Muzeum Drukarstwa Warszawskiego Sekcja Poligrafów SIMP

Dzień Drukarze w Muzeum Drukarstwa

Muzeum Drukarstwa i Sekcja Poligrafów SIMP zapraszają 17 X 2015 r. na obchody Dnia Drukarza.


Tegoroczną edycję tego wydarzenie chcemy poświęcić przypomnieniu pierwszej powojennej gazety codziennej jaką było „Życie Warszawy”. Wydawane i drukowane na Warszawskiej Pradze, gdzie Muzeum Drukarstwa ma obecnie swoją siedzibę. W kolekcji Muzeum znajdują się 3 numery: nr 1 z dnia 15 października 1944 r.; nr 3 z 19 października 1944 i nr 18 z 18 stycznia 1945 r. „Życie Warszawy” powstawało niemal na linii frontu pod ostrzałem artyleryjskim od września 1944 r. Redakcja mieściła się przy ul. Wileńskiej 2/4 w Gmachu Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowej, a druk pierwszych numerów gazety odbywał się w drukarni Zgromadzenia Braci Albertynów przy ul. Grochowskiej 194/196.

Dopiero pod koniec 1945 roku redakcja i drukarnia „Życia Warszawy” znalazła swoją siedzibę przy ul. Marszałkowskiej 3/5 (przenoszą się całkowicie).

Obecna edycja wydarzenia nawiązuje do tegorocznego tematu przewodniego działalności Muzeum Warszawy jakim jest „Odbudowa Warszawy”. Decyzja o wydawaniu „Życia” jeszcze w czasie walk powstańczych na drugim brzegu Wisły
była podyktowana koniecznością tworzenia przez władze komunistyczne własnego, wspartego cenzurą aparatu wydawniczego. Dla dotarcia z propagandą mającą przekonać Polaków do swoich idei.

Publiczność zapraszamy w sobotę 17 października 2015 r. Muzeum w tym dniu będzie czynne w godz. 10.00–18.00. A w godz. 12.00–14.00 naszymi i Państwa gośćmi będą członkowie Sekcji Poligrafów SIMP i byli pracownicy „Życia Warszawy”’. Przygotujemy dla Państwa wzmiankowane egzemplarze gazety oraz księgi pamiątkowe „Życia Warszawy” i płytkę mosiężną okolicznościową odwzorowującą w pozytywie pierwszą stronę 1-szego numeru „Życia Warszawy”.

Tym wydarzeniem pragniemy również uczcić 35-lecie Muzeum Drukarstwa.
(info Muzeum Drukarstwa Warszawskiego)

Dodaj komentarz