Festiwale literackie

10 czerwca rusza Big Book Festival

Kristina Sabaliauskaite, Martin Caparros, Boris Akunin i Józef Hen – to niektórzy z listy ponad 100 gości Big Book Festival. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 10-12 czerwca.


W tym roku podczas festiwalu odbędzie się ponad 60 spotkań, spacerów oraz gier i dyskusji. Zaplanowano m.in. teleturniej na temat Henryka Sienkiewicza wzorowany na „Wielkiej grze”, słuchowisko o Zuzannie Ginczance, grę przygodową „Szekspir Great Escape” oraz seans, podczas którego odbędzie się „lecznicze słuchanie” Czarodziejskiej góry Tomasza Manna. Uczestnicy wydarzenia będą mogli także wziąć udział w biciu rekordu świata w liczbie osób czytających na wolnym powietrzu.

Podczas festiwalu zaplanowano serię spotkań o „książkach, które zmieniły świat”. Bogusław Wołoszański opowie o Mein Kampf Adolfa Hitlera, Rafał Woś o Kapitale Thomasa Piketty’ego, a Patrycja Sasnal o Koranie.

Kuba Wojtaszczyk, autor nowowydanej powieści Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć, w rozmowie z Karoliną Korwin-Piotrowską skupi się na „piekle hipsterstwa”, a Magda Mołek z Kristiną Sabaliauskaite (Silva rerum) będą rozmawiać o Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

W ramach cyklu muzycznego Adam Suprynowicz opowie o Andrzeju Panufniku, Tomasz Cyz o Karolu Szymanowskim, Radosław Romaniuk o Zygmuncie Mycielskim, a Marta Wilczek-Kupa o Wojciechu Kilarze.

Nie zabraknie także wydarzeń dla fanów literatury non-fiction. Z czytelnikami spotka się m.in. Ed Vulliamy, laureat nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż “Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy” oraz autor książki Wojna umarła, niech żyje wojna traktującej o dalszych losach i cierpieniach ofiar wojny w Bośni.

Dariusz Rosiak, którego Żar. Oddech Afryki ukaże się w drugiej połowie maja, poprowadzi spotkanie z argentyńskim dziennikarzem Martinem Caparrosem. Caparros – argentyński dziennikarz i autor Głodu, reportażu reklamowanego jako kronika naszych czasów i jedna z najważniejszych książek non-fiction ostatnich lat – opowie o wspólnym dla całego globu zjawisku głodu, który cierpi ponad 795 milionów ludzi na świecie.

Gośćmi festiwalu będą też m.in. Steve Sem Sandberg, Rana Dasgupta, Boris Akunin, Jacek Dehnel, Józef Hen, Zośka Papużanka, Michael Crummey, Łukasz Orbitowski, Tomasz Sekielski, Małgosia Minta, Anna Dziewit-Meller, Wojciech Kuczok i Beata Chomątowska.

W trakcie weekendu będzie działało także specjalne Big Book Radio, otwarta czytelnia dla uczestników festiwalu oraz mobilna stacja kulinarna.

W dzisiejszy wieczór podczas otwarcia festiwalu w Pałacyku Szustra odbędzie się multimedialny spektakl oparty na dziełach Szekspira, w którym weźmie udział ponad 20 popularnych aktorów i aktorek. Z szekspirowskim monologiem wszech czasów mierzą się m.in. Adam Ferency, Eryk Lubos, Katarzyna Herman, Olga Bołądź, Redbad Klijnstra, Antoni Pawlicki i wielu innych.

Wydarzenia będą odbywały się w Pałacu Szustra oraz Parku Morskie Oko. Szczegóły dotyczące programu można znaleźć na stronie www.bigbookfestival.pl. Big Book Festiwal odbywa się od 2012 roku, jego pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja “Kultura nie boli”.
(inf organizatora)

Dodaj komentarz