Festiwale literackie

Kryminalna Piła po raz czwarty

W środę 30 marca w Pile ruszył IV Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła”. Wielbicieli literatury kryminalnej czekają spotkania autorskie z pisarzami i prokuratorem (prowadzącym m.in. sprawę Trynkiewicza), projekcje filmów kryminalnych, gra miejska, warsztaty oraz inne atrakcje.


Kryminalna Piła to cykliczny festiwal, którego główną ideą jest popularyzacja kryminału jako swoistej formy rozrywki i jednoczesnej przygody intelektualnej. „Kryminały od czasów Agathy Christie są jednym z najbardziej popularnych i najczęściej czytanych gatunków literackich. Ponieważ lubimy czytać o walce ze zbrodnią, rozwiązywać zagadki logiczne, być znawcami zachowań i emocji ludzkich czy jak współcześni profilerzy zgłębiać tajemnice zabójczych umysłów. Rozpoczynająca się właśnie w Pile impreza ma być spotkaniem ze światem kryminalnych zagadek, zarówno pod postacią literackiego słowa, jak i innych form współczesnej sztuki – zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu po raz kolejny wręczona zostanie Nagroda dla najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej ubiegłego roku. Czytelników zainteresują też z pewnością spotkania autorskie. W tym roku Piłę odwiedzą m.in. norweski pisarz Jørn Lier Horst, ale także polscy autorzy: Janusz Leon Wiśniewski, Marta Zaborowska, Joanna Opiat-Bojarska i Ryszard Ćwirlej. Kryminalna Piła to również okazja do spotkania z zawodowymi śledczymi. Festiwal odwiedzi prokurator Małgorzata Ronc, która prowadziła najbardziej skomplikowane dochodzenia, m.in. śledztwo w sprawie Mariusza Trynkiewicza. Wydarzeniom towarzyszyć będą warsztaty kryminalistyczne realizowane pod auspicjami portalu i szkoły Maszyna do Pisania. Po raz czwarty odbędzie się w mieście Kryminalna Gra Miejska realizowana na podstawie własnego scenariusza.

Głównym miejscem wydarzeń jest Regionalne Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile, przy Pl. Staszica 1.
(info organizatora)

Dodaj komentarz