EDYCJA 2014/2015

EDYCJA 2014/2015 rozstrzygnięta

Przedstawiciele tegorocznych nagród EDYCJI (od lewej): prezes
Wydawnictwa Arkady Janina Krysiak, Tomasz Klejna (Wyd. Tako
– nagroda główna) Iwona Wierzba (Wyd. Albus)

W czwartek 22 października 2015 podczas pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie odbył się finał kolejnego Konkursu EDYCJA. W wypełnionej po brzegi sali ogłoszono wyniki konkursu, wręczono dyplomy i nagrody.

Wyniki konkursu
Jury tegorocznego Konkursu na Książkę Edytorsko Doskonałą „Edycja” obradowało w składzie: Lech Majewski, Andrzej Palacz, Michał Büthner-Zawadzki. Zabrakło kolegi Andrzeja Tomaszewskiego, który został powołany na stanowisko komisarza Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku i z oczywistych względów nie wypada mu uczestniczyć w obradach „konkurencyjnych” konkursów. W przyszłym roku wakujące miejsce zajmie ktoś inny – mam nadzieję, że będzie to równie mocny fachowiec.

W tym roku z kilkudziesięciu nadesłanych przez wydawców książek jury wybrało Warszawę toruńskiego Wydawnictwa TAKO. A dlaczego ją?

A oto uzasadnienia decyzji jury:
Ostatnio Tako gości na łamach naszego pisma dość często, a samą Warszawę pokazywaliśmy dwa razy: gdy miała się ukazać oraz w dziale „Konkurs EDYCJA. Spróbujmy ocenić”. Dziś po raz trzeci – nagrodowo. Warszawę szczegółowo opisaliśmy w „Wydawcy” nr 10, przypomnę więc tylko, że jest jedną z wielu wychodzących w ramach serii „Moje Wspaniałe Miasto” oficyny Media Vaca. Ta hiszpańska oficyna szuka w różnych państwach partnerów, którzy zainteresowani są wydaniem książki o swoim mieście, a jedynym wymogiem stawianym przez Media Vacę jest format książki. Publikacja ukazuje się po hiszpańsku oraz w języku danego państwa – już, oczywiście, na koszt i ryzyko tego wydawnictwa.

Pomysł na książkę i opracowanie graficzne Warszawy należy do Grażki Lange, która zaprosiła do projektu 26 autorów. Powstało 28 opowiastek o naszej stolicy, opowiastek różnorodnych, niekiedy bardzo luźno związanych z miastem, często raczej o tym, z czym Warszawa kojarzy się ich autorom (niektóre są mało pochlebne).

Te właśnie skojarzenia są przewodnim motywem graficznym publikacji. Każda opowiastka zajmuje cztery strony: lewa tekstowa i prawa – ilustrowana składanka, która jest jakby miejscem na przechowywanie naszych skarbów – różnego rodzaju bibelotów pamięci: biletów kolejowych, cukierków lukrowych, pieczątek, jakiś pamiątek z podróży itp .

To pomysł – graficzny i introligatorski (prawa strona jest składanką) – plus literacka strona publikacji – wzruszające niekiedy opowiastki – ujęły jury Konkursu. W pełni zasłużona nagroda główna i atrakcyjne nagrody do sponsorów (cicho liczymy, że w przyszły roku ich przybędzie).

Wręczenie dyplomów
Finał tegorocznej EDYCJI odbył się tradycyjnie pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie – w tym roku był to 22 październik. W wypełnionej po brzegi sali ogłoszono wyniki konkursu, wręczono dyplomy i nagrody.

Jury pod przewodnictwem prof. Lecha Majewskiego oprócz tradycyjnej jednej nagrody głównej postanowiło przyznać dodatkowo trzy wyróżnienia. A oto pozostali tegoroczni laureaci:

Wyróżnienia:
›› Wydawnictwo Hokus-Pokus, ZOOlitery (tekst i ilustracje Agata Juszczak, druk Z.G. Colonel) – za doskonałe połączenie ilustracyjnej i testowej strony publikacji;

›› Wydawnictwo Albus, Wstydliwa historia majtek, Metryka nocnika (autorka: Iwona Wierzba, ilustracje Marianna Sztyma, druk ZP Moś i Łuczak) – za podjęcie z wielką kulturą „wstydliwych” tematów i dowcipne graficzne ich przedstawienie;

›› Wydawnictwo Arkady za trud w promowaniu polskiej sztuki oraz zbiorów krajowych muzeów, a szczególnie wydawanie serii „Skarby Sztuki”, prezentującej najcenniejsze zbiory malarstwa, rzeźby, rzemiosła artystycznego i fotografii zgromadzone w polskich muzeach narodowych;

›› wydawnictwo Karakter, Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce – za szlachetną i czystą typografię, trud włożony w promocję polskich osiągnięć na polu projektowania liter.
Nagrodzonemu i wyróżnionym wydawnictwom gratulujemy.

W tym roku pod nieobecność A. Tomaszewskiego o nagrodzonych książkach mówił i dyplomy wręczał redaktor naczelny magazynu „Wydawca” Andrzej Palacz, nagrody – prezes Arctic Paper Polska Andrzej Kuczborski (certyfikat na paletę papieru Munken) oraz prezes firmy Panta Bogusław Stokfisz (certyfikat dwie rolki okleiny płóciennej Cialux). W tym miejscu wypada podziękować dyrekcji Arctic Paper za wieloletnie wsparcie EDYCJI – bez Państwa pomocy Konkurs nie cieszyłby się tak dużym zainteresowaniem wśród wydawców i nie osiągnąłby tej rangi, jaką ma dziś. Cieszymy się również, że EDYCJI przybył kolejny sponsor – firma Panta z Łodzi, specjalizująca się między innymi w sprzedaży materiałów pokryciowych.

Przypominamy: organizatorem konkursu jest magazyn „Wydawca” wspólnie z Międzynarodowymi Targami Książki w Krakowie.

(info ap)

Dodaj komentarz