Targi Targi w Polsce

Premierowe Śląskie Targi Książki

Premierowe Śląskie Targi Książki odbędą się w dniach 6-7-8 listopada 2015 roku, w otwartym wiosną Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, które będą Miastem Współgospodarzem nowej imprezy rynku wydawniczego. Organizacją Targów zajmą się spółki Targi Książki (partner merytoryczny) i Murator EXPO (organizator wykonawczy).


Kiedy wiosną tego roku w sercu Katowic, obok Spodka i nowej, pięknej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zobaczyłem, jeszcze przed oficjalnym otwarciem, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, od razu pomyślałem, że byłoby to idealne miejsce dla nowoczesnych targów książki. Obiektów wystawienniczych w Europie widziałem wiele, ale żaden nie może równać się standardem z tym, w Katowicach. To był pierwszy impuls. Potem rozmawialiśmy z władzami Katowic, z wydawcami, pisarzami, wreszcie instytucjami kultury działającymi na Śląsk. W wyniku tych rozmów powstał projekt targów mocno związanych z regionem, targów, których głównym celem jest promocja czytelnictwa w wielkiej, kilkumilionowej aglomeracji – mówi Jacek Oryl, dyrektor Warszawskich Targów Książki.

Śląskie Targi Książki to ogólnopolskie wydarzenie kulturalne skierowane do miłośników książki i literatury – czytelników, ale także wszystkich grup zawodowych, które książkę tworzą i promują – autorów, tłumaczy, wydawców, poligrafów, księgarzy, bibliotekarzy, wreszcie krytyków literackich, dziennikarzy i blogerów. Chcemy, by Śląskie Targi Książki, organizowane w roku 150. rocznicy przyznania Katowicom praw miejskich, na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych Śląska, by były miejscem bezpośrednich spotkań czytelnika z książką, świętem słowa pisanego.

Formuła imprezy, z natury targowa, nie ograniczy się do części wystawienniczej. Przedsięwzięcie uzupełni atrakcyjna oprawa programowa dla uczestniczących w nim czytelników i wystawców. W gronie patronów i partnerów programowych są już Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Biblioteka Śląska, wkrótce dołączą do nich inne instytucje kultury i regionalne media.

Śląskie Targi Książki będą doskonałą okazją do promocji aktualnej oferty wydawniczej, oraz do udziału w wielu seminariach i konferencjach poświęconych aktualnym problemom rynku wydawniczego.
Szeroka publiczność będzie mogła kupić książki w dobrych cenach. Swoją obecność na Targach zadeklarowały m.in. wydawnictwa: Agora, Akapit Press, Bellona, Czarna Owca, Dwie Siostry, Egmont, Ezop, Helion, Instytut Reportażu, Nasza Księgarnia, Rebis, Sonia Draga i Świat Książki.

Na Targach będą też spotkania z cenionymi autorami, dyskusje i debaty literackie, warsztaty, konkursy, także gry, zabawy i animacje literacko-artystyczne dla najmłodszych. Ponadto, jednym z elementów Śląskich Targów Książki będzie Kongres Moda na czytanie, organizowany przez Fundację Dress for Success.

Istotnym atutem Śląskich Targów Książki będzie bez wątpienia ich lokalizacja –Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, zaliczane do najwyższej klasy obiektów tego typu w Europie. MCK jest nowoczesne, a przy tym przyjazne i funkcjonalne, od strony technicznej spełnia wszelkie wymogi niezbędne do organizacji targów na najwyższym, światowym poziomie, dla kilkudziesięciotysięcznej publiczności.

Mamy świadomość, że wyzwanie, z którym postanowiliśmy się zmierzyć, do łatwych nie należy. Liczymy, że w jego realizacji pomocne nam będą doświadczenia z organizacji Warszawskich Targów Książki, które w krótkim czasie zyskały pozycję znaczącą nie tylko w kraju. „Śląskość” katowickich targów pojmujemy bardzo szeroko, pamiętając także o Dolnym Śląsku, Śląsku Cieszyńskim, czy Opolskim. Żyjemy w Europie bez granic, cieszylibyśmy się, więc, gdyby naszą inicjatywą zainteresowali się nasi bliżsi i dalsi sąsiedzi. Obecnie pracujemy nad programem imprez towarzyszących, tak by znalazły uznanie wielu miłośników książek i przedstawicieli środowiska branżowego. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy serdecznie do współpracy – mówi Rafał Skąpski, prezes zarządu spółki Targi Książki.

Inicjatorzy projektu
Spółka Targi Książki
– powołana przez czołowych polskich wydawców i Murator EXPO w 2010 roku w celu organizacji wydarzeń targowych i plenerowych popularyzujących czytelnictwo i aktywizujących rynek książki. Spółka jest właścicielem Warszawskich Targów Książki i współorganizatorem plenerów czytelniczych w Gdyni i Szczecinie.
Spółka Murator EXPO – doświadczony, stołeczny organizator targów, wystaw i konferencji, jeden z liderów branży targowej w Polsce, zarówno pod względem liczby wystawców i zwiedzających, jak i jakości dostarczanych usług.

Pierwsze Śląskie Targi Książki 2015
Termin: 6-8 listopada 2015 roku
Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
Miasto Współgospodarz: Katowice
Partner merytoryczny: Targi Książki
Organizator wykonawczy: Murator EXPO
(info Murator EXPO)

Dodaj komentarz