Targi Targi w Polsce

Spółki Targi Książki i Murator EXPO podsumowują 2015 rok

Spółki Targi Książki i Murator EXPO zorganizowały w tym roku cztery imprezy promujące książkę i czytelnictwo w Polsce. W Warszawskich Targach Książki, Miasteczku Literackim w Szczecinie, Nadmorskim Plenerze Czytelniczym w Gdyni i debiutujących w tym roku Śląskich Targach Książki w Katowicach udział wzięło 1 120 wystawców, 921 autorów i blisko 130 000 zwiedzających.

Tegoroczny sezon rozpoczęły majowe Warszawskie Targi Książki. Ważnym, międzynarodowym elementem 6. edycji WTK był udział Francji w charakterze Gościa Honorowego. Przez cztery dni na Stadionie Narodowym nowości i bestsellery prezentowało 860 wystawców z Polski i 28 krajów. Swój dorobek przedstawiło blisko 800 znakomitych autorów z kraju i zagranicy, w dziesięciu salach konferencyjnych i na trzech scenach odbywały się spotkania, dyskusje, debaty, wykłady i prezentacje. Częścią wydarzenia były Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA.
Według zarządu spółki Targi Książki WTK są już po Frankfurckich, Londyńskich i Paryskich Targach Książki WTK naajwiększą tego typu imprezą w Europie.

Latem tradycyjnie już wydawcy, autorzy i publiczność mieli okazję uczestniczyć w Miasteczku Literackim w Szczecinie (czerwiec) i Nadmorskim Plenerze Czytelniczym w Gdyni (przełom lipca i sierpnia). Organizację obu wydarzeń firmują Urzędy Miast Szczecina i Gdyni przy merytorycznej współpracy spółki Targi Książki i wykonawczej – Murator EXPO. Wartościowa literatura i znakomici autorzy w plenerowej scenerii, a przy tym efektywna promocja to znaki rozpoznawcze obu przedsięwzięć.

Cykl spotkań literackich w 2015 roku, zainicjowanych przez Targi Książki we współpracy z Murator EXPO, zakończyły debiutujące Śląskie Targi Książki. Odbyły się w dniach 6-8 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. To nowy obiekt targowo-kongresowy w niespotykanym w Polsce standardzie. Jest nowoczesny, a przy tym przyjazny i funkcjonalny, doskonale zlokalizowany i skomunikowany, od strony technicznej spełnia wszelkie wymogi niezbędne do organizacji targów na najwyższym, światowym poziomie. Jakość, funkcjonalność i estetykę Międzynarodowego Centrum Kongresowego docenili wszyscy wystawcy Śląskich Targów Książki, co więcej równie wysoką ocenę wystawili samym Targom wszyscy ankietowani. 97 procent wystawców było usatysfakcjonowanych z powodu dużego zainteresowania odwiedzających, aż 94 procent zadeklarowało ponowny udział w przyszłorocznej edycji ŚTK.
Pierwsze Śląskie Targi Książki ze 140 wystawcami, 60 autorami, zróżnicowanym programem wydarzeń towarzyszących i ponad 30-tysięczną publicznością okazały się niezwykle udanym debiutem na polskim rynku targów książki.

Przyszłoroczne plany spółek obejmują organizację kolejnych edycji wszystkich wymienionych przedsięwzięć. Sezon rozpoczną Warszawskie Targi Książki w terminie 19-22 maja. Gościem Honorowym Targów będą Węgry, w roli Gościa Specjalnego pojawi się Barcelona i literatura katalońska. Po wielu przeprowadzonych rozmowach, w tym spotkaniach na Targach Książki we Frankfurcie, organizatorzy przewidują wzrost liczby uczestniczących w Targach krajów i zagranicznych wystawców. Także w 2016 roku ciekawie zapowiada się obecność Francji, która planuje ją w rozszerzonej formie. W przyszłym roku jubileusz dziesięciolecia obchodzić będą towarzyszące WTK Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA.
Spotkanie z czytelnikami w Szczecinie planowane jest w dniach 17-19 czerwca, Gdyni – od 29 do 31 lipca. Jesienią, od 30 września do 2 października po raz drugi na miłośników książki czekają Katowice. Tym razem planowana dwukrotnie większa powierzchnia wystawiennicza, oczekiwani są goście z zagranicy.

Inicjatorzy i organizatorzy projektów
Spółka Targi Książki – powołana przez wydawnictwa: Bellona, Bosz, Ezop, Jeden Świat, FK Olesiejuk, Poligraf, Rytm, Salezjańskie, Sonia Draga, TAiWPN Universitas, ZYSK i S-ka i firmę targową Murator EXPO w 2010 roku w celu organizacji targów i plenerów popularyzujących czytelnictwo i aktywizujących rynek książki. Spółka jest właścicielem Warszawskich Targów Książki, współorganizatorem plenerów czytelniczych w Gdyni i Szczecinie a także Śląskich Targów Książki.

[Stoisko na WTK 2016; fot. serwis WTK]
(info wg WTK)

Dodaj komentarz