poligrafia - różne

W 2016 roku mija 90 lat od powołania do życia przez działaczy Związku Zawodowego Drukarzy – z myślą o pracownikach poligrafii – Robotniczego Klubu Sportowego „Drukarz”.


W klubie początkowo funkcjonowała sekcja piłki nożnej, szybko dołączyły do niej kolejne: lekkoatletyczna, tenisa stołowego, pływacka, gier sportowych (piłka ręczna, piłka siatkowa, piłka koszykowa), kolarska i bokserska.
Po II wojnie światowej klub został szybko reaktywowany, a w 1957 roku na fali odwilży politycznej powrócił pod skrzydła braci drukarskiej: świeżo utworzonego Związku Zawodowego Pracowników Poligrafii oraz – chwilę później – Zjednoczenia Przemysłu Poligraficznego. Po otrzymaniu obiektu w Parku Skaryszewskim (1965 r.) rozpoczął się bujny rozkwit Klubu. W szczytowym okresie liczył aż 12 sekcji, z których największe sukcesy odnosili łucznicy (2 medale olimpijskie), zapaśnicy i szachiści,
a wychowankowie sekcji piłkarskiej grali w reprezentacji kraju.

Obecnie w „Drukarzu” funkcjonują 3 sekcje: piłki nożnej, kajakarska i łucznicza. Jest to jedyny klub sportowy na warszawskiej Pradze Południe zrzeszający blisko 500 zawodników, głównie dzieci i młodzież.

2016 rok to nie tylko 90. rocznica założenia klubu. Po raz 33. zostanie rozegrany łuczniczy Międzynarodowy Memoriał Ireny Szydłowskiej (wicemistrzyni olimpijska z Monachium, wielokrotna rekordzistka i medalistka mistrzostw świata i Europy, zawodniczka „Drukarza”).
Całość wpisuje się dodatkowo w obchody 100. rocznicy przyłączenia do Warszawy dzielnic prawobrzeża Wisły.

Dodaj komentarz