Edytorstwo Historia książki i druku Muzeum Drukarstwa Warszawskiego

WERNISAŻ W MUZEUM DRUKARSTWA WARSZAWSKIEGO

Najnowsze wydarzenie w Muzeum Drukarstwa Warszawskiego to wystawa „Polska ilustracja książkowa dla dzieci i młodzieży z lat 50.-80. XX w.”

Na zorganizowanej z okazji 35-lecia Muzeum ze zbiorów Muzeum i częściowo z kolekcji państwa Elżbiety i Andrzeja Lewandowskich wystawie mamy okazję poznać przykłady książek najwybitniejszych polskich ilustratorów tamtych czasów. Polska sztuka ilustracji była fenomenem w światowej sztuce książki, stała wówczas na równi z Polską Szkoła Plakatu czy Polską Sztuką Filmową. Tacy plastycy jak Jan Marcin Szancer, Bożena Truchanowska, Zdzisław Witwicki, Hanna Januszewska to dziś legendy tej kategorii sztuki.

Wernisaż wystawy odbył się 22 stycznia tego roku, zgromadził prawdziwy tłum gości, dla większości których była to sentymentalna podróż do lat dzieciństwa.

Tradycyjnym prezentem każdej wystawy w Muzeum Drukarstwa jest wykonywana na miejscu odbitka okolicznościowego druku – tym razem był to linoryt autorstwa Marii Biegańskiej przedstawiający zajączka z bombką w łapce i tekst złożony czcionkami zaprojektowanymi przez Adama Półtawskiego.

Scenariusz i aranżacja wystawy: Maria Biegańska, Barbara Rogalska.

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego
ul. Ząbkowska 23/25.

Wystawę można oglądać do 24 kwietnia.
(info ap)

Dodaj komentarz