Edytorstwo Różne

REKORD NA AUKCJI KOMIKSÓW

Ostatnia aukcja komisów zorganizowana przez Unicum zapisała się w annałach tego domu aukcyjnego. Za okładkę jednej z przygód ,,Tytusa, Romka i A’Tomka”, nieznany nabywca zapłacił rekordową kwotę.

Na licytację trafiły oryginały prac klasyków polskiego komiksu – Janusza Christa, Szarloty Pawel, Papcia Chmiela (Henryka Jerzego Chmielewskiego). Jednym z hitów była oryginalna okładka ,,Tutus, Romek i A’Tomek, księga XX – Druga wyprawa na Wyspy Nonsensu” (rysunek tuszem). Cena wywoławcza – 14 tys. zł. Wiadomo jednak było, że ostateczna będzie o wiele wyższa. Ostatecznie wylicytowano ją za 75 tys. zł., co jest rekordem w historii polskieg komiksu.

Za 24 tys. złoty sprzedano okładkę jugosłowiańskiego wydania części ósmej ,,Kapitana Klossa” (,,Cafe Rosé) z 1979 roku (praca Mieczysława Wiśniewskiego). Okładka przygód Kajka i Kokosza pt. ,,Szranki i konkury, cz. I” z 1985 roku (aut. Janusz Christa) poszła za 13 tys. zł. Niezły wynik osiągnęła też plansza komiksowa do ,,Janosika”, autorstwa Jerzego Skarżyńskiego (4,5 tys. zł). Sporym zaintersowaniem cieszyły się prace młodszego pokolenia – praca Filipa Myszkowskiego ,,Daredevil” startowała z ceny wywoławczej wynoszącej 600 zł, a sprzedano ja za 3,5 tys. zł.

Łączna suma za sprzedane obiekty na aukcji (licytowano 184 dzieła) wraz z opłatą aukcyjną wybniosła 407 tys. 690 zł.

Dotychczasowy rekord cenowy uzyskany podczas podobnych licytacji należał do okładki przygód z Kajkiem i Kokoszem pt. ,,Zaczarowana Wyspa cz. II”. Nabywca zapłacił za nią 22 tys. zł.

(info wg metro.pl)

Okładka komiksu ,,Tytus, Romek i A’Tomek, księga XX” – ,,Druga wyprawa na Wyspy Nonsensu” z 1992 r. Autor: Henryk Jerzy Chmielewski, tusz/papier, 37 x 27,5 cm.

Dodaj komentarz