)

Dodaj komentarz